1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Заборони на Усікнення глави Іоанна Предтечі: церковне і народне свято 11 вересня

186

Щороку 11 вересня за старим стилем або 29 серпня за новим календарем відзначають трагічну подію - Усікнення глави Іоанна Предтечі.

Заборони на Усікнення глави Іоанна Предтечі: церковне і народне свято 11 вересня

Православна церква України 11 вересня згадує святу Феодору Олександрійську. В молодості вона зрадила своєму чоловікові, але потім розкаялася в своєму гріху і добровільно пішла в монастир, присвятивши решту життя Богу.

У цей день в давні часи часто наступало бабине літо. На вулиці було тепло, але недостатньо жарко для того, щоб засох бруд після вересневих дощів. Дорога перетворювалася в непрохідну сльоту, і наші предки в народне свято 11 вересня не їздили далеко від будинку, щоб не загрузнути в багнюці.

Вважається, що до Дня Федори всі овочі та зернові з полів і городів повинні бути повністю прибрані. День вважається вдалим для посіву озимих культур. Господині в цю дату готували страви з капусти - борщ, пиріжки, вареники, салати. На вечерю запрошували друзів і кумів. Такі посиденьки називали Федорини вечірки.

За старим стилем в цей день церква відзначала Усікновення голови Іоанна Предтечі і згадувала страту пророка Іоанна Хрестителя за указом падчерки царя Ірода. Цей день відомий також як Головосічення і вважається святом через те, що в цей день не працюють.

У це народне свято наші предки тримали строгий одноденний піст і їли тільки пісну їжу. Це була данина поваги Іоанну Пророку, який за життя багато років постив у пустелі. Також у свято 11 вересня прибирали ріпу і збирали коріння, викопували пізню картоплю.

11 вересня - знак зодіаку

Народжена 11 вересня людина за знаком Зодіаку - Діва. Іменинники цього дня мають хорошу інтуїцію і розвинену уяву. Вони дуже енергійні і непосидючі. Пишаються своїми досягненнями і люблять прихвастнути, але в цілому є добродушними і щедрими людьми. Вони мають талант до винахідництва та науки.

Що не можна робити 11 вересня

В Усікновення глави Іоанна Предтечі здавна є "народні" заборони, які забороняють в цей день імітувати відрізання голови Іоанна. За давніми віруваннями, в це свято категорично заборонено розрізати ножем круглі предмети, такі як помідори і капусту. Наші предки вважали, що з розрізаної капусти в цей день може піти кров, а на грішника обрушаться біди.

Також люди вірили, що в цей день взагалі не можна брати в руки гострі предмети, такі як ножі, ножиці, лопати, серпи і сокири, а також не можна вишивати і в'язати. Якщо 11 вересня вколотися або поранитися, то рана буде довго гоїтися.

Варто відзначити, що ці заборони з точки зору церкви вважаються язичницькими забобонами. За словами священиків в це свято можна різати що завгодно, а не можна лише лихословити, заздрити і займатися важкою фізичною працею, як і в будь-яке інше свято.

У Федорин день за давніми прикметами не можна мити голову, піднімати предмети з землі, вести порожні розмови і фарбувати губи. Також в це свято не варто нікому брехати, інакше обман швидко розкриється.

Усікновення глави Іоанна Предтечі 2023 - дата і історія

Це свято не належить до двонадесятих, тобто 12 найважливіших свят на рік, але також вважається великим святом. Усікнення глави Іоанна Предтечі - скорботна, а не радісна подія. Святом його називають через те, що це "пустий" день, коли заборонено будь-яку роботу.

Історія свята така - після страти Ісуса пророк Іоанн Хреститель продовжив викривати язичництво та публічно засуджувати грішників. Не побоявся він засудити навіть царя Ірода за те, що той одружився з дружиною брата. За критику правитель ув'язнив Іоанна у в'язниці.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber