1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

На скандальній полонині на Закарпатті уже полюють за "свіжим золотом": люди бояться найгіршого (ФОТО)

1085
Суспільство Новини Перечина

На Закарпатті почали збір однієї із цінних ягід, яку називають ще "ягодою безсмертя".

На скандальній полонині на Закарпатті уже полюють за "свіжим золотом": люди бояться найгіршого (ФОТО)

  Жителі регіону, після відходу чорниці на полонинах, збирають брусницю. Іншими словами - "чуфези".

  Дозріли наразі ягоди і на одній із найбільших полонин регіону - Полонині Руній. Люди збирають ці дрібні ягоди червоного, а подеколи й рубінового кольору, послуговуючись чесалками - гребінцями із дротяними зубцями й деревяними ручками.

  Той же інструмент, який здебільшого готують власноруч місцеві жителі, використовують щосезону й при зборі "яфини". Цінними ягодами торгують на місцевих базарах, здають заготівельникам.

  Закарпатці висушують брусницю та заморожують, роблять варення, настоянки, соуси тощо. Зазвичай, збирання ягоди триватиме на Закарпатті до перших заморозків, адже брусниця морозостійкий чагарник.

  У ягоді міститься ряд вітамінів, у тому числі, А, В, С і Е, дубильних речовин та кислот: саліцилова, яблучна, винна, лимонна тощо. Серед мінералів, якими багата брусниця, є магній та марганець, фосфор, залізо, калій та кальцій.

  На Закарпатті називають брусницю ще кам’янкою (на Свалявщині), гогодзи, борівкою та бруслиною, суфезами, яфузами, бугеледзами.

  Рослина довгожителька

  Живе брусниця майже 100 років. Часто цю ягоду плутають із журавлиною, до якої вона дуже подібна.

  Брусниця росте не лише у диких умовах. У Білорусії, Литві, Скандинавських країнах, Фінляндії існують цілі брусничні плантації.

  Інформативно: Полонина Руна - є однією з найбільших гірських масивів на Перечинщині (зараз Ужгородський район). Вважається найбільшою полониною в Українських Карпатах.

  Щороку в середині липня тут стартують чорничні жнива, у ході яких місцеві жителі мають нагоду підзаробити на зборі яфин. Тривають жнива до кінця серпня.

  Відтак, тут уже починають збирати брусницю. Ягоди з полонини рятують у фінансовому плані багато місцевих родин. Цьогоріч місцеве населення торгувало яфиною в Ужгороді й Перечині. Літр ягід вартував 130 гривень.

  Що стосується подальшого збору яфин та брусниці на Руній, місцеві бояться, що незабаром не зможуть збирати ягоди на цій вершині. Проблему із цього приводу "Голос Карпат" уже порушив у попередніх публікаціях, де Полонина Руна ще торік опинилась під пильним оком однієї з приватних донецьких фірм.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber