1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Не виходили в поле і на город: прикмети, заборони, традиції 6 вересня

212

У це народне свято церква згадує чудеса, вчинені архангелом Михаїлом, главою Божого війська.

Не виходили в поле і на город: прикмети, заборони, традиції 6 вересня

6 вересня в церковному календарі – день пам’яті архангела Михаїла або Михайлове чудо. В церковній традиції архангела Михаїла шанують як очільника святого ангелівського війська, яке стоїть на сторожі Божого закону. Його також називають захисником душ покійників, тому що він переніс душі Авраама та Діви Марії після смерті. Вважається, що Михаїл охороняє ворота до раю.

До архангела Михаїла віряни звертаються з молитвою для зцілення від різних недуг. Пов'язано це з тим, що його шанують як переможця злих духів.

Архангел Михаїл вважається покровителем Києва і зображений на гербі столиці.

Перше диво Михаїла - це зцілення хворої дівчинки. Він вказав її батькові місце розташування джерела, який допоміг зцілити дочку. На знак подяки чоловік побудував біля джерела храм на честь архангела Михаїла. Цю церкву хотіли зруйнувати язичники, але Михайло своєю силою зупинив їх. Це було друге диво архангела.

За старим календарем в цей день шанують священномученика Євтихія, учня апостола Іоанна.

Наші предки в народне свято 6 вересня молилися архангелу Михаїлу про зцілення недуг. Люди вірили, що йому під силу зцілити будь-яку хворобу.

У Михайлове диво великим гріхом у Київській Русі вважалася важка фізична праця, особливо на ділянці. Наші предки в цей день не виходили в поле і на город, побоюючись гніву святого. Але невідкладні справи, такі як випас худоби та прання, не вважалися гріховними.

У свято 6 вересня не відходили далеко від будинку і не ходили в ліс. У лісі боялися зустрітися з нечистю або дикими тваринами. День вважали небезпечним і намагалися провести його вдома в безпечній обстановці. 

У народне свято 6 вересня виходили спостерігати за погодою. Якщо день був тихим і безвітряним, то і вересень, за прикметами, буде спокійним і теплим. Якщо ж дув вітер, то починали збирати урожай льону, інакше все насіння від вітру осипляться.

Дата 6 вересня здавна вважається вдалою для ворожіння і привороту. Дівчата в цей день великою компанією пекли пиріжки і клали в один з них обручку. Кому дістанеться випічка з прикрасою - та перша вийде заміж.

Що не можна робити цього дня

  • Заборонено лихословити, лаятися та сваритися.
  • Не можна фізично працювати, краще цей день присвятити молитвам.
  • Не дозволено давати чи брати гроші в борг, можна зіткнутися з фінансовими проблемами.
  • За давньою прикметою на Михайла не можна мити голову, інакше змиєте весь розум і заімеете проблеми з пам'яттю.
  • У цей день не варто починати нових справ, займатися будівництвом і ремонтом, переїжджати в новий будинок і міняти роботу - будь-які починання будуть пов'язані з труднощами.
  • У цей день не можна згадувати старі образи і в цілому не варто ображатися через дрібниці, інакше відносини з людьми надовго зіпсуються.
  • У цей день підвищується ризик опіків і поранень, тому не можна неакуратно поводитися з вогнем і гострими предметами. Також 6 вересня, як і в будь-який інший день, категорично заборонено палити траву і листя на ділянці.

 

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

  • дивилися, який сьогодні день: тепла погода — на тривалу осінь;
  • на деревах вранці видно іній — чекайте на сніжну зиму;
  • листя з осики падає "обличчям" догори — зима буде холодною, а якщо на виворітний бік — теплою;
  • ввечері хмари синього кольору — скоро зміниться погода;
  • вранці туман — чекайте на потепління.

В народному календарі 6 вересня називають Михайлове чудо або диво. Вважалося, якщо цього дня працювати, то може статися біда. Наші предки починали варити від Михайла медовуху — питний мед. Також 6 вересня влаштовували мирські братчини, під час яких вирішувалися важливі справи, суперечки між сусідами. Після цього обов'язково розважалися на бенкеті, при чому кожен приносив якусь певну страву. Вже могли починатися перші заморозки, а тому селяни звертали увагу на погоду.

Читайте також: Одна людина уже померла: що за хворобу зафіксували в одній із громад Закарпаття?

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber