1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

"Ні косою, ні балтою": закарпатці ведуть боротьбу з "диким ворогом" (ФОТО)

475
Суспільство Закарпаття

На Закарпатті не в силах дати ради небезпечному "окупанту".

"Ні косою, ні балтою": закарпатці ведуть боротьбу з "диким ворогом" (ФОТО)

Ідеться про амброзію. Небезпечну рослину, яка спричиняє місцевому населенню багато клопотів. З одного боку - це ненависний бур'ян, що окуповує останнім часом все більше земельних угідь й витісняє сільгоспкультури. З іншого боку - це алерген, від якого щороку потерпають чимало людей, що страждають від алергічних реакцій під час вдихання пилку цієї рослини.

Відзначмо, проблема із розростанням амброзії в регіоні та й взагалі в усій Україні, щороку є однією із актуальних. Боротьба із рослиною відбувається навіть на законодавчому рівні. Проти нещадного бур'яну використовують різноманітні методи боротьби.

Наразі величезні плантації із амброзією охоплюють сільгоспділянки в населених пунктах на Перечинщині. Окупувала ця рослина останнім часом й пасовища у селах Тур'я-Реметівської ОТГ, місцеві господарі не в силах боротися з нею. Розповідають, що стебла амброзії настільки міцні, що їх не можливо скосити навіть простою ручною косою. Більшість господарів зрубують рослину сокирою, а потім спалюють весь бур'ян.

"У мене вся загорда загучала отим бур'яном цього року. Думав, візьму та скошу все косою, але то дуже сильне стебло у рослини. Балтиною взяв та позрубував", - каже Михайло.

Також у боротьбі із амброзією використовують гербіциди.

"Накупувала на тисячу гербіцидів, побризкала раз, буду дивитись, який результат. Ще раз нічого не помічаю, чи помогло, чи то далі не буде рости, - розповідає пані Олена. - Борщівник минулого року вигаїла біля обійстя гербіцидами, то чекаю, що й амброзія зникне після обприскування", - додає господиня.

При ураженні посівів найбільш ефективними є хімічні методи боротьби з амброзією полинолистою, які полягають саме у застосуванні гербіцидів. Серед препаратів, що мають доведену ефективність проти ambrosia artemisiifolia виділяють наступні:

  • Євро-Лайтнінг. Призначений для одноразового післясходового внесення на посівах гібриду соняшника. Ефективний проти широкого спектру дводольних бур'янів включно із амброзією, навіть за умов великої кількості опадів (препарат всмоктується у листя та землю). Ефективність препарату при використанні у системах нульового і мінімального обробітку не знижується. Для досягнення оптимальних результатів обробку посівів проводять за температури +10°С і вище, коли на бур'янах сформувалися 2-4 справжні листки. Норма витрат в залежності від засміченості складає 1,0-1,2 л/га.
  • Імпреза. Високоефективний широкого спектра дії для застосування на посівах соняшника системи Clearfield (є аналогом відомого гербіциду Євро-Лайтнінг). Забезпечує повний контроль за дводольними та однодольними бур'янами, включаючи амброзію. Найкращі результати досягаються при застосуванні у безвітряну теплу погоду за середньої температури в межах +14-25°С, коли небажані рослини знаходяться у початковій стадії вегетації. Рекомендоване дозування 1,0 – 1,2 л/га.
  • Євро-Лайтнінг Плюс. Призначений до використання на посівах гібридів соняшника підвищеної врожайності системи Clearfield Plus. Серед переваг препарату покращена селективність, та гнучкість у виборі періоду застосування, в тому числі у системах мінімальної та нульової обробки грунту. Засіб використовують одноразово (не частіше одного разу на три роки) у початковій фазі розвитку, коли з’являється 1-4 листки. Витратна норма складає 1,6-2,5 л/га.

Заходи запобігання

Щоб уникнути серйозних наслідків пов'язаних із розповсюдженням бур’яну варто знати як запобігти зараженню амброзією полинолистою. Серед найбільш ефективних методів контролю виділяють наступні:

  • Біологічний. Амброзія може вражатись грибковими хворобами, вони уповільнюють розвиток та призводять до її загибелі. Наразі тривають дослідження та тестування можливості знищення за допомогою засобів виготовлених на основі фітопатогену. Непоправну шкоду листю шкідника наносять комахи – амброзієва совка (схожі на міль), а також амброзієвий листоїд, який здатний повністю знищити популяцію бур’яну. Біологічна боротьба з амброзією полинолистою приносить найкращі результати у посушливих регіонах.
  • Агротехнічний. Така методика вважається найдієвішою, полягає у дотриманні правил сівозміни, якісному землеобробітку, завдяки якій кількість насіння на глибині проростання зводиться до мінімуму. Сильно засмічені поля очищують за допомогою чистого пару. Можливий варіант посіву озимих зернових три роки поспіль без змін, оскільки вони формують густий покрив, знижуючи можливість проростання бур'янів. На легких грунтах рекомендовано збільшувати норму висіву зернових, щоб ущільнити покрив землі. Пригнічують зростання бур'янів також багаторічні трави, які мають високу енергію росту.
  • Карантинний. Метод полягає у ретельній перевірці та контролі посівного матеріалу, особливо тих культур, які дозрівають одночасно – гречка, суданські трави, люцерна. Використання засміченого карантинними рослинами посівного матеріалу, та його транспортування категорично заборонене. Засмічене насіння потребує глибокої очистки.
  • Хімічний. Метод застосовують на ділянках та в регіонах де ризик засміченості дводольними бур'янами потенційно високий. Для знищення використовують гербіциди, застосовуючи їх у фазі проростання бур'янів (2-4 листки), коли рослина не проявляє резистентності до хімічних препаратів.

Нагадаємо, Вже починається: жителям Закарпаття доведеться зробити зарання важливі запаси  

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber