В областях України продовжено загальний процес мобілізації. Чоловікам вручають повістки у різних місцях, у тому числі й безпосередньо на вулиці. Усіх, фізично придатних до несення військової служби чоловіків мобілізують та призивають до армії.
Останнім часом у мережі Фейсбук шириться ряд дописів щодо принципів мобілізації. Люди пишуть, мовляв, подеколи процес вручень повісток військовозобов'язаним переходить норми дозволеного й такі дії є величезним порушенням в роботі працівників ТЦК. Поряд із цим, люди кажуть, що багато разів їм доводилось бути свідками ситуацій, де працівники ТЦК, зловживаючи посадовим становищем, застосовували "метод сили" під час вручень повісток.
Чимало таких випадків зафіксовано очевидцями в районах Закарпаття. Інша проблема, яка стосується ходу мобілізації, відзначають учасники соцмереж, це масштабне зупинення транспортних засобів працівниками ТЦК для уточнення даних військових. Згідно, із законом, працівники військкоматів узагалі б не мали здійснювати цю процедуру, оскільки право на зупинку приватного чи то громадського транспорту має безпосередньо поліція.
Також відомо, що із посиленням мобілізації, чоловікам в багатьох місцях почали видавати повістки у транспортних засобах. Знову ж таки, аби це зробити, військкоми не мають права зупиняти ніякий транспортний засіб без поліцейських, заявляє начальник відділу військового обліку Запорізького обласного ТЦК Андрій Гуренко, передає "Суспільне".
Що треба знати
Працівники ТЦК та СП не мають права зупиняти громадський транспорт, щоб вручати повістки пасажирам. Зупинити транспортний засіб може лише Нацполіція.
"Таких випадків я, припустимо, не знаю, що військовослужбовці маршрутку зупиняють... Якщо ви стали свідками таких випадків, повідомляйте відповідні районні територіальні центри або звертайтеся до начальника обласного територіального центру, і ми вживатимемо заходів", - зазначив Гуренко.
Вручати повістки у громадських місцях представникам терцентрів комплектування дозволено.
"У зв'язку з тим, що не всі громадяни виконують правила військового обліку, виникає потреба уточнити їх облікові дані. Тільки з цією метою. Тому що громадяни, які перебувають на вулицях чи в громадських місцях, вони не всі підлягають заклику. Там сотні причин різних: стан здоров'я, освіта, бронювання, надання відстрочок, догляд за близькими своїми родичами та ін. Але вручати повістки їм дозволено, щоб уточнити їхні персональні дані. Чинним законодавством не заборонено вручати повістки у громадських місцях", - резюмував Андрій Гуренко.
Наразі жителі Закарпаття розповідають, що водіїв-чловіків узялись жорстко перевіряти працівники ТЦК, зупиняючи їх зранку, вдень та нічної доби при в'їзді та виїзді до населених пунктів. Зокрема, на Перечинщині, розповідають очевидці, найчастіше транспортні засоби зупиняють поряд із Профтехучилищем перед транспортним мостом, на в'їзді у Перечин.
- У цій точці мене зупиняють щоразу і кожен раз другі, - розповідає пан Юрій.
- По факту, не мали б цього робити, бо то робота поліції зупиняти машини, військкоми хай роблять свою справу, - каже очевидець. Я не придатний до ві йськової служби, хворію на діабет першого типу - інсулінозалежний, - розповідає очевидець. - Ще у Кам'яниці зупиняють на блокпосту, але там декотрі уже мене впізнають, - додає співрозмовник.
- Працюю водієм рейсового автобусу. Щодня їду на Ужгород. Зупиняють постійно, як навіжені. Такого немає, щоб пропустили. Перевірять, чи не є ухилянтів, - розповідає один водіїв.