1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Цей алерген окуповує цілі угіддя: на Закарпатті - сезон рослини "убивці"

331
Суспільство Закарпаття

У регіоні небезпечна рослина завдає клопоту жителям.

Цей алерген окуповує цілі угіддя: на Закарпатті - сезон рослини "убивці"

  У населених пунктах області в розпалі сезон амброзії полинолистої. Щороку від цієї рослини потерпає чимало людей, залежних від алергії.

  Амброзія є одним із найбільш небезпечних бур'янів - алергенів, розповсюдження якої на території України почалося в 1960—1970-х роках. Пилок амброзії викликає алергічний риніт.

  На початку XXI ст. амброзія поширилась на значній території України. Найперше рослина окупувала територію Криму. Амброзія швидко розповсюджується і сильно осушує ґрунт у культурних посівах.

  Наразі рослина "убивця" окупувала сінокісні угіддя, ліси й пасовища на Перечинщині. Цей інвазійний вид нараховує приблизно 45 видів, розповсюджених в основному в тропічних і субтропічних регіонах Америки, особливо в Північній Америці; як заносні — в багатьох країнах; карантинні бур'яни.

  Поширення рослини по всій Європі зумовлене істотними змінами клімату.

  Відзначмо, через цвітіння амброзії, введено карантин в Рівненській області. Карантин запроваджено Головним управлінням Держпродспоживслужби області

  Амброзію полинолисту було виявлено у ході моніторингу посівів сільськогосподарських культур, лісосмуг на виявлення шкідливих організмів за допомогою феромонних пасток.

Боротьба із амброзією: методи знищення алергену

  Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь:

  • узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція;
  • пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання засміченого матеріалу, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км);
  • сільськогосподарських угідь.

  Вирішальне значення для очищення полів від амброзії полинолистої мають агротехнічні методи боротьби: правильне чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських культур.

  На землях дуже засмічених амброзією, кращим заходом по очищенню ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де, за правильного обробітку, засміченість бур’яном знижується на 70-80 %.

  На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати. Правда, після скошування вона інтенсивно відростає, тому процедуру проводять не менше 3-4 разів за літо.

  Можна також використовувати натрієву й амінну сіль (2-3 кг/га) в суміші з аміачною селітрою (10 кг/га) чи з сульфатом амонію.

  На великих площах слід застосовувати гербіциди. Хімічний метод боротьби з амброзією є найбільш дієвим. Асортимент гербіцидів, що усувають даний карантинний вид, є досить широким.

  Для знищення амброзії полинолистої підходять препарати на основі солей гліфосату (Буран, Вулкан плюс, Торнадо, Ураган Форте, Нобль, Раундап Екстра), сульфонілсечовини (Тритон, Конус, Міранда), прометрину (ґрунтовий гербіцид Сегмент). Вибір препарату здійснюють у залежності від культури та фази її розвитку.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber