1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

"Не купуйте їх зараз, бо це отрута": чи безпечними є кавуни на закарпатських базарах?

798
Суспільство Закарпаття

В Україні уже почався сезон баштанних.

"Не купуйте їх зараз, бо це отрута": чи безпечними є кавуни на закарпатських базарах?

  Торгують смугастими й на Закарпатських базарах. У регіоні активно торгують як імпортними, так й вітчизняними сезонними фруктами. Наразі однією із головних сезонних ягід на місцевих базарах та магазинах є смугасті смаколики.

  Варто відзначити, кавуни у цю пору завжди користуються популярністю, усі хочуть придбати у спеку чи то половинку, чи навіть цілий "гарбуз" додому й поласувати ним усією родиною. Утім, ціни цьогоріч на кавуни не з дешевих. Кілограм смугастих ягід наразі вартує від 30-35 гривень (такими є ціни на ринку в Ужгороді). Дещо дорожчі в ціні кавуни продають в магазинах та супермаркетах. Зокрема, у торгових точках на Перечинщині кавуни цього місяця вартують від 38 гривень за кілограм.

  Водночас ті самі баштанні істотно дешевше можна придбати у закарпатських фермерів - 25 гривень за кілограм. Ціни торішні, завищувати їх не планують і цього літа.

  Нагадаємо, перші смугасті, що з'явились у продажі на місцевих базарах - не лише із Туреччини та Азербайджану, а й вирощені цьогоріч у найтепліших районах області - Виноградівщини й Берегівщини. На наші кавуни попит наразі досить великий, самі ж фермери відзначають, що кавуни дуже солодкі й смачні й вони можуть стати хорошою альтернативою херсонським, яких цьогоріч на базарах майже не буде через трагедію на Каховській ГЕС

  Як би діти й дорослі не спокушались на перший врожай кавунів, усе ж варто бути обачними

  Обережно, нітрати! Не залежно від того, що зараз ринки та магазини рясніють різного роду баштанними - вітчизняними й імпортними, фахівці застерігають бути обачними під час покупок. Зазвичай, перші ягоди є тепличними, а це означає - у них чималий рівень нітратів.

  Кавуни й дині, які дозріли до середини липня, максимально накопичують нітрати, які, потрапляючи в організм, є небезпечним канцерогеном. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, гранично допустимі концентрації нітратів у добовому раціоні харчових продуктів неповинні перевищувати 450–500 мг/кг норми.

  Встановлено допустимі концентрації нітратів у харчових продуктах, перевищення яких є основою для їх вибракування. Для кавунів вона неповинна перевищувати 60 мг/кг, для динь – 90 мг/кг сирої маси. Найчастіше рівень нітратів перевищує норму у динях. Окрім того, в рослинних культурах ще можуть бути пестициди та важкі метали. Проте, як кажуть експерти, отруєння іншими речовинами не були зафіксовані. Тому лікарі радять не давати ягід дітям до 3-х років і в жодному разі не купувати їх розрізаними, бо у спеку там розмножується кишкова інфекція.

  Коли нітрати потрапляють в організм, вони утворюють такі небезпечні речовини, як нітрозаміни. Це найнебезпечніший канцероген. Вони можуть накопичуватися в організмі здебільшого в печінці. Виникає гастрит, холецистит, панкреатит. Фахівці вміють розрізняти кавуни, процес достигання яких пришвидшували хімікатами, без лабораторних досліджень.

  Якщо прожилки білі і товсті, значить там наявна значна доза нітратів. Найбільша кількість нітратів концентрується у шкірці і за три сантиметри від неї. Тому людям, які страждають від кишково-шлункових захворювань або мають хвору печінку, а також маленьким дітям лікарі радять їсти тільки серединку – в ній нітратів удвічі або навіть втричі менше. Нині ймовірність натрапити на плоди з величезним вмістом нітратів – мінімальна.

  Головне – не купувати їх при дорозі. Бо за кілька годин чистий кавун або диня вбирають стільки свинцю, що стають взагалі непридатним для вживання. Та все ж експерти рекомендують дочекатися піку сезону, а саме середини серпня. Раніше місцеві ЗМІ розповідали, як проходить моніторинг баштанних на ринках області. Кавуни й дині перевіряють на вміст нітратів та іншої хімії.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber