1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

"То бідованя радше, як бізнес": жителі Закарпаття розповідають про муки "яфинових жнив"

1211
Суспільство Закарпаття

У регіоні у самому розпалі збір основної карпатської ягоди.

"То бідованя радше, як бізнес": жителі Закарпаття розповідають про муки "яфинових жнив"

  На Закарпатті розпочався сезон збору однієї із найбільш популярних й улюблених серед населення ягоди. Це яфина, рятівна панна карпатських гір та лісів, якій навіть пам'ятник встановили у регіоні.

  Із вітамінної ягоди закарпатські газдині готують різноманітні компоти, варення, сиропи тощо. Медики ж радять вживати ягоду всім - і дорослим, і дітям. Зокрема ягоди дуже корисні для тих, в кого проблеми із зором.

  Місцеві базари завалені "чорним золотом"

  Цьогоріч урожай ягоди, яку за її чудодійні властивості, називають ще "чорним золотом", рясно вродила в усіх районах області. В усіх населених пунктах місцеве населення поспішає зробити запаси яфиною та заробити на ній, несучи до базарів.

  Відзначмо, цього сезону у порівнянні з торішнім, ціни на ягоди в регіоні дещо "кусаються" й б'ють доволі серйозно по гаманцях покупців. Так, на початку сезону яфина коштувала на місцевих базарах 139 гривень за літр. За такою ціною торгували чорницею на ринках Ужгорода, Мукачева, Хуста, Перечина тощо.

  Минулого року той самий літр вітамінної ягоди можна було придбати від 80 гривень. Здавали ягоду заготівельникам із зеленцем по 35 гривень.

  Шлях до базару із полонини - важкий, мозолистий

  Вже більше місяця на Закарпатті йде активна торгівля яфинами. Попит є чималий, відзначають яфинарі, адже ягода подешевшала. Варто відзначити, вже у липні цього року ціна ягоди пішла істотно на спад. Літр смачного карпатського золота продають від 75 - 85 гривень.

  Утім, те що добре і по кишені пересічним покупцям, не завжди виправдовує ціну таких заробітків. Адже одне - бачити ягоду на базарі й вирішувати - купити чи не купити, а інша справа - доставити цю саму яфину до того ж ринку, аби продати.

  Шлях до базару із полонини украй важкий, діляться досвідом збирачі ягоди, а їх цілі родини, що виживають на таких заробітках. Люди розповідають, що дуже потрібно намучитись зі збором ягід, які важко збирати.

  Відтак, більші муки ще додаються під час доставки яфини до пунктів продажу, зауважують мешканці. Аби продати товар й заробити на ньому бажаний гріш, треба більше потратись на машину чи інший транспорт допоки доставити ягоду до найближчого місцевого ринку. Удача не завжди посміхається. На базарах торгівцям яфини доводиться простояти весь день, щоб товар успішно продати.

  До Ужгорода й Перечина яфини несуть, зокрема, з Березнянщини та сіл Турянщини. Збирають на "Яворнику" та Полонині Руній. Цьогоріч масовий збір яфини у закарпатських громадах почався всередині липня.

"То радше бідованя, там треба лишити здоров'я"

  Чорничні жнива для закарпатців даються нелегко. Більш того, розповідають яфинарі, на полонинах подеколи "треба лишити здоров'я", адже не рідко, збираючи ягоди, людей настигає чи то сильна спека, чи зливи. Холодний дощ, який застає збирачів ягоди в горах, добряче псує здоров'я. Саме такими, виснажливими, є реальні чорничні жнива, які надто важко назвати "бізнесом", без уявлень про те, як його роблять прості селяни.

  Утім, бізнесують на чорному золоті радше заготівельники, із обуренням відзначають яфинарі, адже приймають яфину за безцінь.

- Цього сезону взагалі роблять сміх із людей. - У пунктах прийому чорницю уже приймають по 25 гривень за кілограм. То дуже туньо. Рік тому ціна була вища - люди здавали по 35 гривень із зеленцем, - розповідає Оксана із Перечинщини.

- То радше бідованя, а не бізнес яфинарів. На нас роблять бізнес, а ми що вторгуємо, тому і раді.

- Та скільки то нервів потрібно потратити, віддати здоров'я на тій полонині. Дощ, спека, вітер. Не один раз промокнуть людкове до нитки, що зароблять собі на біду. Взнаки дається й недосипання - машина везе дуже скоро на полонину людей. У три години треба вставати, збиратись в дорогу. Такі от жнива. Чомусь ті що крутять носом на ринку і їм дорожиться яфина, не дуже спішать самотужки заготовляти цю ягоду , а лиш глядають її на базарі уже готову, і в магазинах.

Раніше "Голос Карпат" інформував, як змінилась ціна на яфину цьогоріч у закарпатських пунктах прийому та скільки платять за транспорт до чорничних вершин збирачі ягоди.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber