1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Зберегти угорців Закарпаття – це має бути державний інтерес України, — експерт

950
Суспільство Закарпаття

На думку експерта, збереження угорської громади на Закарпатті має бути державним інтересом України.

Зберегти угорців Закарпаття – це має бути державний інтерес України, — експерт

Протягом останніх років в Україні спостерігається зменшення чисельності угорців, що постає значні виклики щодо збереження та інтеграції цієї громади, про це пише директор Інституту центральноєвропейської стратегії Dmytro Tuzhanskyi.

Згідно з переписом 2001 року, в Україні проживало трохи більше 150 тисяч етнічних угорців, що становило 0,3% населення країни. У Закарпатській області цей показник досягав 12%. Однак, за даними неофіційних досліджень, проведених угорськими академічними інституціями Закарпаття та академії наук Угорщини у рамках проекту SUMMA 2017, станом на 2017 рік на Закарпатті залишилося лише 125 тисяч етнічних угорців. Зазначимо, що до цієї кількості слід додати ще 6000 угорськомовних ромів, які також ідентифікують себе як угорці.

На сьогоднішній день, лідери угорської громади на Закарпатті називають різні приблизні цифри стосовно кількості угорців, що проживають у регіоні. Однак, з точки зору державного інтересу України, виникає питання, як зберегти угорську громаду Закарпаття з огляду на її депопуляцію.

Для порівняння, за даними найсвіжішого перепису населення у Словаччині (2021) проживає 422 тисячі угорців з 5,5 мільйонів населення країни, а в Румунії (також дані 2021) - трохи більше 1 мільйона угорців при населенні трохи більше 19 мільйонів. Ці цифри свідчать про значну різницю у стані угорської громади між країнами.

У 2020 році було проведено соціологічне дослідження на Закарпатті, спільно з ICES - The Institute for Central European Strategy та Democratic Initiatives Foundation-Фонд "Демократичні Ініціативи". В рамках дослідження перевірялися питання щодо угорського сепаратизму в регіоні. Виявлено, що сепаратистські настрої серед угорської громади перебувають на рівні статистичної похибки, навіть менше. Реакція громади Закарпаття загалом, а також угорської громади зокрема, на російську агресію та вторгнення не дає жодних підстав говорити про серйозну "проблему закарпатських угорців".

Один з актуальних контекстів обговорення угорського питання в Україні пов'язаний з дипломатичною суперечкою між Києвом і Будапештом щодо закону про освіту, ухваленого у 2017 році. Це питання є складним і маніпулятивним, вимагає окремого обговорення. Проте варто відзначити, що саме після ухвалення цього закону Будапешт почав говорити про блокування інтеграції України до ЄС і НАТО.

На сьогоднішній день українське законодавство стосовно освіти є однією з найчастіше обговорюваних тем у контексті угорської громади Закарпаття. Проте слід зазначити, що українською мовою на Закарпатті навчається лише близько 12-15 тисяч учнів, що становить близько 15% від загальної кількості угорців у регіоні. Таким чином, закон про освіту сам по собі не є достатнім для забезпечення якісної інтеграції угорців у контексті побудови політичної нації.

Узагалі, питання угорської громади на Закарпатті має велике значення для державного інтересу України, оскільки спостерігається процес депопуляції цієї громади. 

Нагадаємо, Інцидент на одному із закарпатських вокзалів: що сталося (ВІДЕО) 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber