1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Убивчі екскурсії горами: як будуть ловити надокучливих джиперів на Закарпатті?

2582
Суспільство Закарпаття

Відтепер джиперів у горах Карпат буде легше впіймати.

Убивчі екскурсії горами: як будуть ловити надокучливих джиперів на Закарпатті?

   В останні роки джип-сафарі - екскурсії бездоріжжям на Закарпатті користуються чималим попитом. Так званий джипінг (офф-роуд) є екстремальним туризмом на спеціальних відкритих автомобілях-позашляховиках.

   Перевага таких "тачок" у тому, що вони мають підвищену прохідну здатність та можуть за короткий відрізок часу подолати найбільш важкодоступні місця, куди звичайний автомобіль не пробереться. Джип-тури не вимагають особливих навичок, участь може взяти кожен бажаючий, без серйозних медичних протипоказань.     

   Сезон подорожей на позашляховиках на Закарпатті загалом розпочинається в кінці весни - початку літа й може тривати до пізньої осені. Та не рідко джип-тури охочим з екстримом піднятися в гори, влаштовують і в зимовий період. Погодьтесь, гірський джипінг - задоволення не із дешевих. Цьогоріч ціни за одноденний тур - від 800-1300 гривень.

 

     І все ж, любителів покататись із "кайфом та вітерцем" таки вистачає. І навіть зараз, в період повномасштабного російського вторгнення в Україну джипінг нікуди не зник та продовжує набирати масштабів.

     Екологи й жителі гірських населених пунктів обурені Джипінг наразі нехай і одне із популяних туристичних видовищ, але оцінюють вплив такого виду туризму на довколишнє середовище, усе ж, по різному. І що для одних - добре й кайфово, для інших великі проблеми.

     Не рідко джипери, намагаючись насолодитись гірськими пейзажами та пробиваючись непрохідними дорогами, заїжджають на городи селян, які проживають поряд з підніжжям гірського масиву. Такі регулярні екскурсії, розповідають схвильовано жителі гірських населених пунктів, приносять людям чималі збитки,- джипи толочать сільгоспкультури біля їхніх обійсть. А окрім цього, моторошний, ревучий гуркіт від всюдихідних автомобілів сполошує домашню птицю, котів та собак. Тому більшість людей, зокрема і екологів, проти таких зловіщих екскурсій.

     До того ж, екологи б'ють на сполох ще й через те, що важка техніка - джипи, квадроцикли та багі істотно пошкоджують поверхню гірських масивів, лякають тамтешню фауну й знищують вагою коліс червонокнижні рослини. Дуже часто неконтрольований джипінг завдає шкоди червонокнижними рослинам на заповідних територіях.Тому, джипінг- це велика біда, із якою потрібно боротись на державному рівні, а саме заборонити цей екстремальний вид туризму у горах Карпат. Але якщо й на державному рівні наразі джипінг не може бути урегульованим, то екологи і надалі продовжують боротьбу з руйнівниками природи власними силами.

     Порушників- джиперів на заповідних територіях фіксуватимуть за допомогою фртопасток. Вже відомо, що громадська організація «Зберегти Пікуй» встановить три фотопастки на схилах гори Пікуй на території однойменного ботанічного заказника у Воловецькому районі Закарпаття, повідомляють місцеві ЗМІ. Проблема із джипінгом, квадроциклами, багі та ендуро мотоциклами в українських Карпатах, зокрема на горі Пікуй, що на межі Львівської та Закарпатської областей, має величезні масштаби.

    Останній випадок, коли активістам ГО «Зберегти Пікуй» довелося буквально фізично зупиняти сім ендуро, трапився 28 травня. Ідея встановити фотопастки на території Заказника виникла ще у 2021 році. Та тільки зараз її зможуть реалізувати. До речі, два роки тому, до популярного серед туристів ботанічного заказника на Закарпатті заборонили в'їзд мотоциклів, джипів та баггі. Саме тоді на території заповідника встановили обмежувальний шлагбаум. На жаль, навіть він не спиняє любителів екстремальних видів розваг.

Жителі Міжгірщини, Рахівщини, Перечинщини тощо також сподіваються, що проблема із джипінгом у цих районах також зменшить свої масштаби. Але для цього потрібно діяти спільно екологам, владі й населенню.

Нагадаємо, УПЦ МП офіційно під забороною: у Закарпатті прийняли доленосне для багатьох парафій рішення

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber