1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Особливий день для українців розпочався з обстрілів: проте навіть це не заважає нам одягати вишиванки

213

Сьогодні, 18 травня, українці святкують День вишиванки. Віряни вшановують пам'ять великомучениці Ірини Македонської. 449-й день війни в Україні. До Нового року залишилось 227 днів.

Особливий день для українців розпочався з обстрілів: проте навіть це не заважає нам одягати вишиванки

Який сьогодні день в Україні і світі

18 травня в Україні святкують День вишиванки. Свято щороку припадає на третій четвер травня. Зазвичай цього дня українці одягають вишиванки, які є традиційним одягом нашого народу. Так вони вшановують культурні традиції своїх предків. Ще від незапам'ятних часів українці носили вишиванки. Вважається, що вони з'явилися в гардеробі у представників трипільської культури, яка вважається найбільш розвинутою і загадковою. Орнаменти на уламках глиняних виробів часів Трипілля дуже схожі на орнаменти вишиванок.

У скіфських племен також були вишиті сорочки, що підтверджують археологічні знахідки VI століття. На думку істориків вони слугували свого роду оберегом в бою. Своєї розкоші вишивка набула за часів Київської Русі. Священники і знать мали одяг, який був вишитий срібними та золотими нитками. За часів Запорізької Січі невід'ємною частиною одягу козаків також була вишита сорочка.

Також 18 травня День резервіста в Україні. Молоде професійне свято, яке було створене президентом України Петром Порошенком 19 квітня 2019 року. Головна його мета — подякувати резервістам ЗСУ за готовність будь-якої миті захищати рідну Батьківщину.

А ще 18 травня День боротьби за права кримськотатарського народу. Ця дата важлива для всього українського народу, адже киримли протягом багатьох століть були нашими сусідами і також зазнавали утисків під час панування спочатку Російської імперії, а потім і Радянсього Союзу. 2014 року Росія незаконно окупувала Кримський півострів, але весь світ продовжує вважати його частиною України. Подію встановили 12 листопада 2015 року.

18 травня День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Важлива дата була встановлена 16 травня 2014 року. Радянська влада роками звинувачувала кримських татар у дезертирстві, хоча не мала доказів тому. Тому, начебто за державну зраду, Йосип Сталін наказав депортувати корінне населення Криму на схід. За радянських часів було депортовано близько 200 тисяч киримли, внаслідок чого загинуло близько 30 тисяч.

Також 18 травня святкують День надсилання електронної вітальної листівки. Головна мета цього дня полягає в тому, щоб надихнути людей використовувати електронні вітальні листівки для вираження щирих почуттів, побажань та привітань. Вперше електронні вітальні листівки набули популярності в 1990-х роках. Перші часто нагадували паперові аналоги, однак були створенні в цифровому вигляді. Першим у світі веб-сайтом для надсилання електронних листівок став The Electric Postcard. Його створила Джудіт Донат наприкінці 1994 року. Спочатку він був не дуже популярним, але до весни 1996 року понад 1,7 мільйона листівок в світі було надіслано за допомогою цього сервісу.

А ще 18 травня Всесвітній день обізнаності про доступність. Доволі молоде IT-свято, яке святкується кожного третього четверга травня. Подія була започаткована 2011 року американським розробником Джо Девоном.

18 травня святкують Міжнародний день музеїв (ЮНЕСКО). Започаткували свято 1977 року під час засідання Міжнародної ради музеїв. Наразі подія популярна в 150 країнах світу. Від 1992 року обирають певну тему свята для організації заходів. Часто вони тривають до місяця.

Що не можна робити в цей день

Не ходіть в гості до незаміжніх дівчат або вдов, тому що тоді ще довго не вийдете заміж.Краще не виходити на вулицю після заходу сонця, бо може зашкодити нечиста сила.Суворо забороняється пліткувати, лаятися, лихословити.

Народні прикмети і традиції на 18 травня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

дивилися, який сьогодні день: негода і дощі — вродить хліб;квіти на черемсі — чекайте на швидке похолодання;побачити блискавку — до хорошого урожаю капусти;припинили щебетати птахи — до грози;у воді купаються гуси — настане тепло.

В народі 18 травня називали Аріна або Аріна Розсадниця. А все через те, що від цього дня починали вже висаджувати розсаду капусти. Цікаво, що овочі в давнину садили лише жінки, а ось чоловікав в цю дату забороняли виходити на город. Вважалося, що тоді рослина буде квітнути, але не плодоносити. А щоб кури пізніше не виклювали розсаду, під час її висаджування намагалися не їсти хліб.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 18 травня

Які сьогодні іменини: Яків, Єфрем, Ірина.

Талісманом людини, народженої 18 травня, є турмалін. Камінь, що був відомий людству ще за часів Візантії. Турмалін вже не одне тисячоліття використовується в медицині. Раніше за допомогою цього кристалу лікували різноманітні хвороби, але дуже важливо буде вибрати правильний тип каменю за кольором.

Нагадаємо, У всіх регіонах України повітряна тривога: лунають вибухи та летять ракети 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber