1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Чому російська агентура в Україні зазнала провалу: аналітичне дослідження

91

ФСБ РФ, яка брала активну участь у плануванні та самому вторгненні, отримала наказ підготувати план з окупації України у липні 2021 року.

Як повідомляє інформаційне агенство UNIAN, Росія задіяла в Україні різноманітні технології впливу задовго до повномасштабного вторгнення. Зокрема, РФ розвивала мережі спецагентів, проводила таємні психологічні операції, диверсії, вела розвідку і контррозвідку.

Про це йдеться у дослідженні аналітиків Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI), які розглянули дії РФ між липнем 2021 року та лютим 2023 року. За інформацією аналітиків, ФСБ РФ отримала наказ підготувати план з окупації України у липні 2021 року.

Одним з головних завдань ФСБ було вербування агентів на місцях. Взагалі, як зазначили аналітики, російська агентурна мережа в Україні створювалася десятиліттями і на це пішли великі ресурси Кремля. Експерти зазначили, що метою агентів було знищення системи державного управління та військового командування України, підрив довіри суспільства до держустанов, дестабілізація ситуації в країні і мінімізація допомоги Україні від західних партнерів.

При цьому, як зазначили в RUSI, ФСБ РФ віддавала перевагу вербуванню високопоставлених агентів на місцях, в Україні, й там, де це було можливо мінімізувала заслання агентів з РФ. Як нагадали аналітики RUSI, саме цей спосіб рекомендовано ще у радянських секретних посібниках та інструкціях КДБ.

Для отримання вказівок агенти зустрічалися з російськими "кураторами" восени 2021 року на курортах Туреччини, Кіпру та Єгипту і обмінювалися інформацією.

Крім цього аналітики зазначили, що одне з головних місць у плані вторгнення РФ в Україну займали об'єкти ядерної енергетики. Росіяни хотіли захопити всі атомні електростанції і деякі центри ядерних досліджень. Як свідчить звіт RUSI, для підготовки цих операцій, російські спецслужби завербували працівників АЕС, у тому числі з підрозділів, відповідальних за охорону. Українська розвідка з допомогою іноземних партнерів викрила частину таких агентів.

Крім того, в звіті вказано, що група високопадовців, серед яких Андрій Деркач, котрий, за даними уряду США, був російським агентом понад 10 років,  Олександр Дубінський, Олександр Онищенко, прокурор Костянтин Кулик, екс-помічник генпрокурор Андрій Теліженко та ще троє громадян України окрім шпигунської діяльності в Україні, підозрювалася ще й в намаганні вплинути на уряд США. Для цієї мети вони були задіяні у роботі антикорупційного об'єднання в Україні, котре ніби-то мало розслідувати факти корупції при виділенні міжнародної допомоги Україні. Але насправді "їх робота полягала в тому, щоб припинити або принаймні скоротити міжнародну допомогу Україні".

"Враховуючи те, що Україна залежна від військової допомоги від іноземних партнерів, і перш за все США, російські спецоперації мали погіршити відносини України з партнерами особливо з США. Це постійний пріоритет російських спецслужб", - вказано у звіті.

Автори звіту підкреслили, що на сьогоднішній день не всі російські агенти та їх операції були викриті. Значна частина агентів ФСБ РФ як в Україні, так і в інших країнах, за даними RUSI, продовжують активно працювати.

Також аналітики перерахували, кого вербували росіяни в Україні. Зокрема, для прихистків агентурній мережі росіяни вербували представників клубів єдиноборств, злочинців (зокрема, наркодилерів), колишніх співробітників спецназу, охоронних фірм та детективних агентств. 

Згідно зі звітом, окремою групою були церкви. Священники були завербовані та керовані російськими спецслужбами, а монастирі та церкви використовувалися як місця для обладнання і персоналу. "Використання релігії як прикриття – поширений прийом російських спецслужб та механізм захисту", - зазначили автори звіту.

У звіті аналітики також назвали причину провалу російських агентів в Україні, незважаючи на масштабні зусилля Кремля. Аналітики вказали на те, що Росії не вдалося розпалити внутрішньополітичну кризу в Україні, спровокувати  протести, а президент Зеленський, незважаючи на загрози, не виїхав з країни.

На думку авторів, фатальну для РФ роль у зриві її плану зіграли два фактори. По-перше, російські агенти перебільшили свій вплив на державу. По-друге, російські спецслужби отримали наказ сприяти окупації за "часовою шкалою", а не за оцінкою її життєздатності. Тобто кожен наступний етап плану РФ починав виконуватися, навіть якщо попередня фаза не була успішною.

""І хоча російські служби зазнали невдачі в Україні, протидія їм залишатиметься не менш важливою на майбутнє", - наголосили автори звіту.

Нагадаємо, Фізики та астрономи спантеличені: Чорна діра спрямувала промінь до Землі.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber