1. Новини Закарпаття
  2. >

Чи можуть мобілізувати осіб з інвалідністю: детальне роз'яснення

07.03.2023 09:05 Суспільство Актуально

Особи з інвалідністю будь-якої групи не підлягають призову на військову службу, проте тільки в мирний час.

Особи з інвалідністю будь-якої групи не підлягають призову на військову службу, проте тільки в мирний час.

Під час дії воєнного стану деякі такі українці можуть бути мобілізовані за їхньою згодою та лише за місцем проживання.

Про це повідомляє OBOZREVATEL.

Чи підлягають чоловіки з інвалідністю будь-якої групи мобілізації?

Визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним продовженням ВЛК), не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Йдеться про першу, другу й третю групи інвалідності. Водночас, згідно з нормою, термін відстрочки сягає до 6 місяців з наступним проходженням ВЛК.

"Це означає, що відтермінування може бути надане і на тиждень, і на місяць й на пів року, аж до пів року поспіль", – пояснила адвокатка Вікторія Кравченко.

Вона наголосила, що особа з інвалідністю у разі отримання повістки має з'явитися до місцевого Територіального центру комплектування й соціальної підтримки (ТЦК і СП) та надати відповідні документи.

"Особи з інвалідністю під час мобілізації можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою та лише за місцем проживання", – додала фахівчиня.

Чи можуть призвати на службу особу з інвалідністю III групи?

Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю. Відповідно до ч. 2 ст. 23 цього закону, особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абз. 4-12 ч. 1 цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Так, така особа звільнена від призову під час мобілізації, та без згоди її мобілізувати не можуть, але для того, щоб скористатися звільненням (у разі виклику до ТЦК і СП або явки), їй необхідно надати документи, що підтверджують інвалідність.

Іноді осіб з інвалідністю можуть визнати обмежено придатними і навіть придатними до військової служби відповідно до Додатку №1 Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2008 №402. Однак, за словами юриста Костянтина Грітчина, це жодним чином не впливає на те, що такий чоловік звільнений від мобілізації.

У разі вручення повістки йому необхідно звернутися із заявою про надання відстрочки та надати один із цих документів, що підтверджує інвалідність:

  • довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о);
  • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус;
  • пенсійне посвідчення;
  • посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, в яких зазначено групу та причину інвалідності; довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Заяву слід надрукувати у двох примірниках та підписати. Їх треба подати у відділ діловодства (канцелярії або відділу вхідної кореспонденції) ТЦК і СП, та просити поставити на одному екземплярі позначку про отримання і реєстраційний номер. Максимальний термін розгляду заяви становить 30 днів.

Хоча раніше адвокат Іван Ліберман підкреслив, що ІІІ група – це легка інвалідність, тобто легкі розлади здоров’я, з якими людина може воювати. Він прокоментував деталі закону та словосполучення "мобілізувати за їхньою згодою". Зокрема, пояснив експерт, практика засвідчує, що все тимчасове або за згодою дуже швидко починає бути обов’язковим, ще й під відповідальність.

За його словами, мобілізувати осіб із інвалідністю ІІІ групи можуть навіть на підставі того, що громадяни України повинні служити у війську відповідно до законодавства. Звичайно, взяти до війська їх можуть лише після ретельного медогляду.

Нагадаємо, Сьогодні попрощаються з п'ятьма загиблими на війні Героями (ФОТО) 

Читайте Голос Карпат.ІНФО також у Телеграм

Читайте на ГК:Тверде паливо на зиму: як українці можуть отримати безкоштовні дрова
Читайте на ГК:Астрологи назвали найзліші знаки Зодіаку
Читайте на ГК:На Заході України вирує масштабна пожежа: що відомо (ВІДЕО)