1. Новини Закарпаття
  2. >

Прощена неділя 2023: звичаї, заборони та прикмети

26.02.2023 09:00 Суспільство

Прощена неділя — останній день перед Великим постом.

Прощена неділя — останній день перед Великим постом.

Прощений день - останній день Масниці і остання неділя перед Великим постом. В цей день християни просять пробачення за свої провини і самі прощають минулі образи рідним. Прощена неділя є перехідним святом, його дата пов'язана зі святкуванням Великодня.

У 2023 році воно випадає на 26 лютого. Наступного дня для вірян розпочнеться Великий піст, під час якого заборонено споживати рибу, м'ясо,  сирні та молочні продукти, яйця, а також у деякі дні - гарячі страви, приготовані з олією.

Ця заборона триватиме до 16 квітня. У 2023 році саме в цей день християни східного обряду святкуватимуть Воскресіння Христове.

Традиційно цього дня дочки та сини, які вже мали свої сім'ї, приходили до батьківського дому і просили вибачення у батька та матері, а ті — у своїх дітей.

Також було заведено йти на цвинтар і просити вибачення у померлих. Просячи вибачення у будь-кого, заведено тричі цілуватися. Звідси пішла й друга назва Прощеної неділі — «цілувальник».

Що не можна робити у Прощену неділю

У Прощену неділю, Церква радить вірянам утриматися від вживання алкогольних напоїв та м'ясних страв, щоб краще підготуватися до Великого посту. 

У Прощену неділю не слід займатися шиттям, вишиванням, пранням, плетінням.

Після трапези не слід прибирати стіл, вважається, що це погана прикмета. Відповідно до народних звичаїв, всі страви залишаються на столі під захистом рушника, який символізує добробут і щастя в домі. 

Згідно з народними переказами, у Прощену неділю відбувається Страшний суд, тому не варто згадувати про свої гріхи та виходити з дому після заходу сонця.

Не можна відмовляти у проханні про прощення.

Як просити вибачення у Прощену неділю
Ранкова традиція полягає в тому, що людина просить вибачення у всіх своїх родичів. Традиційно, спочатку старші члени сім'ї вибачаються перед молодшими. 

Якщо вас просять про вибачення, то потрібно сказати: «Бог простить і я прощаю».

Якщо ви наразі не готові вибачити цю людину з якихось причин, то можна сказати: «Я поки не можу тебе пробачити, але я щиро бажаю, щоб Бог пробачив тебе».

Народні прикмети 

  • Якщо ластівки вже прилетіли — скоро потепління.
  • Східний вітер — чекайте на потепління, південний — погода буде тепла, але дощова, північний — будуть холоди.

Джерело: Радіо Трек

Читайте на ГК:Небезпека для ґаджетів: ознаки того, що на вашому смартфоні є вірус
Читайте на ГК:Їм і немає що “відзначати”: чому Росія нічого не зробила на річницю вторгнення (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Землю накриє потужна магнітна буря: відомі деталі