1. Новини Закарпаття
  2. >

Кому належать енергетичні об'єкти в Україні — дослідження

15.02.2023 15:20 Суспільство

Стало відомо, хто володіє найбільшими енергетичними компаніями критичної інфраструктури, значна частина яких зазнала ударів противника.

Стало відомо, хто володіє найбільшими енергетичними компаніями критичної інфраструктури, значна частина яких зазнала ударів противника.

Про це йдеться у дослідженні YouControl.

Зазначається, що аналітики сформували вибірку з 367 енергокомпаній, що входять до 20 найбільших підприємств кожної області за обсягом чистого доходу та мають основний КВЕД в секції D "Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря".

"Це найближче відповідає такому сектору критичної інфраструктури, як енергозабезпечення (зокрема, постачання теплової енергії) згідно з ЗУ "Про критичну інфраструктуру" (стаття 9, пункт 4, підпукнт 2). У дослідженні використали відкриті індивідуальні дані фінзвітності 2020 року, які є публічною інформацією", - пояснили в YouControl.

Так, із 367 компаній у складі 61 енергетичної (16,6%) присутні іноземні засновники або кінцеві бенефіціари. Тобто кожен шостий об’єкт критичної інфраструктури енергетичної сфери виявився з участю іноземного капіталу, йдеться у дослідженні.

При цьому підприємствами критичної інфраструктури енергетичного сектору України володіють акціонери з 18 країн світу.

Найбільша кількість компаній має власників з Кіпру (23), Німеччини (6), Китаю (5) та Латвії (5). Також до списку потрапила одна компанія з Росії.

"Юрисдикції Кіпру, Швейцарії, Нідерландів, Австрії - один із найпопулярніших способів структурування бізнес-груп і в більшості випадків за номінальними власниками-нерезидентами стоять бізнес-інтереси представників інших країн", - кажуть аналітики.

"За ширмою номінальних власників можна зустріти як вітчизняний, так й іноземний капітал, зокрема замаскований корпоративний контроль з боку представників країни-агресора.

Про це свідчить як приналежність/зв’язок з такими неформальними утвореннями, як фінансово-промислові бізнес-групи (частина з яких інколи бувають близькими до російських бізнес-інтересів), так і виявлений за допомогою Експрес-аналізу YouControl "російський слід" в історії окремих енергетичних компаній", - підкреслюється в дослідженні.

Так, найбагатша людина України Рінат Ахметов є бенефіціаром 18 компаній, що потрапили до вибірки досліджуваних компаній. Ще одна енергокомпанія має у складі акціонерів підконтрольну Ахметову компанію, що володіє майже 25% акцій.

Понад 70% акцій цього підприємства контролюються групою VS Energy, що посідає 4-ту сходинку за кількістю компаній зі сфери енергозабезпечення.

До складу групи VS Energy, зокрема, входять 9 компаній, що працюють в енергетичному секторі.

"Офіційно бенефіціарами енергокомпаній значаться громадяни Євросоюзу: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина). Проте ЗМІ, цю групу пов’язують з російськими олігархами (Олександр Бабаков, Євген Гінер та Михайло Воєводін), які знаходяться під санкціями в Україні", - кажуть в YouControl.

При цьому партнером Ріната Ахметова з металургійного холдингу Метінвест є група Smart Holding, що до січня 2023 року належала народному депутатові України 8,9 скликань Вадиму Новинському.

Наразі ж всі активи групи передані у безвідкличні трасти. У своєму складі група має 3 компанії зі сфери енергозабезпечення. У грудні 2022 року РНБО застосувало санкції щодо Новинського.

"Третьою за кількістю пов’язаних компаній, що працюють в енергетичній сфері, є бізнес-група "Енергетичний стандарт", підконтрольна Костянтину Григоришину.

Однак лише у третині із них "Енергетичний стандарт" контролює понад 50% від статутного капіталу. Інші компанії належать групі частково та мають інших досить впливових співвласників", - з'ясували аналітики.

Партнером Григоришина по шести енергокомпаніям є екс-співвласник "Приватбанку" та один із співвласників ФПГ "Приват" Ігор Коломойський. Акціонери цих компаній - кілька кіпрських офшорів, що з великою вірогідністю підконтрольні обом підприємцям. 

При цьому ще одним партнером групи "Енергетичний стандарт" по компанії, що належить до критичної інфраструктури, є Анатолій Бойко, син Юрія Бойка – колишнього члена фракції "ОПЗЖ". Нині ж Юрій Бойко - голова депутатської групи "Платформа за життя та мир".

Загалом родина Бойко контролює 3 енергокомпанії. Акціонером однієї з них є кіпрський офшор, який пов’язують зі згаданим політиком. 

Також повідомляється, що 9 компаній в Україні, які працюють у сфері альтернативної енергетики, входять до CNBM International Corporation (CNBM International), що є частиною "Китайської національної групи корпорацій з будівельних матеріалів" (China National Building Materials Group Corporation, CNBM).

CNBM International створена в 1984 році та знаходиться під безпосереднім контролем Комітету з контролю і управління державним майном при Держраді КНР.

А найбільша кількість компаній (31), основний КВЕД яких входить до секції D "Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря" та потрапили до вибірки, належать до Груп ДФ (Group DF) Дмитра Фірташа, який з 2014 року перебуває в Австрії.

У дослідженні йдеться, що сумарний чистий дохід досліджуваних компаній за 2020 рік складав 333,1 млрд грн, 26% якого припадало на компанії Центрального регіону України.

По 21% виручки генерували компанії критичної енергетичної інфраструктури Заходу та Півночі. Найменше доходів, а отже й енергоспоживання, - припадало на компанії зі Сходу (15,6%) та Півдня (15,7%). 

Нагадаємо, Українців по-новому інформуватимуть про відключення світла 

Читайте Голос Карпат.ІНФО також у Телеграм

Читайте на ГК:Для чотирьох знаків зодіаку почнеться новий етап житті: відомо хто ці щасливчики
Читайте на ГК:Викрили, били та погрожували: українець отримав "ніж у спину" від знайомих
Читайте на ГК:Насувається похолодання та буде дощити: погода на 3 квітня в Україні