1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На Закарпатті в школах виявили проблеми з навчанням українською мовою – омбудсмен

19.01.2023 16:09 Суспільство

У 37 школах Берегівського району, що на Закарпатті, секретаріат уповноваженого із захисту державної мови не виявив жодного класу, в якому навчання відбувалося б лише державною мовою.

У 37 школах Берегівського району, що на Закарпатті, секретаріат уповноваженого із захисту державної мови не виявив жодного класу, в якому навчання відбувалося б лише державною мовою.

Про це повідомляють на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.

У 2022 році в школах Берегівського району проводили державну перевірку, де виявили певні недоліки та порушення чинного законодавства стосовно викладання там українською.

Стало відомо, що зі 108 шкіл, де є класи з угорською мовою навчання поряд з державною, у 37-ми немає жодного класу, в яких заняття проводили б лише українською.

Омбудсмен наголошує, що чинним законодавством не передбачено навчання в школах мовою національної меншини. 

Натомість закон вимагає створення окремих класів чи груп із навчанням мовою національної меншини поряд із державною. 

У таких класах обсяг навчального часу предметів, що вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі.

Після перевірки виявили, що всупереч законодавству, в Берегівському районі діє 4 школи, офіційні повні назви яких містять слова  "з угорською мовою навчання". 

При цьому керівництво однієї зі шкіл повідомило, що в усіх класах предмети викладаються одночасно 2 мовами: 70% – угорською, 30% – українською. 

Така форма навчання суперечить чинному законодавству, зокрема положенням частини шостої статті 5 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Після перевірки також виявили, що в окремих актах Міністерства освіти і науки України, всупереч законодавству, застосовуються визначення "школи з угорською мовою навчання". 

Це створює підстави для порушення школами норм законодавства про державну мову. Як наслідок, діти, які є представниками національної меншини можуть дискримінувати інших учнів, зазначили в омбудсмена.

За результатами державного контролю склали відповідний акт із рекомендаціями усунути виявлені недоліки. 

Нагадаємо, Українці розповіли, як часто вимикають світло у їхніх домівках – опитування 

Читайте Голос Карпат.ІНФО також у Телеграм

Читайте на ГК:Переправляв до Угорщини за "солідну" суму: на Закарпатті затримали трьох "ухилянтів" та ділка
Читайте на ГК:На Закарпатті затримали 19-річну дівчину, яка намагалася вивезти за кордон "ухилянта" (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Виноградівець заснув за кермом і врізався у вантажівку: є загибла (ФОТО)