На тарифи на електроенергію мораторій не поширюється. І тому не виключено, що їх підвищать ще до закінчення війни.
Тарифи на електроенергію необхідно підвищувати. У цьому є гостра потреба, і так буде найкраще для країни загалом, розповів у коментарі виданню apostrophe директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, пише TODAY.UA.
Сьогодні, коли енергетичну інфраструктуру нашої країни розбито, питання її фінансування – це питання її якнайшвидшого відновлення. Проте за теперішніх тарифів енергетики не мають коштів для відновлення енергосистеми. Тому, якщо в галузь не піде додаткове фінансування, відновлення енергосистеми може затягтися на багато років.
А тим часом, українці без жодних відчутних втрат для сімейного бюджету могли би платити за електроенергію трохи більші суми, вважає Володимир Омельченко.
"На мій погляд, наші люди витрачають на алкоголь, тютюн, бензин і мобільний зв'язок набагато більше, ніж на електроенергію. І якби кожна сім'я витрачала на місяць на 100 грн більше на електроенергію, то добробут сім'ї від цього не змінився би. Ці 100 гривень від кожної родини - вони б суттєво покращили ситуацію, стабілізували роботу підприємств, і ті швидше могли б відновлювати енергосистему", - переконаний експерт.
Втім, річ не лише у темпах відновлення енергосистеми, а й у тому, що західні партнери вже втомилися фінансувати Україну в усьому. Тож українцям настав час брати тягар комунальних витрат на себе. Втім, це стосується не лише побутового сектору, а й виробничого. Через знижені тарифи на електроенергію великі виробники, які цілком могли би розплачуватись за вищою ціною, мають безпрецедентні пільги на оплату електроенергії, вважає Омельченко.
"Тому Україна має створити певну економічну модель, яка б самозабезпечувала енергетиків для покриття витрат та інвестицій. Адже, зрештою, ми ризикуємо залишитися без енергетики взагалі. Наприклад, зробити ціни на електроенергію для великих промислових підприємств не втричі нижчими від європейських, а принаймні в 2,1-2,3 рази нижче. Це суттєво вплинуло б на стабілізацію системи. Була би велика надійність енергопостачання, можливість закуповувати якесь обладнання", - підсумував експерт.
Певно, вже найближчим часом зросте вартість електроенергії для підприємств. А навесні після закінчення опалювального сезону підвищать тарифи на електроенергію і для побутових споживачів.