1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Їх зустрічають як героїв. Війна змінила ставлення до ромів, – Мирослав Горват

1664
Суспільство Закарпаття

У більшості з людей склався стереотип, що роми стають українцями кожні п'ять років - і то на декілька днів, під час виборів. Але коли почалася війна, то ситуація кардинально змінилася.

Їх зустрічають як героїв. Війна змінила ставлення до ромів, – Мирослав Горват

Про те, як роми об'єднуються та добровільно вступають до лав ЗСУ Ромоло Меніс поспілкувався з Мирославом Горватом.

- Пане, Мирослав, радий вітати Вас, і одразу хочу спитати, що спонукало ромів залишити свої сім'ї та йти захищати Україну?

- Ромоло, доброго дня. Ну по-перше, війна не просто об'єднала всіх нас, а дала зрозуміти, що ми в першу чергу українці. Тому частина ромів , як тільки почалися ворожі наступи з боку росії, не стали чекати "повістки" з військомату, а добровільно вступили до лав ЗСУ.
Це наш дім, тому ми повинні захищати його і боротися за свободу нашої країни. Зокрема, таке об'єднання відбулося навколо угорців, румунів, українців, ромів, та інших національностей - ми всі як один встали на захист нашої держави.
Кожен відчував цю біль, яка пронизує міста нашої країни: Києва, Харкова, Луганська, Миколаєва, Херсона та інших, і тому ми зрозуміли , що не можемо стояти осторонь та повинні втрутитися в цю ситуацію.

- Пане Мирослав, живучи з українцями, роми довгий час залишалися народом , образ якого був повен загадок та стереотипів. Чи змінилося зараз ставлення до них у суспільстві?

- Так, звісно, і ці зміни дуже помітні. Війна в деякій мірі зруйнувала упереджене та дискримінаційне ставлення до людей ромського походження. Зараз, коли наші військові повертаються на деякий час додому, то їх зустрічають як справжніх українських героїв. Це дуже приємно для всіх нас.
Всі ці події, які зараз відбуваються, ще раз доводять просту істину: "В єдності наша сила", якої би ти національності не був, і тому тільки разом ми зможемо побороти ворога, здобути незалежність нашої країни та світле майбутнє для наших дітей.

-Доречі, хочу відмітити цікавий факт, який чесно, дуже мене вразив. Якщо раніше у ваших громадах десь рідко можна було почути українську мову, то зараз ця ситуація кардинально змінилася.

-Так, і це мене дуже тішить. Іскра патріотизму, яка спалахнула ще на початку війни з кожним днем стає все сильнішою. Ще ніколи на наших вулицях не лунало стільки українських пісень, в ромських поселеннях не майоріло стільки жовто-блакитних стягів. Скрізь, в наших поселеннях все частіше чути щире спілкування саме українською мовою.
Я глибоко переконаний, що це і надалі буде продовжуватись і з кожним днем патріотичні настрої в ромських громадах будуть тільки міцнішати.

- Роми не просто зараз об'єдналися заради нашої спільної перемоги, а я б сказав, зараз вони ще й роблять дуже важливі кроки інтеграції в українське суспільство, чи не так?

- Частково, ви праві, але для повноцінної інтеграції ще дуже багато чого потрібно зробити. В першу чергу, потрібно, щоб наші місцеві органи влади звернули увагу на ромські громади і надали їм можливість бути на рівні з іншими. Адже це один з найважливіших моментів в процесі інтеграції ромів в суспільство.

- І на останок, які основні напрямки діяльності в цей складний час є найбільш пріоритетними в ромських громадах?

- Звісно - в першу чергу це допомога нашим військовим. Не менш важливим є і зберігання спокою в ромських поселеннях.
Також активно проводиться робота з молоддю, створюються різні освітні програми.
Якщо мова йде про переселенців, то це і паспортизація, адже залишаючи свої домівки під час обстрілів, не всі мали змогу взяти з собою документи. Також надаємо соціально-правову допомогу, доступ до медичного забезпечення.
Насправді, перелік чималий, всього не перерахувати, та у всієї нашої діяльності одна мета - Наближення нашої перемоги та допомога нашим співвітчизникам!
Все буде Україна.

Нагадаємо, Із Закарпаття курсуватиме новий поїзд: озвучено маршрут.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber