1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Україна

Альтернативні джерела освітлення та тепла: як безпечно користуватись

22.11.2022 21:42 Актуально

Буржуйки та генератори у квартирах, газові горілки на плитах та не сертифіковані обігрівачі — це причина того, що побутових пожеж останнім часом побільшало, кажуть рятувальники.

Росіяни пошкодили обстрілами значну частину енергосистеми країни, тож тепер українцям доводиться брати тепло та електрику з альтернативних джерел. Як у такій ситуації не спалити свою та сусідську оселі, не сісти у в‘язницю і не померти, надихавшись чадного газу, журналісти Вільного радіо дізналися в експертів.

Буржуйки та інші пічки на дровах: де та як використовувати 

Пічки на дровах використовувати у багатоквартирних будинках не можна. Зокрема тому, що в таких приміщеннях немає вентиляції для виходу диму. Це не тільки небезпечно, а ще й незаконно. За порушення встановлених законодавством вимог пожежної або техногенної безпеки загрожує кримінальна відповідальність. Згідно статті 270 ККУ, якщо через буржуйку в квартирі виникне пожежа — людину покарають штрафом або позбавлять волі на строк до 3 років. Якщо через загоряння загинуть люди або згорить багато коштовного майна — винуватець може сісти в тюрму на строк до 8 років.

Буржуйку можна поставити лише в той  будинок, де є димохід, розповідає пресофіцер ДСНС України Олександр Хорунжий. Він доповнює: труби потрібно регулярно прочищати, а сама піч має бути без тріщин та інших пошкоджень. Під пічку потрібно покласти металевий лист, аби іскри чи  інші продукти горіння не потрапляли на підлогу.  Коли підкладаєте дрова — слідкуйте, аби вони не виступали з печі.

Генератори: яку загрозу несуть та куди їх потрібно ставити 

Суворо забороняють рятувальник використовувати й генератори у квартирах. По-перше, вони працюють на токсичних речовинах (бензин чи газ), по-друге, — ці речовини легкозаймисті, а отже може спалахнути вогонь.

Генератор має стояти на вулиці, не ближче ніж за 6 метрів від житлового будинку. Тому що чадний газ може потрапляти в приміщення через вікна.

Чадний газ діє на дихальну, нервову та серцево-судинну системи, доповнює медична директорка Бахмутського ЦПМСД Олена Сологуб. Самі його молекули зв’язуються з гемоглобіном, який переносить кисень у кров, через це виникає киснева недостатність.

Свічки та газові пальники: як правильно користуватись 

Свічки, розповідає рятувальник Олександр Хорунжий, потрібно обов’язково встановлювати на тверді основи. Підсвічники не мають бути довгими, а саму свічку не треба випалювати до кінця —  згарки мають бути не меншими за 5 сантиметрів. Інструктор із адаптації до екстремальних умов Гліб Скоробагатов радить їх ставити у склянки з водою. В такому випадку, якщо свічка перекинеться, вода скоріш за все загасить полум’я. 

Газові пальники потрібно купувати в сертифікованих точках продажу. Їх не можна залишати без нагляду. Ховайте балони подалі від сонячних променів та дії тепла, радить Олександр Хорунжий.

Через нехтування цими правилами впродовж одного тижня на початку листопада в Києві сталося три вибухи, доповнює речниця столичного управління ДСНС Світлана Водолага.

Всі три випадки вони ідентичні. Коли вимкнули світло, люди, які користуються електроплитами, забули їх відключити. Вони  поставили на ці електроплити туристичні газові конфорки, аби підігріти їжу. І потім, коли увімкнули світло, газові балони вибухнули”, — пояснює представниця ДСНС.

Електроприлади: де купувати та чи треба вимикати з розеток 

Чимало людей, зокрема тих хто залишився без централізованого опалення, обігріваються електроприладами, каже пресофіцер ДСНС України Олександр Хорунжий. Головне правило — ніколи не купувати їх на ринках або з рук. Все приладдя має бути сертифіковане та без ушкоджень. Не можна й використовувати саморобні обігрівачі чи електроприлади.

В іншому випадку може статися коротке замикання, ба навіть може загорітися проводка. Також, доповнює рятувальник, обігрівачі не можна залишати увімкненими без нагляду. Витягати з розеток прилади фахівець радить і тоді, коли в оселі вимкнули світло. Адже, коли електропостачання з’явиться, є ризик загоряння, а людини може не бути вдома в цей час.

Перша допомога при отруєнні чадним газом: поради лікарки 

Набільшу загрозу людям несуть саме буржуйки та генератори, каже лікарка-терапевт Олена Сологуб. Бо через їхню несправність або невірну експлуатацію трапляється найбільше випадків отруєння чадним газом.

Перші симптоми отруєння чадним газом: запаморочення та нудота. Також людина може відчувати слабкість, прискорене серцебиття та падіння тиску. Чадний газ не має кольору та запаху, через це люди не можуть одразу зрозуміти, що вже отруїлися. Якщо дихати такою речовиною більше ніж 10 хвилин — це призведе до втрати свідомості або навіть смерті.

Якщо ви помітили хоча б легкі симптоми отруєння Олена Сологуб радить:

вимкнути обігрівачі, відчинити вікна та двері в приміщенні та вийти на свіже повітря;якщо погано іншій людині — потрібно допомогти їй розстебнути одяг, послабити комір, шарф, вивести або винести постраждалого (-лу)  на свіже повітря;випити міцний чай;випити лужну речовину — молоко або содовий розчин (1 столова ложка соди на літр води);звернутися до лікарів.

Чим довше відбувалося отруєння, тим інтенсивніша допомога може знадобитися, аж до введення антидотів та медичного кисню.

Нагадуємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше, Кіберполіція затримала шахраїв, які викрадали кошти клієнтів ПриватБанку 

Читайте на ГК:Безплатне навчання в автошколі для українців: які документи потрібні
Читайте на ГК:Харків та Полтавська область під ракетним обстрілом: лунають гучні вибухи
Читайте на ГК:Фіктивний великий наступ на Харків: експерт пояснив, про що брешуть росіяни при атаці

Україна очікує на вибачення угорської сторони за скандальний шарф Орбана

Кіберполіція затримала шахраїв, які викрадали кошти клієнтів ПриватБанку

На трасі Київ-Чоп на Мукачівщині загорівся автомобіль