1. Новини Закарпаття
  2. >

10 листопада – велике церковне свято: що не можна робити у цей день /ВІДЕО

10.11.2022 08:15 Суспільство Лайт

Православне свято 10 листопада - день пам'яті святої Параскеви.

Православне свято 10 листопада - день пам'яті святої Параскеви.

10 листопада вшановують пам’ять святої Параскеви

Як свідчить переказ, Параскева народилася в сім'ї багатого сенатора, але вже в юності вирішила вести аскетичне життя. Коли імператор Діоклетіан почав гоніння на християн, святу Параскеву схопили, піддали жорстоким мукам і обезголовили.

Прізвисько П'ятниця — переклад імені Параскєва (батьки назвали дочку так, бо шанували п'ятницю — день хресних страждань Господніх). Крім того, шанування Параскеви поєдналося з культом слов'янського божества П'ятниці — покровительки жінок та матерів. Якщо іменини святої випадали на п'ятий день тижня, це вважалося особливим святом. У будь-якому разі тиждень, на який припадав день Параскеви, називали П'ятницьким тижнем.

Народні прикмети:

  • Листя з вишні 10 листопада ще не опало – сніг, навіть якщо він випав, то скоро розтане.
  • Хто багато сміється цього дня, той потім, згідно з прикметами, буде довго плакати. Тому люди на Параскеву намагалися поводитися стримано.

Що не можна робити 10 листопада:

  • Жінкам цього дня не можна тяжко працювати, прясти, прясти, ткати і прати білизну.
  • Не можна сіяти, орати й сапати, щоб не було граду.
  • Остерігаються цього дня щось віддавати або позичати, щоб “не віддати щастя”.

Що можна робити вірянам

Традиційно на свято Параскеви жінки моляться за щасливе життя та вдале заміжжя.

Цього дня готували будинок до зими, вичищали стійла. Існувала традиція під назвою "лляні оглядини", за якою селяни вихвалялися одне перед одним, показуючи льон-первак. Дівчата, таким чином, демонстрували хлопцям, наскільки хороші вони господині.

Колись парубки постували на Параскеву П’ятницю, щоб знайти собі гарну й хазяйновиту жінку. Дівчата — щоб вдало вийти заміж. “П’ятінка, моя матінка, допоможи хоч ти, щоб мені заміж піти”. Дівчата просили у Параскеви П’ятниці, щоб не був чоловік питущим, щоб були діти непитущі. Для цього заносили в церкву льон або матерію, дарували рушник на ікону.

Церковний календар на 10 листопада: відео