1. Новини Закарпаття
  2. >

"Встановленої в законний спосіб заборони на виїзд чоловіків призовного віку за кордон немає", — НАЗК

06.11.2022 11:51 Суспільство

Обмеження права військовозобов’язаних чоловіків перетинати державний кордон спровокувало появу корупційних схем.

Обмеження права військовозобов’язаних чоловіків перетинати державний кордон спровокувало появу корупційних схем.

Це питання дослідило Національне агентство з питань запобігання корупції і виявило законодавчі прогалини та порушення. Про це Українському радіо розповів заступник голови НАЗК Андрій Вишневський. Про це пише "Суспільне".

Чому існують незаконні схеми виїзду за кордон

Встановленої в законний спосіб заборони на виїзд громадян України за кордон, в тому числі й чоловіків призовного віку, на сьогоднішній день немає. Можливість встановлення такої заборони Конституцією України і законами передбачена. Також існують винятки з такої заборони і порядок дій стосовно таких винятків. А самої заборони — немає.

Тому, згідно з нашими висновками, єдиним конституційним і законним способом, у який ця проблема може бути вирішена, є встановлення обмеження права вільно залишати територію України в Указі президента, яким було введено воєнний стан. Адже обмеження конституційних прав — це крайній захід, до якого в деяких випадках змушена вдаватися держава. Право вільно залишати територію України не є абсолютним і за певних умов може бути обмежене, зокрема, під час введення воєнного стану. Повноваженнями його обмежувати наділена вища посадова особа країни, рішення якої в подальшому затверджує Верховна Рада України.

"Проте, на жаль, в чинному Указі, яким 24 лютого цього року в Україні було введено воєнний стан, обмеження прав не передбачено".

Наступний крок для врегулювання цієї проблеми — чітке визначення підстав для винятків Переліку і порядку надання підтверджуючих документів для того, щоб право на виключний перетин кордону реалізувати. На превеликий жаль, цього теж сьогодні немає.

За свідченням Верховного Суду, які зазначені на його сайті, є непоодинокі випадки, коли суди приймають рішення за такими позовами на користь громадянина.

Рішення про те, чи дозволять перетнути кордон, приймається в пункті пропуску прикордонниками, які мають вивчити всі документи особи та з’ясувати усі обставини.

Заборона покидати територію України не є тотальною та існують категорії чоловіків, що можуть виїздити за кордон. Чоловіки віком до 18 років та після 60 років жодних обмежень виїзду за межі країни не мають. Це стосується і чоловіків, що належним чином оформили інвалідність та мають документи, що це підтверджують. Дозволено виїзд чоловікові, що знятий з військового обліку на підставі рішення військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку.

Нелегальний перетин кордону військовозобов’язаними чоловіками

У НАЗК є така функція, як ідентифікація корупційних ризиків. Агентство розпочинає аналіз, коли отримує інформацію про корупційні ризики в тій чи іншій сфері.

Дослідивши факти довкола виїзду чоловіків призивного віку, НАЗК отримало класифікацію ризиків.

Перший ризик — це зловживання навколо системи "Шлях". За інформацією НАЗК, 38 людей виїхали на підставі внесення їх до цієї системи посадовою особою Львівської обласної військової адміністрації."Всього НАЗК встановило 59 осіб, які за сприяння начальників обласних військових адміністрацій та керівника Міністерства інфраструктури, виїхали за межі України та не повернулися".

Ці цифри мізерні, адже йдеться лише про те, що було виявлено НАЗК в рамках цього достатньо невеликого дослідження. Проте це лише індикатор, швидше за все таких випадків набагато більше.

Другий ризик — це одержання неправомірної вигоди людьми, які мають ліцензію на право міжнародних перевезень пасажирів у статусі водія. Такими компаніями продається право бути внесеними до системи "Шлях" як водій. Дослідження показало, що часто такі особи, зареєстровані як водії, навіть не мають водійського посвідчення. Наприклад, реалізація цієї схеми приватними компаніями-перевізниками виявлена Управлінням СБУ у Волинській області. Оперативники встановили, що волинські приватні фірми з міжнародних автобусних перевезень налагодили цілий канал з вивезення осіб призовного віку за кордон у період воєнного часу. Для цього вони підробляли договори найму та оформлювали призовників як других водіїв на міжнародні автобусні рейси.

Третій ризик — це "листи сприяння" до Держприкордонслужби. Ця схема нібито і не є незаконною, але є сумнівною. Наприклад, колишнього генерального директора державного підприємства "Антонов" було викрито на організації незаконного переправлення за кордон українців призовного віку. У березні він подав перелік працівників, які виїжджають за кордон нібито для технічного обслуговування літаків. Вочевидь частина цих людей дійсно виїжджала з такою метою, але ми виявили, що до складу групи на відрядження було включено сторонніх осіб, серед яких був близький родич самого генерального директора.

Четвертий ризик — це одержання неправомірної вигоди представниками Держприкордонслужби під час спроби перетину державного кордону чоловіками призовного віку. Серед конкретних прикладів можна згадати виїзд за кордон колишнього голови Конституційного Суду Олександра Тупицького, за фактом чого Державне бюро розслідувань проводить слідчі дії. На сьогоднішній день було встановлено, що Тупицький залишив межі України без проходження передбаченого законодавством України прикордонного і митного контролю та без перевірки документів, які надають право на виїзд за кордон.

П'ятий ризик — це вимагання та отримання неправомірної вигоди військовослужбовцями колишніх військкоматів за оформлення, сприяння в оформленні, підробку облікових та інших документів. До прикладу, за 12 тисяч доларів лікарі-представники військкомату та адвокати виготовляли повний пакет фіктивних документів, які давали можливість особам, що ухилялися від мобілізації, безперешкодно перетнути державний кордон.

Шостий ризик — це оформлення підробних документів, зокрема довідки акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності військовозобов’язаним особам.Сьомий ризик, який ми виявили, стосується лінії розмежування. Це вимагання та отримання хабаря посадовими особами військових адміністрацій за надання безперешкодного дозволу на виїзд на тимчасово окуповану територію України.

Скільки коштує незаконний перетин кордону

Посадові особи Держприкордонслужби митного поста Львівської митниці обіцяли не вносити відомості про перетин кордону до відповідних баз даних за 6 тисяч доларів. Пакет документів, який оформлювався спільно лікарями медичної комісії та адвокатами на рівні Територіального центру комплектування і соціальної підтримки, коштував 12 тисяч доларів. Є випадок, коли за 1300 доларів посадова особа гарантувала виготовлення довідок, які входять до акта огляду МСЕК для встановлення групи інвалідності. Стосовно перетину лінії розмежування і виїзду на тимчасово окуповану територію, то вартість послуг може становити від 500 до 1500 доларів.

Як врегулювати проблему корупції довкола виїзду за кордон чоловіків призовного віку

Ми виступили з конкретними пропозиціями: звернулися до президента, вказавши на необхідність уточнити і удосконалити указ, та звернулися до прем’єр-міністра, запропонувавши КМУ затвердити план заходів з чітким переліком, які дозволять вирішити проблему. Ми отримали з Уряду згоду прем’єра і доручення НАЗК, Міністерству транспорту, Міністерству оборони та іншим такий план заходів розробити і подати до КМУ до 1 грудня.

Гуманітарна допомога

У сфері, пов’язаній з визначенням потреб в гуманітарній допомозі, в отриманні гуманітарної допомоги, в зберіганні, обліку і розподілі гуманітарної допомоги ми також виявили серйозні корупційні ризики. Будемо говорити про них буквально найближчим часом, вже наступного тижня.

Аби вирішити ці проблеми, також перш за все треба прийняти закон про гуманітарну допомогу, тому що чинний закон – це документ з 1990-х років, який регулював питання допомоги, пов’язаної з тяжкими економічними часами тоді. Цей закон не враховує особливості, пов’язані з війною, правовим режимом воєнного стану, питаннями внутрішньо переміщених осіб.

Читайте на ГК:Субота без електроенергії: стало відомо, які черги діятиму на Закарпатті 10 грудня
Читайте на ГК:Штормове попередження на Закарпатті: про що застерігають синоптики
Читайте на ГК:Четверо українців втекли до Румунії через Мармароський гірський хребет: вижили не всі