1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Нищить урожай: у Виноградові виявили небезпечного карантинного шкідника

07.09.2022 12:30 Суспільство

У Виноградові виявили томатну міль.

У Виноградові виявили томатну міль.

Томатна мінуюча міль (Tuta absoluta Meyr) — небезпечний карантинний шкідник томатів не тільки відкритого, а й закритого ґрунту.

Як розпізнати шкідника?

Тута розвивається дуже швидко. Нижній температурний поріг для неї +9. При температурі 25-30, вона може давати 10-12 поколінь на рік. Плодючість самок 250-300 яєць, які вона відкладає у верхній частині рослини на зворотному боці листка і стебла. Вихід личинок з яєць відбувається на 4-6 день після відкладання. Живуть гусениці 10- 12 днів, потім обертаються в лялечку в ґрунті або навіть на рослині і в плодах.Шкідник може зимувати в фазі яйця, лялечки і метелика. Яйця томатної молі дрібні, жовті завдовжки 0,3-0,5 мм. Гусениця після вилуплення з яйця спочатку зелена, а потім набуває червоний відтінок. Довжина гусениці старшого віку досягає 9 мм. Лялечка близько 6 мм в довжину. Метелик сріблясто-сірого кольору з чорним точками на передніх крилах. Тіло довжиною 6-7 мм, розмах крил 10-12 мм.

Шкодочинність томатної молі

В Україні томатна міль вперше з1явилася в 2010 р., а вже через 2 роки спалахи шкідника помітили на площі 79 га в Херсонській обл., де було запроваджено карантин, ще за рік осередки розвитку Tuta absoluta зафіксували в Миколаївській та Запорізькій областях.

На території Закарпатської області вперше було виявлено в феромонних пастках в м. Виноградів та с. Карачин у 2020 році Виноградівського району цього року де Розпорядженням Виноградівської Райдержадміністрації накладено карантинний режим.

Цього року шкідника виявлено у феромонній пастці у м. Виноградів, де Розпорядженням Берегівської Райдержадміністрації також накладено карантинний режим.

Шкідника досить часто знаходять у томатах, які імпортують із Туреччини, Іспанії, Єгипту та Марокко, що додатково сприяє його інвазії та експансії на нові території, ускладнюючи тим самим контроль за ним. Розповсюджується шкідник також із розсадою, пакувальним матеріалом, ґрунтом і тарою.

Томатна міль пошкоджує рослини пасльонових у будь-якій фазі — від сходів до повного дозрівання врожаю. Окрім томатів вона харчується баклажанами, перцем, фізалісом, картоплею та іншими дикорослими й декоративними рослинами пасльонових. Об'єктом харчування для томатної молі може бути велика кількість рослин, і в разі її появи на новій території вона може пошкоджувати місцеві види, які раніше не споживалися. Швидкість розселення популяцій шкідника за рік може сягати 60-80 км. Личинка томатної молі Tuta absoluta проникає всюди: листя, стебла і плоди — все згодиться для харчування. Тим самим шкідник здатен завдати значних збитків — втрати врожаю можуть становити 50-100%.

 

Заходи боротьби з томатною міллю дуже ускладнені.

Ефективний захист пасльонових культур можливий за умови дотримання цілого комплексу заходів. Основними елементами є:

  • проведення превентивних обробок біопрепаратами або малотоксичними ЗЗР,
  • на вікнах і вентиляційних отворах теплиць повісити москітні сітки,
  • розміщувати феромонні пастки, які скорочують чисельність самців,
    впроваджувати сівозміну з використанням непасльонових культур,
  • сезонна дезінфекція теплиць,
  • санітарні чистки від уражених рослин та їх решток,
  • використовувати ентомофагів, які харчуються Тутою.

Для масового вилову самців молі безпосередньо на томатному полі практикують установку досить великої кількості пасток, оброблених феромонами (синтетичні статеві гормони, що приваблюють самців у пастку). Кількість таких феромонних пасток близько 20 - 25 штук на гектар площі відкритого ґрунту.На жаль, перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні не визначає якихось спеціальних інсектицидів, що можна використати для боротьби з томатною міллю. Але фахівці рекомендують застосовувати препарати на основі дельтаметрину, абамектину, імідаклоприд, хлорантранілпрол. Якщо взяти до уваги суму активних температур та країну походження тути абсолюти, то можна з впевненістю сказати, що в південному регіоні шкідник буде добре себе почувати та наносити значної шкоди врожаю. Тому
необхідно застосувати комплексні фітосанітарні заходи контролю як у полі, так і в сховищах, якщо цей шкідник в країні уже присутній.

Державні інспектори:

Михайло Глагола

Михайло Чонговай

Володимир Орябка

Ондрео Резеш

Нагадаємо, Під дією наркотиків, викрав автомобіль «швидкої»: у Виноградові поліція затримала зловмисника (ФОТО).