1. Новини Закарпаття
  2. >

"Це потрібно побачити власними очима": Топ-10 найкрасивіших місць Закарпаття /ФОТО

24.08.2022 08:49 0 Суспільство
 

ТОП-10 цікавих місць Закарпаття, які не залишать вас байдужими.

1. Карстовий міст

Площа 4 га. Статус надано згідно з рішенням Закарпатського облвиконкому від 18.11.1969 року № 414 (передано до складу Карпатського біосферного заповідника згідно з указом від 12.11.1968 року № 568). Перебуває у віданні Карпатського біосферного заповідника.

Створена з метою збереження унікального скельного масиву, складеного світло-сірими пелітоморфними вапняками юрського періоду. В одній зі скель внаслідок процесів карстоутворення виникли два наскрізні проходи, заввишки 2,5—3,0 м і завширшки 5—10 м. Скелі розташовані серед букового пралісу, який є об'єктом Світової спадщини ЮНЕСКО.

2. Палац Шенборнів

Цей палац був побудований графом Ервіном Фрідріхом Шенборн-Бухгаймом у 1890—1895 роках. Коло палацу був розбитий чудовий сад-дендрарій (нині Парк санаторію «Карпати») із декоративним озером у центрі. Висаджені рідкісні породи дерев — самшит, катальпа, сосна Веймута, канадська ялина, японська вишня (сакура), рожевий бук, італійська глиниця; чагарників — дойція, гортензія тощо. Сам мисливський замок побудований у неоромантичному стилі, що поєднує романські та готичні мотиви. Цікаво відзначити, що початково палацової каплиці не було і замість неї був прохід, а каплиця з'явилася на початку ХХ століття, а також найближчий до озера корпус став двоповерховим.

Існує легенда (не підтверджена фактами), що палац має 365 вікон (кількість днів у році), 52 кімнати (як у році тижнів) та 12 входів (як у році місяців).

3. Блакитна лагуна

Блакитна лагуна (Лютянська лагуна) — невелика водойма, що знаходиться попід невисоким водоспадом на річці Лютянка, за 7 км від села Чорноголова (Великоберезнянський район, Закарпатська область).

За відсутності сильних опадів, вода у цій заводі дуже спокійна й приймає відтінок від ясно-блакитного до ніжно-зеленуватого. Глибина становить 2,5 - 3 метрів.

4. Водоспад:Труфанець

Загальна висота водоспаду — 36 м. Довжина потоку — 2830 м. У лісовому поясі він частково (230 м) протікає під землею. Утворює кілька каскадів. Складається з численних (понад 5) каскадів. Утворений на місці виходу на поверхню стійких до ерозії пісковиків. Потік бере початок у субальпійському поясі на висоті 1720 м біля підніжжя гори Близниця. При підніжжі водоспаду було влаштовано оглядовий майданчик-альтанку. У 2019 році альтанка перегнила, наразі відбувається реконструкція. Труфанець має чимале естетично-рекреаційне значення.

У 1997 році увійшов до складу Карпатського біосферного заповідника.

5. Реабілітаційний центр бурого ведмедя

У квітні 2011 року на території НПП "Синевир" вперше запрацював Реабілітаційний центр для бурих ведмедів, що займає площу 12 га. Під захист сюди потрапляють тварини, які зазнали жорстокого поводження чи утримувалися у неволі без відповідних умов. Ведеться також робота по відтворенню природної популяції (в Україні нараховано близько 300 особин) та поглибленню досліджень найбільшого хижака України.
Національний природний парк "Синевир" не випадково став місцем для будівництва такого центру. Природа і кліматичні умови повністю відповідають тим умовам проживання, в яких мають потребу бурі ведмеді.
Тварини, які потрапляють до центру, проходять карантин, відповідні щеплення, а відтак здійснюється їх адаптація до напіввільних умов перебування. Отже, значні зусилля центру спрямовані на санітарне, ветеринарне, харчове забезпечення звірів.

6. Замок «Паланок»

Середньовічна фортеця, зведена для охорони та контролю торговельних і військових шляхів. Замок збудовано на горі вулканічного походження (188 м н. р. м., 68 м над Мукачево). Здалеку він виглядає як суцільний об'єкт, а насправді складається з каскаду терас. Теперішнього вигляду замок набув наприкінці ХVII — на початку ХVIIІ ст., коли закінчено останню, нижню терасу. Тут були споруджені ворота та сторожова вежа (майже цілком зруйнована на поч. ХХ ст.

7. Долина нарцисів 

Долина нарцисів — унікальний ботанічний об'єкт, в якому охороняється найбільший у Середній Європі осередок нарцису вузьколистого (Narcissus angustifolius). Цей середньоєвропейський високогірний вид поширений в Альпах, на Балканах і в Карпатах на висотах 1100–2060 м. Популяція в цьому рівнинному локалітеті збереглася з післяльодовикового періоду і має реліктовий характер. У 1980 році нарцис вузьколистий занесено до Червоної книги України.

8. Водоспад Шипіт

Водоспад утворився на місці виходу стійких пісковиків палеогену й гравелітів з тонкими прошарками сланців. Особливо багатоводний водоспад навесні, коли на схилах Гемби тануть сніги. Сюди організують спеціальні автобусні екскурсії із санаторіїв і пансіонатів Закарпаття і Прикарпаття. За 300 м від водоспаду розташований гірськолижний підіймач, що слугує орієнтиром для охочих відвідати водоспад.

9. Говерла

Гора має конусоподібну форму. На схилах — форми плейстоценового зледеніння, каменепади. Бувають снігові лавини. Складається з пісковиків і конгломератів. Укрита альпійськими луками, чагарниковими пустищами, подекуди — кам'яні оси́пища. Зі східного боку від вершини — один із витоків річки Прут, Прутський водоспад, загальна висота якого становить близько 80 метрів. Гора розміщена у межах природоохоронних територій: Карпатського біосферного заповідника (Закарпаття) і Карпатського національного природного парку (Івано-Франківська область).

10. Синевир

Озеро вважається найцікавішим об'єктом Національного природного парку «Синевир» і є однією з візитних карток Українських Карпат. Воно розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря, має середню площу 4—5 гектарів, його середня глибина становить 8—10 м, максимальна — 22-24 м. Через значну висоту над рівнем моря і порівняну глибоководність навіть у найтепліші дні прогріваються лише верхні 1—2 метри озера до максимальної температури 11—13°С.