1. Новини Закарпаття
  2. >

В Україні пропонують змінити систему мобілізації: чого чекати українцям

18.08.2022 14:01 Суспільство

Мобілізація в Україні може зазнати суттєвих змін – у Верховній Раді зареєстровано цікавий законопроєкт. Якщо його ухвалять, служитимуть лише ті, хто хоче і може.

Мобілізація в Україні може зазнати суттєвих змін – у Верховній Раді зареєстровано цікавий законопроєкт. Якщо його ухвалять, служитимуть лише ті, хто хоче і може.

Про це пишуть Vesti.ua.

15 серпня у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення мотивації до захисту Вітчизни та оптимізації мобілізаційної діяльності”. Текст доступний із другої половини дня 16 серпня.

Автор документа, народний депутат Георгій Мазурашу, пропонує змінити підхід до призову в армію. У пояснювальній записці він, з посиланням на думку учасників бойових дій, стверджує: “На передову направляють невмотивованих, мобілізованих насильно громадян, які на фронті завдають зайвих проблем - вони можуть підвести підрозділ, побратимів у відповідальний момент, можуть залишити позицію, втекти, здатися в полон або навіть гірше”.

Мотивація – понад усе

Насильне вручення повісток, на думку парламентарія, створює соціальну напруженість, шкодить економіці, а у противника складається враження, що в Україні недостатньо сміливих патріотів, готових захищати Батьківщину зі зброєю в руках. Та й самі вони ображаються: можна подумати, що воюють тільки через те, що заборонено виїзд за кордон, а це не так.

Депутат пропонує територіальним центрам комплектації (військкоматам) сконцентруватися на роботі з тими, хто хоче воювати, а також із тими, хто вагається.

Алгоритм такий: разом із висновком лікарської комісії призовник має надати письмове підтвердження своєї готовності захищати Батьківщину зі зброєю в руках. Водночас якщо мотивований громадянин хоче служити у ЗСУ (включно з ТРО), попри досягнення граничного віку, у воєнний час він може це зробити, якщо здоров'я дозволяє. Водночас автор законопроекту запроваджує 18-річний вік, з якого можливе зарахування до добровольчих формувань територіальних громад.

Є важлива поправка про стан здоров'я: від призову безстроково звільняються особи з невиліковними хворобами або з тими, лікування яких триває понад півроку.

У центрах комплектації знатимуть, на кого реально розраховувати. Для тих, хто воювати не хоче, є альтернатива – працювати на економічному фронті. З посиланням на аналітиків Мазурашу стверджує, що на утримання одного військового мають працювати 15-20 осіб у тилу. Тому решта можуть ударно попрацювати, зокрема, за кордоном.

А патріоти, що захищали Батьківщину, за версією народного депутата, зможуть претендувати на вакансії поза конкурсом у державних та інших структурах.

"Мобілізація здорового глузду"

У коментарі Vesti.ua Георгій Мазурашу розповів, що реалізував своє право законодавчої ініціативи та готовий обстоювати запропоновані нововведення: “Не можу це знати (чи приймуть). Думаю, шанси були б високими, якби військові проаналізували запропоноване не крізь призму емоцій, а базуючись на реалістичності та прагматичності, оскільки до думок військових тепер дослухаються. Вони могли б суттєво посприяти "мобілізації здорового глузду". Можливо, Залужний зверне увагу на цю проблематику”.

Народний депутат звернув увагу, що головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нещодавно заявив про недоцільність заборони на виїзд за кордон для громадян призовного віку, можливо це сигнал означає, що військові почали відходити від емоцій і прагматично націлюватись на високий результат.

Під час воєнного стану усі закони на цю тему доцільно пропонувати від профільного парламентського комітету чи від Міністерства оборони через Кабмін, зауважив військовий експерт Олег Стариков.

“Бажання народного депутата похвальне. З урахуванням ситуації, може, справді це необхідний законопроект, але він довго ухвалюватиметься. У той час, як від уряду чи комітету це було б швидше”, – зазначив він.

ЗСУ – від 18 і старше

Експерт нагадав, що у ЗСУ і так призивають із 18-річного віку, тому принципово нижній віковий поріг нічого не змінює.

Проте автор законопроекту вважає інакше - цією справою (службою у добровольчих формуваннях тергромад) мають займатися повнолітні, допомагати ж у різних формах зможуть усі.

Скасування граничного віку для служби у ЗСУ та ТРО, за словами Олега Старикова, питання складне. З одного боку, граничний вік для генерала - 65 років, а ця людина, з урахуванням досвіду та практики, може бути корисною. З іншого, здорова 20-30-річна людина може витримати максимум один тиждень активних бойових дій, а у 60-річного можуть загостритися всі хвороби й він стане тягарем для підрозділу.

“Воювати мають саме ті люди, які можуть витримати всі тягарі та труднощі бойової обстановки. Тому, в принципі, це (скасування граничного віку) можливе, але я не розумію, навіщо”, - додав Стариков.

Зі свого боку, Георгій Мазурашу пояснив, що двічі пропонував зняти граничний вік за численними пропозиціями громадян 60+, які мають відповідні знання, досвід, позитивний висновок лікарів, які хочуть захищати Вітчизну, а їх не беруть до ЗСУ за віком.

“Поки що ми проголосували щодо збільшення граничного віку з 60 до 65 років, але президент ще не підписав закон. Переконаний, коли людина готова фізично та морально боронити державу та військкомати i вiйськовi підтверджують, що з таким набором якостей готові взяти на контракт, не має бути обмежень за віком”, – вважає він.

Що з чисельністю армії

Є ще один момент – чисельність армії. Є побоювання, що перехід, по суті, на добровільну основу скоротить кількість бійців.

Їх спростовує автор законопроекту Георгій Мазурашу: “Запропоновані зміни базуються на здоровому глузді та бажанні оптимізувати рішення та дії так, щоб вони були не “совковими”, а реалістичними, і це, на моє переконання, неминуче дасть позитивний ефект, зробить нас комплексно сильнішим у протистояння проти рашистської агресії. Якщо вважати, що у нас недостатньо вмотивованих патріотів, які готові захищати Батьківщину, тоді можна було б такі ризики розглядати. Це не так. Але навіть у такому разі, гадаю, кожна адекватна людина усвідомлює, що розраховувати на ефективний захист Вітчизни на базі насильно залучених до армii людей - марна справа”.

Як розповів парламентар, один із колег по фракції запропонував сформувати резерв у 1 млн чоловіків військовозобов'язаного віку та стану, підписати з ними відповідні контракти, забезпечити їх, до залучення безпосередньо на службу до ЗСУ, відповідною роботою із гідною зарплатою (не менше ніж 1 тис. доларів в еквіваленті), а решта нехай працюють на економіку (тобто і на обороноздатність) у тилу, або за кордоном, коли вдома немає нормальних робочих пропозицій.

“А заборона на виїзд за кордон, а також намагання примусом i погрозами заганяти всіх підряд у військкомати очевидно шкодять громадянам та країні в цілому”, – резюмував Мазурашу.

Нагадаємо, Кому з жінок треба стати на військовий облік до 1 жовтня: перелік спеціальностей.

Читайте на ГК:Українців просять бути обережними: у одній з соцмереж орудують шахраї
Читайте на ГК:Українцям погода підготувала "сюрприз": синоптик розповіла про погоду в Україні
Читайте на ГК:В квітні українські пенсіонери отримають надбавку до виплат за віком, але є одна умова: що варто знати