В Україні з початку повномасштабної війни з Росією ведений військовий стан, загальна мобілізація триває, але вже незабаром повістки українцям можуть почати видавати по-новому.
12 серпня військовий стан у країні продовжено на 12 діб – до 21 листопада, а це означає, що всім військовозобов'язаним і надалі доставлятимуть повістки.
Вже кілька місяців в Україні триває дискусія щодо законності роздачі повісток у громадських місцях. З одного боку, конкретне місце вручення повістки не уточнюється, а з іншого – часто вручення в людних місцях відбуваються з порушеннями.
У результаті українці вирішили створити петицію президенту, в якій просять запровадити заборону на роздачу повісток у людних місцях, тому не виключено, що невдовзі процедура може змінитися.
"Зараз багато охочих людей, які мають бойовий досвід, але не можуть вступити на службу, оскільки багато людей набрали людей на вулицях, а у них немає ні досвіду, ні достатнього бажання воювати", - пише автор петиції Ігор Нерозя.
Усього за місяць петиція набрала 26 тисяч підписів із 25 необхідних для розгляду президентом. За підсумком Володимир Зеленський повідомив, що доручив прем'єр-міністрові Денису Шмигалю комплексно опрацювати поставлене в електронній петиції питання.
"Затверджено Кабміном порядок організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов'язаних. І в цьому документі є правила вручення повісток. Але ці правила так обтічно написані, що не вказано, де саме можна вручати повістки", – каже адвокат Дмитро Бузанов.
Він вважає, що те, де і як мають роздаватися повістки, має бути детально розписано, наприклад, що доставляються за місцем проживання чи роботи. За його словами, тоді у разі незгоди чи порушень люди зможуть, посилаючись на нові норми, писати скарги та притягувати співробітників військкоматів до відповідальності за порушення порядку.