1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Зброя від ворога: закарпатці шукають "магічні" плоди "відьминого дерева"

10.08.2022 17:29 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

На Закарпатті уже збирають корисну й смачну горобину. Із неї готують різноманітні смаколики.

На Закарпатті уже збирають корисну й смачну горобину. Із неї готують різноманітні смаколики.

Достигає цей кущ родини розових в середині серпня, а за сприятливої погоди й раніше. Використовують плоди червоної та чорної горобини.

Збирають наразі ці годи із терпкуватим смаком чорну горобину і у селах на Закарпатті. Рясніють кущі горобини в лісах, на пасовищах та у садах закарпатців. Багато закарпатців вирощують горобину для власних потреб й реалізують плоди на ринку, поряд із іншими дикими ягодами, грибами тощо.

Плоди горобини їдять сирими, додають до компотів. Закарпатські газдині готують варення з цієї корисної ягоди, заморожують та висушують.

Смакує дорослим та дітям.

Плоди сушать на відкритому повітрі у тепшах або у сушарках. Сушені плоди горобини офіційно вважають лікарським засобом.     Саме горобина чорноплідна є однією і найпоширеніших. Також її називають аронією чорноплідною (Aronia melanocarpa).

Плоди горобини чорноплідної використовують у медицині для зміцнення капілярів та зниження артеріального тиску. Помічна горобина, як сечогінний, жовчогінний, полівітамінний засіб. Зокрема ці чорні ягоди використовують для профілактики Р-вітамінозної недостатності.

Плоди містять каротин, аскорбінову, протокатехінову, фолієву, винну, лимонну, яблучну кислоти, глюкозу, сорбозу, фруктозу, сахарозу, ефірну олію, глікозид амігдапін. Четверта частина таблиці Менделєєва представлена в плодах горобини макро- і мікроелементами, які сприяють активізації хімічних процесів в організмі, підвищуючи його захисну функцію. Плоди багаті на макроелементи Са, К, Ре, Мп; мікроелементи: Си, Мд, Со,

Іп, Сг, Мо, Ва, АІ, Єє, V, РЬ, Єг, Иі, В.

Важливим хімічним компонентом ягід горобини є пектини.

Широко застосовується горобина в кондитерській промисловості. Її додають у смаколики замість хімічних консервантів та барвників.

Плоди горобини рекомендують вживати при гастриті зі зниженою секрецією шлункового соку, променевій хворобі, дерматиті, цукровому діабеті та атеросклерозі. Лікувальні й листки горобини. У них містяться речовини, які здатні покращувати роботу печінки.

Магічний кущ від "нечистої сили" та зброя від ворога.

У багатьох народів горобина вважалась магічним деревом. Її ще називали деревом вогню, або ж «деревом відьм». Із горобини виготовляли рукоятки для зброї, аби захиститись від ворога в битві.

Англійці застерігають себе від відьом, саджаючи горобину перед будинком.

У Північній Європі і досі вважають, що горобина біля будинків надасть житлу і його мешканцям захист під час пожежі чи блискавки.

Нагадаємо, "Не доробили": відомо інформацію щодо "рогатого символу", який встановили в одному із сіл Закарпаття.