1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

"Тигрові сіті":на Закарпатті розмножились отруйні істоти - будьте обачні (ФОТО)

04.08.2022 19:28 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Яскравий та смугастий, але водночас такий небезпечний.

Ідеться про павука -аргіопу тигрову, іншими словами Аргіопу Брюнніга. За останні роки членистоногих цього виду значно побільшало в Україні. Не винятком є й Закарпатті. В останній період аргіоп тигрових усе частіше помічають господарі біля обійсть - на огородах і навіть у хаті.

Цьогоріч, внаслідок тривалої спеки й відсутності опадів, цих павкуів досить багато у регіоні, відзначають крани, проте й плазунів не поменшало у місцевих урочищах й біля річок. До слова, останніх таки розвелось не на жарт у місцевих водоймах. Люди навіть бояться купатись в річках. Проте і води внаслідок спеки, що прийшла в Закарпатті з подвійною дозою спеки цього сезону, істотно поменшало.

І все ж, про плазунів - окрема тема. А хто вони - аргіопи, яких ще називають павуками-осами. Та чи смертельним є їхній укус?

Довідково:

Аргіопа тигрова, або Брюнніха (Argiope bruennichi) — яскравий павук з родини колопрядів, зі смугастим жовто-чорно-білим черевцем. Поширений у помірному й субтропічному поясах Палеарктики, зокрема в Україні. Живиться дрібними прямокрилими, іншими комахами. Самиці аргіопи схильні до канібалізму самців, проте він не є обов'язковим.

Видову латинську назву надано на честь данського зоолога і мінералога Мортена Брюнніха. Один з найбільш яскраво забарвлених павуків помірної зони Європи. За смугастим забарвленням нагадує ос, звідки й пішли інші назви «павук-оса», «павук-зебра» тощо. Ноги довгі, світло-бурі, з чорними кільцями або ж плямами.

Дорослі самиці мають розмір від 1 до 2,2 см. Самці дрібніші, менш яскраві, до 5—8 мм у довжину і значно тендітніші. Маса тіла дорослих самиць коливається від 200 (Словаччина) до 400 міліграмів (південна Німеччина).

Ловильна сітка павука-зебри

Павук- аргіопа обирає для павутини освічені сонцекм, відкиті місц. Зокрема, плетуть там, де висока рослинність: галявини, зарості очерету та луки. Павутина з двома стабіліментами, які вертикально відходять від центру. Вони сформовані білуватими потовщеними нитками, які розташовані у вигляді зигзагу між двома радіальними нитками павутиння. Спіраль павутиння дорослої самиці має 28–46 кіл, 30–46 радіальних ниток. Ловильна сітка самця дрібніша.

Жертва у сітях: чим живлться аргіопи

В основному харчуються аргіопи дрібними комахами: бджолами, саранчею та кониками. Павук помічає комаху, що потрапила в сітку, підбігає до неї, випускає широку стрічку павутиння та рухами задніх ніг швидко обертає жертву, замотуючи її в кокон. Після цього кусає її та вводить отруту, яка виступає у ролі травного соку для жертви.

Отрута безпечна, але виняток становлять алергіки

У мережі доводиться бачити різні пости на рахунок отруйності павука й небезпеки його для людини. Одні відзначають, мовляв павук не становить загрози людині, у той же час інші таки бояться павука-зебри. Очевидці також відзначають, що після укусів павуком-зеброю відчували неприємні наслідки - місця укусів набрякали і червоніли.

Павук зебра вкусив дитину в Ужгороді.

Інцидент дворічної давності. Але факт залишається фактом. Прикрий випадок стався в Ужгороді. Від укусу, мовляв небезпечного павука, постраждала дитина.

Про інцидент повідомив батько дитини, що постраждала від укусу павука-зебри. За його словами, дитина зривала малину і раптом відчула пекучий укус павука на губі.

Через деякий час, губа дитини сильно розпухла. Відтак, за словами чоловіка, довелося звернутись до медиків. Після зробленого уколу вже за добу стан дитини покращився.

І на останок, за даними Вікіпедії, отрута аргіопи тигрової безпечна для людини, а довжина кігтиків хеліцер недостатня, щоб прокусити шкіру людини. Павук вагою 400 мг має всього 0,4 мікролітри отрути, яка містить близько 2 мікрограмів білку. В дослідах на таргані чорному та хрущаку борошняному встановлено, що отрута аргіопи діє в першу чергу як паралітичний агент, знерухомлюючи м'язи комахи. Отрути одної дорослої самиці було недостатньо, щоб вбити чорного таргана.

Нагадаємо, На Закарпатті павук-зебра вкусив дитину (ФОТО).