1. Новини Закарпаття
  2. >

Потрібен витяг з РФ і не тільки: юрист із Мукачева про нюанси отримання українцями компенсації 5-30 тис € за позовом в ЄСПЛ

27.07.2022 20:08 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Кожен громадянин України, який постраждав від російської агресії, може отримати компенсацію від 5000 до 30 000 євро. Втім, процедура не є простою, а, до всього, ще й довготривалою.

Кожен громадянин України, який постраждав від російської агресії, може отримати компенсацію від 5000 до 30 000 євро. Втім, процедура не є простою, а, до всього, ще й довготривалою.

Про нюанси процедури ГОЛОСУ КАРПАТ розповіла юрист з питань захисту прав ВПО у Закарпатській області – Лисничка Ірина Петрівна.

За її словами, юридчина допомога, консультації, допомога в оформленні різного роду документів, а також допомога з підготовки позовів до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), нанадається і в Закарпатській області, в рамках спільного проєкту World Vision та ГО "Дівчата" "Підтримка ВПО в Україні" за фінансової підтримки Aktion Deutschland Hilft (ADH)."

«Кожен громадянин, який постраждав від російської агресії, може отримати компенсаціювід 5000 до 30 000 євро. І багато ВПО звертаються для отримання інформації щодо подання позову до ЄСПЛ проти російської федерації. В рамках цього проекту надається допомога в підготовці позову до Європейського суду з прав людини. Втім, охочим отримати таку компенсацію слід врахувати низку важливих нюансів», - зазначає Ірина Лисничка.

Як зауважує юрист, перш за все, потрібно встигнути подати заяву до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) протягом чотирьох місяців від моменту порушення своїх прав, проте не пізніше в16 січня 2023 року.

При цьому треба враховувати наступний перелік ситуацій, які дають право звернутися до ЄСПЛ:

загибель родича,

зруйноване житло,

поранення,

незаконне позбавлення волі,

катування,

зґвалтування чи насильницьке зникнення людини, тощо.

«Важливо розуміти, що ЄСПЛ не виплачує будь-яких компенсацій в автоматичному режимі. ЄСПЛ є судовою інстанцією, яка розглядає індивідуальні скарги за зверненнями громадян. Немає жодних гарантій, що така компенсація буде присуджена в кожній конкретній справі», - зауважує Лисничка. 

Водночас, як розповідає юрист, ЄСПЛ не має встановлених строків розгляду справ. Зазвичай, справи розглядаються довго, особливо в контексті міжнародних збройних конфліктів. Таким чином, на рішення в індивідуальній справі щодо порушень, що мали місце під час російського вторгнення у 2022 році, скоріше за все, потрібно буде очікувати від 5 років і більше. 

«Розгляд справ в ЄСПЛ є складним багатоетапним процесом, який вимагає якісної підготовки необхідних матеріалів і збору належних доказів, які потребують допомоги юриста.

Відповідно, спочатку заявнику слід зібрати докази і вичерпати національні засоби правового захисту в державах, проти яких подається скарга. 

У більшості випадків порушень під час збройного конфлікту для вичерпання варто звернутися до правоохоронних органів - України (Національної поліці, СБУ) та Росії (Слідчий Комітет РФ). При цьому подати заяву про злочин можливо лише в електронному вигляді на офіційному сайті СК РФ. Необхідно додати витяг з ЄРДР та скріншот заяви до Слідчого комітету РФ», - наголошує юрист Ірина Лисничка.

 

Насамкінець вона зауважує, що процедура розгляду справи Судом є безоплатною, жодних судових зборів за це не встановлено.

«Залежно від обставин справи і у разі встановлення факту порушення права, ЄСПЛ може присудити заявнику справедливу сатисфакцію за спричинену майнову та моральну шкоду. Така компенсація виплачується не Судом, а державою-порушником», - резюмує Лисничка.

Охочі звернутися по безоплатну юридичну допомогу, отримати відповідні консультації можуть звертатися до фахівця за наступними контактами:

Юрист з питань захисту прав ВПО у Закарпатській області – Лисничка Ірина Петрівна.

Тел.: 0951450660

Ел.пошта: irina.lisnichka19@ gmail.com

м. Мукачево, вул Миру 23/3.

Нагадуємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше, ДПСУ: які документи необхідно надати для перетину кордону чоловікам, які заброньовані за підприємствами, установами, організаціями (ВІДЕО) 

Читайте на ГК:Неба зовсім не було видно: потужну хмару із пилу зафіксували над Закарпаттям (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Небезпечна пилова буря над Україною: на Закарпатті пил із Сахари також могли бачити
Читайте на ГК:Закарпатці продовжують палити суху траву: пожежі знищили ще 9 гектарів землі (ФОТО)