1. Новини Закарпаття
  2. >

5 речей, які варто знати про мавпячу віспу та її прояви на шкірі (ФОТО)

25.07.2022 20:08 Суспільство Актуально

Мавпяча віспа — назва небезпечного недугу, що останні місяці викликає занепокоєння по всьому світу.

Мавпяча віспа — назва небезпечного недугу, що останні місяці викликає занепокоєння по всьому світу.

Голова Всесвітньої організації охорони здоровʼя Тедрос Гебреєсус оголосив спалах мавпячої віспи «надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоровʼя», передає ГР.

До уваги читачів ГОЛОСУ КАРПАТ публікуємо переклад статті, що вийшла на ABC News про 5 речей, які треба знати про цю хвороби та її прояви на шкірі.

На тлі повідомлення ВООЗ про оголошення мавпячої віспи надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я, що викликає міжнародне занепокоєння, США опиняються у категорії, де відбувається передача від людини до людини.

Зараз ВООЗ рекомендує таким країнам, як США, «запровадити відповідні заходи з метою припинення передачі вірусу мавпячої віспи від людини до людини», особливо серед груп високого ризику, до яких зараз входять чоловіки, які мають секс з чоловіками (так ідеться у статті — ред.).

Однак експерти кажуть, що занепокоєння не повинно обмежуватися лише людьми в громадах високого ризику. За даними Американської академії дерматології, медичні працівники «не повинні обмежувати занепокоєння чоловіками, які повідомляють про секс з іншими чоловіками. Ті, хто має будь-який тісний особистий контакт з людьми, хворими на мавпячу віспу, потенційно також можуть піддаватися ризику захворювання».

Мавпяча віспа зазвичай передається через прямий тісний контакт, включаючи інтимний контакт. Хвороба також може поширюватися повітряно-крапельним шляхом при особистому контакті з інфікованою людиною.

Мавпяча віспа може проявлятися специфічними шкірними ознаками. Ось п’ять речей, які слід знати про мавпячу віспу і шкіру:

1. Пустули з почервонінням навколо

Випадки мавпячої віспи зазвичай проявляються ураженнями, схожими на прищі. Типова еволюція висипу полягає у тому, що пустули прогресують до пухирів, які згодом покриваються струпом.

За даними Американської академії дерматології, висип може бути де завгодно, включаючи обличчя та кінцівки.

Доктор Крістін Ко, професорка дерматології Єльського університету, каже, що хвороба на ранніх стадіях може «виглядати як пустули з почервонінням навколо них».

Додатково дерматологи описують червоні висипання в області геніталій або паху. Ко зазначила, що висип також може виглядати як «набряк під шкірою та почервонінням навколо».

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, мавпяча віспа триває від двох до чотирьох тижнів. Люди заразні, «поки висип повністю не загоїться і не утвориться свіжий шар шкіри», — зазначають у відомстві.

2. Збільшення лімфатичних вузлів разом із висипом імовірніше за все вказує на мавпячу віспу

Ключовою ознакою цієї хвороби і ознакою, яка допомагає відрізнити її від багатьох інших вірусних захворювань, є наявність болючих, опухлих лімфатичних вузлів.

Лімфатичні вузли збільшуються, як правило, під час лихоманки, і можуть з’являтися за кілька днів до появи будь-якого висипання.

«Почервоніння в паху або в області статевих органів із хворобливими набряками на лімфатичних вузлах, можуть викликати занепокоєння щодо наявності мавпячої віспи, особливо на тлі ректального болю», — розповіла Ко ABC News.

«Якщо ви помітили якісь прояви на шкірі, особливо в області геніталій, переконайтеся, що ви перевірили це перед тим, як почати статевий акт», — наголошує доктор Воррен Гейманн, професор медицини та педіатрії й керівник відділу дерматології Медичної школи Купера Університету Роуена.

3. Хоча зараз мавпяча віспа є надзвичайною ситуацією для охорони здоров’я, більшість шкірних захворювань не є цим захворюванням.

Ось деякі інші захворювання, які схожі на мавпячу віспу, але не є нею:

• Бульозне імпетиго. Це поверхнева бактеріальна шкірна інфекція з пухирями, покритими кіркою.
• Пухирчасті грибкові інфекції. Грибкові інфекції зазвичай являють собою рожеві лущення, але іноді грибкова інфекція може викликати пухирчастий висип.
• Сифіліс. Висип при сифілісі може бути дуже подібним до мавпячої віспи. Водночас, оскільки вона може передаватися статевим шляхом, інші захворювання, що передаються статевим шляхом, такі як сифіліс, гонорея або хламідіоз, можуть передаватися разом під час контакту.
• Контактний дерматит. Висипання при контактному дерматиті, викликаному подразненням і алергічним дерматитом, іноді утворюють пухирі.
• Інші вірусні інфекції. Віруси, такі як герпес, вітряна віспа (вірус, що викликає вітряну віспу), вірус молюска (зазвичай зустрічається у дітей) і хвороба «рука-нога-рот» (або Ентеровірусний везикулярний стоматит з екзантемою — ред.) — набагато більш поширені віруси, які можуть нагадувати висипання при мавпячій віспі.
• Фолікуліт — інфекція волосяних фолікулів може призвести до утворення пустул і може виглядати як мавпяча віспа

Важливо стежити за пухирцями. Якщо у вас є незрозуміле захворювання або якщо у вас є будь-яке системне захворювання з будь-яким висипанням у вигляді пухирів, вам потрібно звести контакти до мінімуму, доки його не оцінить медичний працівник.

4. Можливе поширення мавпячої віспи навіть без висипу.

На початку спалаху мавпячої віспи «ніхто не був готовий провести справжнє тестування на її наявність. Тепер ситуація інша», — каже Гейманн.

Тепер визначити певні вірусні культури можна також за допомогою ПЛР, подібної до техніки, яка використовується для багатьох тестів на COVID-19.

За даними CDC, у США зареєстровано майже 2900 випадків мавпячої віспи, але експерти попереджають, що їх може бути набагато більше, просто випадки є не зафіксованими.

«Багато вірусів, включаючи мавпячу віспу, можна передати, коли у вас тільки починаються симптоми», — сказав Ко.

Хоча CDC каже, що «люди, які не мають симптомів, не можуть поширювати вірус іншим», експерти попереджають, що люди не завжди можуть розпізнати ранні ознаки мавпячої віспи як заразне вірусне захворювання.

«Не зовсім ясно, чи можуть інфіковані люди, які не мають симптомів, передавати мавпячу віспу, однак відомо, що інші віруси, навіть SARS-COV-2, можуть передаватися безсимптомними особами, але необхідні додаткові дослідження щодо поточного спалаху мавпячої віспи», — каже доктор Ко.

5. Незважаючи на те, що мавпяча віспа передається при близькому контакті, включаючи статевий, висип з’являється на кількох частинах тіла.

Ранні описи мавпячої віспи говорять про висип, що виникає в паху. Однак експерти попереджають, що мавпяча віспа — це системне вірусне захворювання, яке може виникати на шкірі будь-де, включаючи очі.

Водночас, зазначається, що дерматологи все ще вивчають різні способи проявів мавпячої віспи на шкірі, включаючи різні висипання в паху та супутні симптоми, але її здивувало те, наскільки поширеними можуть бути висипання при цій хворобі.

«Якщо у вас є пухирі, особливо набряклі пухирі, або пустули, звичайно, при будь-якому системному захворюванні, і якщо ви погано себе почуваєте, слід подумати про мавпячу віспу» — зазначив також доктор Гейманн.

Нагадуємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше, Моторошні кадри: рятувальники показали наслідки масштабних пожеж на Закарпатті (ФОТО) 

Читайте на ГК:Грошей немає: в Європі масово скорочують виплати українським біженцям
Читайте на ГК:Відомий актор загинув жахливою смертю у 27 років: що відомо (ФОТО)
Читайте на ГК:Двоє українок потрапили у смертельну аварію в Німеччині: деталі жахливої ДТП (ФОТО)