1. Новини Закарпаття
  2. >

Відомо, з якими хворобами не мобілізують до війська – роз’яснення юриста

24.07.2022 21:14 Суспільство Актуально

В Україні триває загальна мобілізація населення. При цьому існують окремі категорії військовозобов'язаних, які не підпадають під мобілізацію, зокрема, з огляду на стан здоров'я.

В Україні триває загальна мобілізація населення. При цьому існують окремі категорії військовозобов'язаних, які не підпадають під мобілізацію, зокрема, з огляду на стан здоров'я.

Кожен призовник, незалежно від регіонально розробленого плану мобілізації, проходить повноцінний медичний огляд. Юрист Антон Ревенко пояснив, з якими хворобами тимчасово або взагалі не беруть до війська, йдеться у матеріалі "Поради Юриста".

Не підпадають під мобілізацію ті військовозобов’язані, які визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я або ж повністю непридатними з виключенням із військового обліку відповідно до висновку військово-лікарської комісії (ВЛК).

Кожен призовник проходить повноцінний медичний огляд у хірурга, терапевта, дерматолога, стоматолога, невропатолога, психіатра, офтальмолога, оториноларинголога, а за умови наявності медичних показань – додаткових лікарів інших фахів.

Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ визначає список хвороб, за наявності яких військовозобов'язаних можуть тимчасово або взагалі не взяти в армію у мирний та/або воєнний час.

Перелік захворювань, через які не візьмуть до армії у мирний час суттєво ширший, аніж той, що перешкоджає службі під час воєнного стану!

1. ХВОРОБИ ЗОРУ

Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку вважаються лише особи, що мають:

виражені анатомічні зміни або вади положення повік, орбіти, кон'юнктиви зі значними порушеннями зорових або рухових функцій на обох очах;різко виражені, з прогресивним зниженням зорових функцій або частими загостреннями на обох очах хвороби склери, рогівки (рубці та помутніння), райдужної оболонки, циліарного тіла, кришталика (усі види катаракти), судинної оболонки;

хвороби скловидного тіла та очного яблука;

неврит зорового нерва, хвороби та ураження зорового нерва та зорових шляхів тощо;

відшарування та розрив сітківки будь-якої етіології на обох очах;

усі форми глаукоми у розвиненій і подальших стадіях на обох очах;стійкий параліч рухових м'язів очного яблука за наявності диплопії;короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів понад 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах понад 6,0 дптр;

гостроту зору одного ока нижче 0,1 або його сліпоту;відсутність очного яблука за гостроти зору другого ока 0,3 і нижче або гострота зору обох очей 0,2 і нижче.

2. ХВОРОБИ СЛУХУ

Не підлягають мобілізації особи, які страждають на стійку, повну глухоту на обидва вуха або глухонімоту, що мають виражені вестибулярно-вегетативні порушення, які супроводжуються виникненням симптомів хвороби Меньєра. У більшості випадків особи з захворюваннями слуху є непридатні до військової служби у мирний час та обмежено придатні – у воєнний час.

3. ДЕЯКІ ІНФЕКЦІЙНІ ТА ПАРАЗИТАРНІ ХВОРОБИ

Наприклад, кишкові інфекційні хвороби, бактеріальні зоонози, вірусні інфекційні хвороби центральної нервової системи, вірусні геморагічні гарячки, вірусні інфекційні хвороби з ушкодженням шкіри та слизових оболонок, гельмінтози, педикульоз та наслідки інфекційних та паразитарних хвороб є протипоказом для військової служби в мирний період. У воєнний час такі пацієнти вважаються обмежено придатними.

Активний прогресивний туберкульоз із розпадом легеневої тканини вважається достатньою підставою для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку. Тоді як туберкульоз легень без виділення мікобактерій та розпаду легеневої тканини чи клінічно вилікуваний робить особу непридатною для військової служби в мирний час, але обмежено придатною – у воєнний.

4. РОЗЛАДИ ПСИХІКИ ТА ПОВЕДІНКИ

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку є хворі, що мають:

різко виражені стійкі психічні розлади;

розлади психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин (алкоголю чи наркотиків) при синдромі залежності з різкими, стійкими психічними розладами;

шизофренію, шизотипові та маячні розлади, афективні розлади з часто повторюваними фазами;

невротичні розлади при різко виражених, стійких хворобливих проявах; 

різко виражені поведінкові розлади, зі схильністю до повторних тривалих декомпенсацій або патологічних реакцій;

глибоку та тяжку розумову відсталість.

Інші розлади психіки й поведінки можуть бути причиною для непридатності до служби у мирний час, проте у воєнний – придатність призовника оцінюється ВЛК.

5. ЗЛОЯКІСНІ ТА ДОБРОЯКІСНІ НОВОУТВОРЕННЯ

Особи з онкологічними захворюваннями, які мають встановлений невиліковний діагноз не можуть бути призвані на службу до армії.Особи, які в анамнезі мають онкодіагноз або якщо захворювання перебуває в стадії стійкої ремісії, а також у разі патології, яка повільно прогресує, вважаються обмежено придатними у воєнний час.

Призовники, у яких виявлено доброякісні новоутворення, які супроводжуються тяжкими порушеннями в роботі організму, не можуть бути мобілізовані до ЗСУ. Доброякісні новоутворення всіх локалізацій зі значними порушеннями функцій є підставою для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку.Усі ті, хто проходив хірургічне лікування або променеву терапію, є тимчасово непридатними під час війни для служби в армії.

6. ХВОРОБИ КРОВІ ТА КРОВОТВОРНИХ ОРГАНІВ

Причиною для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку можуть бути анемії зі значними порушеннями функцій анемії, що швидко прогресують, порушення згортання крові, геморагічні стани, інші хвороби крові, порушення з залученням імунного механізму тощо.

7. ХВОРОБИ ЕНДОКРИННОЇ СИСТЕМИ

Громадяни, у яких було виявлено патології ендокринної системи, що супроводжуються розладом харчування або порушенням обміну речовин, вважаються обмежено придатними. У цьому разі все залежить від того, як саме захворювання впливають на загальний стан здоров'я.

8. ХВОРОБИ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ

Серед таких хвороб:

прогресивні, зі значними порушеннями функцій запальні хвороби ЦНС (менінгіт, енцефаліт, мієліт, енцефаломієліт, внутрішньочерепний та внутрішньохребтовий абсцес тощо);

прогресивні, зі значними порушеннями функцій системні атрофії, церебральний параліч, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, усі види дистоній (крім вегетосудинної) тощо;

епілепсія за наявності частих епілептичних нападів або виражених психічних розладів;швидко прогресивні, зі значними порушеннями функцій хвороби периферичної нервової системи.

9. ХВОРОБИ СИСТЕМИ КРОВООБІГУ

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку визнаються пацієнти:

із серцевою недостатністю II-Б-III стадії у випадку некоронарногенних хворобах серця;

із серцевою недостатністю II-Б - III стадії у випадку ішемічних хвороб серця;з гіпертонічною хворобою III стадії;

з цереброваскулярними хворобами (наприклад, інфаркт головного мозку чи інсульт) зі значними порушеннями функцій;

з хворобами артерій, артеріол та капілярів, вен, лімфатичних вузлів (атеросклерози, тромбози, варикози тощо) зі значними порушеннями кровообігу та функцій.

Нагадуємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше, На війні з окупантами загинув закарпатець з Хустщини 

Читайте на ГК:Водіям загрожує штраф за порушення "температурного режиму": кого це стосується
Читайте на ГК:В Україні з 24 липня почнуть діяти нові правила отримання посвідчення водія.
Читайте на ГК:Пенсіонери можуть отримати допомогу від ООН: як подати заяву