1. Новини Закарпаття
  2. >

Стало відомо, чому підвищили курс долара та до чого це може призвести

22.07.2022 08:31 Суспільство ОНОВЛЕНО

Нацбанк опустив офіційний курс гривні на 25%. Хто виграє, хто програє і що буде далі?

Нацбанк опустив офіційний курс гривні на 25%. Хто виграє, хто програє і що буде далі?

Як повідомляє Економічна правда, курси валют на готівковому ринку відреагували на підвищення офіційного курсу різким стрибком.

Уже в обід 21 липня середній курс долара на чорному ринку виріс майже на дві гривні порівняно з ранковим курсом до 39 грн за дол, але ближче до вечора знизився до 38 грн за дол.

Імовірно, на такий ріст курсу частково впливала спекулятивна складова, тож не виключено, що гривня на готівковому ринку ще зміцниться. Щонайменше, так вважають у Національному банку.

"Ми бачили, що в травні-червні курс коливався в обидва боки. Не виключено, що такі коливання триватимуть, але жодних підстав для паніки немає", – повідомив ЕП заступник голови НБУ Юрій Гелетій.

Він запевнив, що Нацбанк продовжуватиме політику фіксованого курсу і за потреби буде вживати додаткові заходи, аби боротися з його необґрунтованим зростанням.

"Ми залишаємося на варті курсової стабільності. За необхідності готові застосовувати додаткові заходи для зниження курсових коливань та захисту міжнародних резервів", – додав він.

Власне, одна з валютних ініціатив Нацбанку – дозволити безготівкову купівлю валюти населенням для поповнення депозитів – має зменшити попит на валюту на готівковому ринку.

Тепер покупці готівкової валюти зможуть придбати долари та євро в банків, оформивши валютний депозит. У цьому випадку людина навіть виграє, адже, на відміну від готівки, на депозитні кошти нараховуватимуться відсотки.

Правда, виграш буде мізерним: середні ставки за доларовими депозитами в українських банках коливаються від 0,84% до 1,26% річних, за депозитами в євро – 0,5-0,77% річних залежно від термінів.

За офіційним курсом валют розраховуються експортери та імпортери, тому його зростання на 25% спричинить автоматичне подорожчання імпортних товарів.  Ба більше, оскільки Україна імпортує все пальне, то зростання офіційного курсу призведе до подорожчання бензину, дизельного пального та автогазу і, як наслідок, до підвищення цін на вітчизняні товари через більші витрати на логістику. 

"Хоча більшість імпортерів подумки орієнтувалися на готівковий курс, проте продукція, наприклад, бензин, завозилася в країну за курсом 29,5. Зараз пальне має подорожчати, що вплине на всі ціни.  Нацбанк діє в ситуації, коли в нього нема доброго рішення, є лише погане і дуже погане. Так буде до кінця війни", – наголошує аналітик Dragon Capital Сергій Фурса.

Зростання офіційного курсу призведе до росту цін на імпортні товари. В умовах падіння платоспроможності українців це може спричинити зниження попиту на імпортну продукцію та виторгу її продавців.

Цей удар по імпортерах стане другим за останній місяць, адже на початку липня держава повернула ПДВ, мита й акцизи на закордонні товари.

Частково імпортерів можуть замінити українські виробники, однак не всюди.

Від дорожчого імпорту виграють виробники харчів, бо закордонні продукти не будуть конкурувати з українськими аналогами. Замінити ж закордонні авто, побутову техніку чи навіть віконне скло не вийде.

Рішення НБУ підвищити офіційний курс і запровадити додаткові обмеження на безготівкові розрахунки за кордоном викликало хвилю обурення серед українських волонтерів.

Багато дронів, бронежилетів, приладів нічного бачення вони купували за кордоном. Вартість цих покупок часто перевищувала встановлений Нацбанком ліміт 100 тис грн на місяць. Регулятор не вважає це великою проблемою.

"НБУ, враховуючи запити волонтерів, на початку квітня дозволив фізособам переказувати іноземну валюту для купівлі низки товарів за кордоном у межах щомісячного ліміту 400 тис грн (в еквіваленті за офіційним курсом).

До таких товарів належать більшість тих, що постачаються волонтерами", – сказав Шевченко.

Нагадаємо, Долар значно подорожчав: Нацбанк встановив новий офіційний курс.