1. Новини Закарпаття
  2. >

Соболч Резеш: Попри тривожні очікування на тлі війни ринок збуту лохини вдалося зберегти (ФОТО)

14.07.2022 21:55 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Цьогоріч обробіток лохини відбувався в тривожних умовах.

Цьогоріч обробіток лохини  відбувався в тривожних умовах.

У фермерському господарстві на Затисянщині «Угочо беррі» уже кілька років лохина залишається провідною культурою. За словами керівника ФГ Соболча Резеша ця ягода виправдовує той труд, технології, які були вкладені в неї. Цього року обробіток лохини відбувався в тривожних умовах. Основні замовники лохини знаходяться у Києві і Львові, їх доля залежала від того, як будуть розвиватися бойові дії, зокрема і в столиці.

Але на момент достигання лохини вся логістика ринку збереглася, партнери продовжують закуповувати лохину в повному обсязі і за прийнятну оптову ціну. Тим часом роздрібна ціна принаймні в супермаркетах Закарпаття коливається від 360 до 600 гривень за кілограм. Певний час вітчизняній лохині склала конкуренцію чилійська та іспанська продукція. Як відомо, до 1 липня були скасовані митні стягнення на імпорт і цим скористалися підприємці.

Важливо, каже Соболч Резеш, що зберігся колектив, який з року в рік приходить збирати лохину. Це мешканці навколишніх сіл, які, маючи хороший досвід, працюють досить швидко, робочий час планують так, щоб збирати ягоди у вранішні години, коли сонце ще не припікає.

Давня знайома, яка живе у Сасові, сусідньому від господарства селі так само як і торік «забила» собі в план збирання лохини. Вона збирає ягоду в іншого підприємця, в «румуна», який теж має тут площі з лохиною. Година роботи коштує 50-60 гривень, а крім того вдається посмакувати цими дуже корисними ягодами.

Як відомо, лохина має надзвичайні лікувальні властивості, її споживають при діабеті та багатьох інших недугах, зокрема під час застуди. Лохина має жовчогінні властивості, тож відмінно підходить для профілактики застою жовчі

У великих судинах речовини, які містяться в шкірочці ягід, відновлюють внутрішні стінки (що є відмінною профілактикою серцево-судинних захворювань та появи так званих «холестеринових бляшок

Ягоди лохини корисні також для печінки. Вони мають протизапальну дію і виводять поганий холестерин.

Незмінно високий попит на лохину підштовхує закарпатців закладати нові площі з цією культурою. Цього року, наприклавд, на агромапі Закарпаття появилося досить потужне агропідприємство на Хустщині, де чимало кислих грунтів придатні саме для вирощування лохини. Зараз триває її збір на Берегівщині, Мукачівщині, в Ужгородському районі. Найбільше господарство – агрохолдинг у Великих Лучках – вирощує ягоду на 80 гектарах. В цілому, за приблизними підрахунками культура займає на Закарпатті біля 200 гектарів. Це приблизно десята частина загальноукраїнських лохинових площ. Попри хороший цьогорічний урожай лохина не задовільнила попит українців. Тому роздрібний ціни залишаються не нижчими ніж торік, хоча у січні, ще до війни агроексперти прогнозували зниження закупівельних цін. Але в сільському господаростві складно щось передбачити – свої корективи вносять засуха, дощі, врешті війна…

Василь Горват

Нагадуємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше, У закарпатців град побив аличу, а спека висушила сади (ФОТОФАКТ) 

Читайте на ГК:Карколомна автотроща на трасі "Київ-Чоп": відомо, де перекрито рух
Читайте на ГК:Гуманітарна допомога для відновлення України: через митницю Закарпаття доставлено понад 236 тисяч тонн гумвантажів
Читайте на ГК:На Закарпатті відключатимуть електроенергію: не буде світла понад 8 годин