1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Невідома істота поїдає квасолю у закарпатців (ФОТО)

08.07.2022 21:31 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Жителі б'ють на сполох. Невідомий шкідник псує городину.

Жителі б'ють на сполох. Невідомий шкідник псує городину.

Торік місцевим господарям значної біди доставляли руді слимаки. Від них, зауважують, були знівечені, як усі овочі й зелень, так і рослини в саду.

Руда напасть, проти якої селяни озброювались і підручними засобами, у тому числі, й звичайною сіллю, й збирали вручну у відра, знівечила моркву, капусту й картоплю.  А у деяких господарів слимаки, розповідають, звели нанівець навіть хрін, який би здавалось, не такий уже й смачний для рудих.

Цьогоріч слимаків у городах не так і багато, відзначають селяни. Можна миритись, хоч господарі мають клопіт із урожаєм через посуху. Варто відзначити, у багатьох районах області дощів не було більше місяця. У той же час, що не день у регіоні фіксували нестерпну спеку. У деяких населених пунктах температура повітря сягала майже 50 градусів.

Не винятком стали Хустщина, Міжгірщина, Виноградівщина. У селах Перечинщини показники були нижчими – до 40 градусів.

Хоч днями в районі й покропило дощем, люди безупину продовжують поливати водою городину. Хтось проводить цю процедуру двічі на день – зранку та ввечері. Одні хоснують прості «поливачки» та носять воду у відрах, а інші поливають город більш серйозними, спеціальними зрошувачами.

Відрадно, що у багатьох місцевих жителів цьогоріч вродила картопля, огірки, помідори. Люди поспішили також зібрати врожай пекучих цибулі та часнику. Вартість останнього нині на ринку та в магазинах Перечина – від 100 гривень за кілограм. Цибуля дещо дешевша. Однак, люди продовжують розводити руками через таку дорожнечу. Хоча й розуміють: війна, підприємства зруйновані, продовольча криза зростає. Тому селяни стараються наразі вирощувати якомога більше городини та запасатися нею. Також люди висушують листя капусти, буряк, моркву, петрушку та іншу зелень, аби потім не витрачатись на магазинні приправи.

Окрім «другого хліба» радіють нині господарі і доволі хорошому урожаю квасолі. М’ясисті лопатки люди зривають, складають в кульки й відправляють на зберігання до морозилок. Зі свіжих лопаток місцеві газдині традиційно готують заправлюваний «білий левеш», підбитий сметаною.

І, все ж, квасоля цьогоріч хай і вродила на Перечинщині, а от вберегти її від ласунів-шкідників господарям не під силу. Як відзначає одна із мешканок, із неприємною ситуацією їй довелося зіткнутись напередодні. Під час чергового візиту на ниву, жінка помітила, що вся квасоля була абсолютно з’їденою. На місці жінка виявила сліди наразі не впійманого звіра та послід.

Що за істота могла «вребедитись»? Піду я на сотки, щоб нарвати лопаток, а їх ніби ножицями, всі до єдиної зрізали, – обурюється газдиня. А так гарно цвіли, такі файні наросли, і щось їх поїло!

За словами поодиноких господарів, поласувати людською городиною могла і козуля. Як відзначають селяни, диких кіз їм доводилось періодично бачити неподалік своїх обійсть. А журналісту видання «Голос Карпат» навіть вдалося впіймати козулю у кадр  після червневої грози із градом. Сарна паслась у картоплі на ниві поряд з будинком. До того ж, як зазначають господарі, скубуть людську городину й «двоногі спритники», ласі до випивки, лиш не до роботи.

Нагадаємо: На закарпатських ділах почались «чорні жнива» - руки в мозолях (ФОТО)

Читайте усі новини з Перечина на Голосі Карпат.

Читайте на ГК:Прикордонний Перечин та сакуроманія: одне із міст Закарпаття "вбиває сюрпризами" у цей  період (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Цвітуть "найдорожчі" лісові ягоди і є вже білі гриби: весняний феномен облетів Україну
Читайте на ГК:Човни й раритетні "амфібії" на закарпатських водоймах: що називали "гайовом" й чи були кораблі в регіоні?