1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

100 гривень за кілограм: на Закарпатті господарі зібрали "пекучий урожай" (ФОТО)

08.07.2022 10:30 0 Суспільство
 

На календарі 7 липня. Зазвичай, після Іванадня до Петрів, тобто, у період з 8 по 11 липня, городники вибирають з грядок часник та цибулю.

Більшість перечинців уже зібрала урожай «пекучого та бородатого пана» і «сльозавої» пані, - пише "КО"

Чому поспішили і який урожай цьогоріч – про це в матеріалі видання.

Пенсіонерка Ганна Мегела свій урожай зібрала 5 липня. Каже, часник уже достиг, але і цибулю мусай було вибирати, бо від спеки згниє – деякі головки стали м’які як губка.

– Минулого року мала файний урожай – і собі було вдосталь, і людям пороздавала: невістці, свасі, сестрі. Останню головку схосновала тиждень тому. Цього року урожай цибулі зібрала дуже слабкий, якщо не сказати – «поганий». Голівки виросли зовсім малі (див.фото). Не вродила ані сіянка, ані корчованя. Не повернула навіть витрати на посадковий матеріал, уже не кажу про те, скільки разів приходила на поле, працювала-копала-поливала-підживлювала. Звісно, на погодні умови ми не можемо вплинути: була аномальна спека, посуха. Та своє є своє: знаю, що садила, хімією не обробляла, їстиму натуральне, – гордо каже Ганна Михайлівна.

– Восени купила цибулі для посадки на 110 гривень. Урожаю зібрала десь п’ять кг, і ще не знати, чи ця цибуля збережеться, тому що вона досить-таки м’яка, головки завбільшки як грецький горіх. Кілограм цибулі коштує від 22 гривень. Можна було нічого не робити, а купити готову – вийшло б на одне. На зиму роблю консервації, додаю цибулю до супів, кришу до салатів. Тож цибулю доведеться купувати, бо вирощеної буде замало.

А щодо часнику, то … на посадку я мала свій. Коли вибирала за допомогою мотики, то корінці, борода обривалися, залишалися в ґрунті. А земля, як бачите, важка, тверда як камінь. «Зубчастий» слабкий, його удвічі менше як торік. Він не збережеться – плід м’який, гарячий. Самосійку буду викопувати лопатою, бо інакше не виберу, – переживає жінка.

Її сусідка по квартирі та городу Ганна Сорокіна також зібрала часник і цибулю. «Як урожай: чи вернулося те, що вклали?» – питаю.

– Вклала гроші, час, але витрати не повернула, – констатує пані Ганна. – Восени купила цибулю на 150 грн., ще дали знайомі. Урожай зібрала дуже слабкий. Голівки більші не виростуть, а п’яниці можуть покрасти.

Вчора, 6 липня, протягом чотирьох годин, зранку до обіду, в Перечині падав тихенький дощ. Посвятив не тільки листя, рослини, а і зволожив ґрунт. Іван Федорович після обіду пішов на свій наділ і викопав аршовом часник.

– Земля суха, але трохи помочило і легше було викопувати. Зубчики часнику виросли більш-менш нормальні, урожай буде, але коріння почало гнити. В Інтернеті прочитав, що це напад на рослину якоїсь хвороби. Цей часник заражений, і зберігатися буде недовго, тому будемо го хосновати. Вичитав пораду, що тепер на тому зараженому місці часник не можна садити сім років, – з сумом каже господар. – На цибулі стебла ще зелені, тому краще нехай будуть ще у землі. Синоптик передає дощ, тож нехай цибулька нап’ється води і стане соковитішою.

Владислав Симочко веде фермерське господарство «Турянський часник». Він вирощує часник. Кореспонденту «КО» чоловік розповів, що урожай збиратиме десь за два тижні. Минулої п’ятниці, 1 липня, ходив у розвідку:

– Методом втику вибрав десять рослин. Головки нормальні. Зубчики наросли, вказує, що урожай буде, головне, не гниє. Показником, що часник достиг і його треба вибирати, є цибак, стрілка – вона ламається. Спочатку закручена, потім стає буквою «Г», і наостанок стає стрілою. На ній є насіннєва коробочка, вона тріскає. Турянський часник ще зелений, але пера по краях починають жовтіти. Часник росте у селі Тур’я Ремета біля річки. Там вогко, були тумани, тож земля не пересохла. Міжряддя проходив трактором шість разів, тож ґрунт розпушений і часник ріс у комфортних умовах. Думаю, урожай виберемо хороший і без труднощів.

На ринку та в магазинах Перечина кілограм свіжого часнику коштує від сто грн. Кіло цибулі можна купити від 22 грн. до 27,5 грн. (див.фото).

Нагадаємо, на закарпатських ділах почались «чорні жнива» - руки в мозолях (ФОТО)

Читайте на ГК:На закарпатських ділах почались «чорні жнива» - руки в мозолях (ФОТО)
Читайте на ГК:Закарпатці шукають в лісах «ведмежу ягоду» й заробляють на ній
Читайте на ГК:"Лопати замість модної техніки": у селі на Перечинщині люди самотужки за два тижні полатали "діряву дорогу" (ВІДЕО)