1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Небезпечна рослина: жителів Закарпаття закликають скошувати амброзію

07.06.2022 10:48 Суспільство

Зелена пожежа алергенної Амброзії

Зелена пожежа алергенної Амброзії

Амброзія полинолиста (латинь - Ambrosia artemisifolia L.) (угорською – a Parlagfű) з’явилась на території України менше ста років тому, витіснивши «аборигенних» рослин. Схожою на “зелену пожежу” вона засмічує вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, особливо пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок и ставів, а на полях – посіви і полезахисні смуги.

Ця рослина стала справжнім лихом для сільського господарства. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тонн води і виносить з ґрунту поживні речовини, що містяться в 700-800 кг мінеральних добрив. З кожним роком амброзія поширюється на нові території, не тільки утворює при цьому велику надземну масу і заглушує культурні посіви, але й приносить шкоду благоустрою міста та здоров’ю його мешканців. Для багатьох регіонів це стало проблемою державного рівня.

Найшкідливіша ця рослина в період цвітіння. Одна добре розвинута рослина виробляє мільярди пилкових зерен і здатна продукувати до 100 тисяч насінин, які зберігають схожість до 10-15 років.

Пилок Амброзії потрапляє до організму через дихальні шляхи, швидко руйнує захисний бар’єр слизових оболонок носа та очей, викликаючи чхання, кашель, свербіння, набряк, закладення носу, почервоніння, сльозіння очей, слизовиділення та інші алергічні реакції.

Окрім цього вона (амброзія) здатна спровокувати перехресну харчову алергію з деякими продуктами рослинного походження, наприклад, з гірчицею, яка міститься в майонезі, соусах чи приправах.

З метою запобігання розповсюдження карантинної рослини на території міста та району щорічно проводяться регулярні обстеження інспекторами фітосанітарної служби, розробляються заходи боротьби з нею.

Враховуючи, що амброзія полинолиста має високу регенераційну здатність (частини рослини, присипані вологим ґрунтом, здатні утворювати корінь и приживлятися), самий дієвий метод боротьби с нею в межах населеного пункту -  виривання рослин з коренем та проведення регулярного скошування до початку цвітіння.

Згідно статті 12 Закону України „Про карантин рослин”, всі особи, які здійснюють господарську діяльність, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, адміністрації підприємств зобов’язані здійснювати систематичний моніторинг належних їм земель та територій для виявлення регульованих шкідливих організмів, а також дотримуватись фітосанітарних правил та виконувати фітосанітарні заходи. А також пам’ятати про адміністративну відповідальність при невиконанні вимог органів Державної Фітосанітарної Служби згідно статті 188-26 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Амброзія полинолиста – надзвичайно шкідлива карантинна рослина, на «приціл» якої може попасти кожен з Вас. Щоб не допустити її поширення, необхідно об’єднати зусилля у боротьбі з цим бур’яном. Тільки разом ми зможемо захистити здоров’я наших дітей, рідних та близьких від страшної і підступної хвороби – алергії, що часто переходить в астму.

Державні інспектори: Ондрео РЕЗЕШ, Михайло ГЛАГОЛА, Володимир ОРЯБКА, Михайло ЧОНГОВАЙ.

Нагадаємо, На Закарпатті продовжують виявляти коронавірус: скільки нових хворих за добу.

Читайте на ГК:Без світла понад 7 годин: на Закарпатті відключатимуть електроенергію
Читайте на ГК:На Виноградівщині боролися з двома пожежами за день: відомо наслідки (ФОТО)
Читайте на ГК:На Виноградівщині вирувала пожежа: залучались дві одиниці техніки