1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

«Злива із берегів По»: на Закарпатті ростуть унікальної сили дерева із роду трояндових (ФОТО)

12.05.2022 16:15 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Весна. У закарпатських садах – вражаючі аромати квітучих плодових дерев і кущів. Буйно цвітуть алича й слива, пахучі яблуні й персики.

Весна. У закарпатських садах – вражаючі аромати квітучих плодових дерев і кущів. Буйно цвітуть алича й слива, пахучі яблуні й персики.

Люди радіють рясно квітучим деревам, адже це означає багатий врожай.

Окрім звичних плодових дерев у садах закарпатців росте і ряд інших цілющих рослин, із багатих плодів яких господині готують запаси на зиму – варення й компоти. Однією із таких унікальних рослин є черемха або ж черемшина. Її чорні, як бісер, на смак терпкуваті плоди, володіють чималим рядом лікувальних властивостей.

Чере́мха звичайна (Prunus padus). В перекладі означає «злива з берегів річки По» (найбільша річка в Італії). Належить до родини трояндових (Rosaceae) роду слива (Prunus).

Дерево чи кущ черемхи зазвичай невисокі – 2-10 метрів заввишки. Починає цвісти в квітні – травні. Плоди дозрівають у червні – липні.

Поширена майже по всій Україні, крім Степу і Криму. Заготовляють на Чернігівщині, Рівненщині, Київщині, Сумщині, Івано-Франківщині, Львівщині й Закарпатті.

Наразі черемшина активно цвіте у садах й лісах на Перечинщині. Солодкий цвіт не оминають бджоли. Притягує квітом черемха й любителів селфі.

Крім освіжаючого терпкого смаку плоди черемхи відрізняються ще однією особливістю – великою кісточкою. Відокремити її досить складно, тому нерідко господині вважають за краще вчинити простіше – приготувати консервацію, використовуючи плоди цілком або пропускаючи разом з кісточкою через м’ясорубку. Найбільш корисними вважаються плоди, які не пройшли теплову обробку. За вмістом вітаміну С зрівнятися з ними можуть хіба що яблука й апельсини.

Зберегти користь ягід можна у консервації без варіння й стерилізації. Варення таким чином зберігається дуже добре. Така особливість полягає в наявності в складі черемхи важливих дубильних речовин, які і не дають зіпсуватися консервації.

Смакота із ароматних чорних «бусинок»

Для варення зазвичай використовують стиглі плоди черемхи, а для компотів – дещо недозрілі. Ягоди черемшини краще зрізати ножицями.

Варення з черемшини, простий рецепт:

Ягоди (1 кг) покласти на друшляк й опустити в киплячу воду. Заздалегідь підготувати сироп (впродовж півгодини проварити 500 мл води і 1100 г цукру). Опустити в гарячий, але не киплячий сироп, бланширувати плоди упродовж 2 хвилин. Проварити чверть години, не допускаючи бурління. Розлити в стерилізовані ємності, закатати у банки.

Перетерта черемха з цукром на зиму

Плоди черемшини смакують сирими та сушеними. Перетерті із цукром – теж відмінний смаколик.

Варення із черемшини додають до пирогів й солодких булочок. Воно смакує з млинцями й оладками.

Інгредієнти: черемха чорна або червона – 1 кг; цукор – 1 кг.

Пропустіть плоди через м’ясорубку 2 рази, перемішайте їх з цукром. Закип’ятіть пюре, зніміть піну і остудіть. Повторіть процедуру тричі. Розлийте варення в літрові банки гарячим та закатайте. Переверніть заготовки дном, вкрийте їх ковдрою та остудіть.

Вино із черемшини

Червона черемха – 1 кг; родзинки – 100 г; цукровий пісок – 800 г; вода – 3 л. Родзинки вимочити у воді.

Ягоди розімнути із цукром, заливши холодною водою. Поставте на середній вогонь. Тільки-но суміш почне густіти, знімайте майбутнє вино із вогню.

Ароматний напій охолодіть, налийте в банку, опісля чого надійно закрийте папером та кришкою. Залиште вино у теплому й темному місці на 1-2 місяці, періодично знімаючи пінку й інші продукти бродіння. По готовності приберіть до холодильника.

Із черемшини також готують компоти, різноманітні наливки та соки. Плоди черемхи маринують, готують джеми та лікувальні відвари. У той же час, перш ніж лікуватись такими відварами, слід пройти консультацію в лікаря.

Нагадаємо, «Всі їх обожнюють»: римляни залишили закарпатським газдиням цей солодкий «листковий» смаколик (ФОТО)

Читайте на ГК:"Якісь мізки під листям": що за знахідки цієї пори відшукують з палицями у закарпатських лісах?
Читайте на ГК:"Не було чим дихати, ширма була густою": чимало закарпатців налякались напередодні шокуючого видовища
Читайте на ГК:Жахаючий слід від сокир в одній із громад Закарпаття: березовий сік обернувся трагічним фіналом (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська