Віднайшла їх свого часу Катерина Антоник, у дівоцтві Полоні, яка відтак заснувала власну школу відтворення призабутих мотивів.
Разом із сестрою успішно закінчила Берегівську гімназію і поступила в технологічний інститут. Але Друга світова перервала навчання.
У 1948-му вийшла заміж за економіста Тиберія Антоника, якого незабаром призначили головою колгоспу Великих Берегів. Почала трудитися соціальним працівником – ходила від хати до хати, обслуговувала бідних літніх людей. Тоді й почала цікавитися оригінальними ткацькими витворами місцевих майстринь, які старші люди зберігали у скринях, на горищах, рідше вивішували на стіни кімнат чи одягали на себе щось подібне. Завдяки підтримці чоловіка організувала у Новому Селі, що теж входило до господарства, бригаду жінок, які вміли ткати на старовинних верстатах. Спочатку майстрині неохоче розкривали свої професійні таємниці, але коли їх роботу почали зараховувати у трудодні, поступово “розкріпачувалися” й почали видавати “на гора” справжні мистецькі шедеври.
У той час важко було дістати потрібний матеріал, спеціальну пряжу, нитки тощо, доводилося замовляти їх із Москви чи Прибалтики. З часом доробки березьких майстринь ставали все популярнішими, ними прикрашали поважні зали, офіси, заклади та установи. Роботи березьких ткаль експонувалися на виствках у Москві, Ризі, Будапешті, Києві, інших містах. Милувалися ними і в Німеччині, Японії, Австрії тощо.
За вагомі досягнення у 1984 році Катерині Антоник присвоїли звання Заслуженого майстра народної творчості.
У 1992-му одна із найталовитіших учениць місткині Маріанна Профус створила у Великоберезькому ліцеї музей місцевих ткацьких робіт, який нараховує нині майже 2 тисячі експонатів. На знак визнання вкладу Катерини Антоник у відновлення призабутих традицій ткацтва експлзицію Каталін Полоні відкрили і в Закарпатському угорському інституті.
Останнім часом стало доброю традицією проводити у Великих Берегах ткацькі фестивалі, де демонструються не лише вироби досвідчених майстринь, а й стровинні верстати, на яких вони працюють, проводяться майстер-класи. Прикметно, що до справи долучаються молоді дівчата, з яких Маріанна Профус організувала гурток.
У 2003 році сім’я Катерини Антоник виїхала на проживання в Угорщину, тоді ж у Кішварді організували персональну виставу її робіт. Відвідувачі із захопленням милувалися березькими орнаментами, які органічно доповняють поперечно-смугасті візерунки із вкрапленням до них червоно-чорних та синіх кольорів. Килимки, доріжки, серветки і скатертини, жіночі блузки та інши витвори мистецтва створюють неповторну атмосферу Великоберезького краю, його талановитих людей.
Нині місткиня, на жаль, знаходиться в лікарні Кішварди, де її підтримують профілактично. Привітати її з ювілеєм прийшли донька Каталін, двоє дорослих онуків та четверо правнуків. Журналістам порадили не турбувати жінку, котра, до слова, знаходиться при кристалічно здоровій пам’яті. Тому приєднуємося до поздоровлень віртуально й бажаємо пані Катерині ще довгих років життя, благополуччя і Божого благословення.
Нагадаємо, Мукачівські патрульні відшукали загубленого 12-річного хлопчика
Читайте також:
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 9763 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 12823 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 6002 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 9955 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1667 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 3308 0 Суспільство