1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

У садах закарпатців – синьо-біла феєрія (ФОТО)

1437
Суспільство Новини Перечина

Сади закарпатців буяють весняним квітом та зеленню. У повітрі – неземні аромати. Від пахощів перехоплює подих.

На Перечинщині біля обійсть ніжно квітують молочно-білі підсніжники. Десь їх настільки багато в садах, наче у справжньому дендропарку. Одні відцвітають, а інші лише починають «дивитись» на білий світ. 

Зачаровує погляд молочний килим ніжного квіту в саду Михайла Мешка із Тур’я-Ремети. На вологій млачині білоцвіт рясно квітує багато років поспіль, радуючи око. Виділяють білоцвіт ранній (весняний), літній та осінній. Відносяться до родини амарилісових. Рідкісний вид флори України, занесений до Червоної книги. Панський підсніжник росте у флористичному заказнику «Ростоки» у Тур’я-Реметі.

Поряд із садом Михайла Мешка, в ярузі, квітують «синьки» із дрібним синім суцвіттям і дивовижним ароматом. Народні назви: небовий ключ, скоролісок, проліска, проліс, просерен (просерень), підсніжка, первоцвіт.

Налічують від 50 до 90 видів роду Scilla. Квіти  поширені у Європі та Азії, Африці, Північній та Південній Америці тощо. Пролісками озеленюють клумби, газони, їх вирощують у теплицях .

Більшість видів є ранньовесняними медоносами й пилконосами. Цінність полягає у тому, що зацвітають синьки одразу, як лиш зійдуть пасма снігу. Минулого року «небовий ключ» зацвів на Перечинщині дещо раніше. Цьогоріч заквітував із запізненням, у зв’язку із несприятливими погодними умовами – холоднечею та морозами цієї весни. І зараз на Полонині Руній тримається ковдра зі снігу, тож потепління хоча і прийшло, та ще віє холодним вітром із гір.

До слова, тендітний весняний пролісок теж є одним із видів червонокнижних рослин. Масовий продаж рослин, як і підсніжника,  заборонений. Хоч, є й порушники цих заборон, які торгують із року у рік первоцвітами на ринках області.

За сезон на Закарпатті, як відзначають в державній екологічній службі, знищують 20 мільйонів червонокнижних весняних провісників. Більшість із них ростуть на природоохоронних територіях і дуже мало, через людський фактор,  їх залишилось в природі.

Нагадаємо: У закарпатській глибинці під лісом розташувалась чудова знахідка у «бетонному панцирі» (ФОТО)

 

Читайте також: