1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Вперше в Україні: на Березнянщині створюють парк темного неба

10.02.2022 12:00 Суспільство

У світі розпочався рух за створення парків темного неба, де зірки можна споглядати у первозданній красі.

У світі розпочався рух за створення парків темного неба, де зірки можна споглядати у первозданній красі.

Уперше подібний парк створюють і в Україні  — у Великоберезнянському районі Закарпаття.

Тут, в Ужанському національному парку, протягом року здійснювався проект громадської організації «Інститут розвитку Карпатського регіону» «Карпатське зоряне небо» за підтримки європейської програми «Польща-Україна-Білорусь».

Доктор технічних наук, професор УжНУ Наталія Каблак розповідає, що у світі астротуризм – дуже популярний.  Наприклад, у планетарій сусідньої словацької Сніни екскурсії розписані на місяці наперед. Тому й виник задум створити на Закарпатті місцину, де можна оглядати зоряне небо у всій красі. На горі Яворник у рамках проекту було промарковано туристичний маршрут «Карпатська зоряна стежка» — від притулку до вершини. Встановлені й інформаційні стенди. У майбутньому біля притулку планують встановити стаціонарний телескоп, де всі охочі зможуть милуватися нічним небом. Нині телескопи на Закарпатті є лише в Ужгороді та Деренівцях, доступ до яких обмежений.

Знято і короткий промоційний фільм, який розповідає про унікальну програму «Карпатське зоряне небо». Проводиться робота з місцевими органами влади, аби в прилеглих населених пунктах встановлювати правильне освітлення, яке не буде приглушувати світло зірок. Унікальність нашого парку темного неба в тому, що він з’єднався на кордоні з польським та словацьким. Такого триєдиного парку більше у світі не має.

Стратегія розвитку астротуризму на Закарпатті підготовлена на десять років уперед. Тож після завершення цієї програми, робота продовжуватиметься в іншій  — на цей раз у «Зоряному шляху», де нашими партнерами виступають угорські та словацькі науковці.

Олександр Гаврош

Нагадаємо, унікальна колекція Дакійської культури експонується в археологічному музеї УжНУ (ВІДЕО)

Читайте на ГК:«Скандал за участю ромів, розриті траншеї і лисі гори»: на Закарпатті воюють із «чорними лісорубами» (ФОТО)
Читайте на ГК:"Сумна звістка із фронту": у бою з окупантами загинув закарпатець В'ячеслав Куцик
Читайте на ГК:У школі мистецтв на Березнянщині відзначили випускний (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська