Закарпаття відоме туристам рядом мінеральних джерел і термальних вод. У кожному із районів є унікальні гідрологічні скарбниці із лікувальним ефектом.
Чимало чудодійних джерел, сповнених силою та енергією, можна побачити на мінеральній Тячівщині. Тут виявлено 67 мінеральних джерел (у т. ч. термальних), які містять до 20 життєво необхідних для здоров’я людини мікроелементів та за своїми властивостями не поступаються відомим водам Кавказу, Чехії, Франції.
У селах району діють відомі туристам оздоровниці.
Одним із таких «мінеральних» сіл є Усть-Чорна. Німецькою назва села звучить Кеніґсфельд, що у перекладі означає «Королівське Поле».
Цей населений пункт відомий саме завдяки джерелу мінеральної води, яке уперше було відкрите окружним лікарем Й. Платіні ще у 1780-х рр. Джерело знаходилось за 100 метрів від населеного пункту, на березі Брустурянки. На його основі пізніше було збудувано невеликий однокімнатний дерев`яний купіль, призначений для працівників лісового господарства. На 1936 р. він складався із 3-х ванних та 1-ї гостьової кімнат.
У свій час на базі термальних вод діяв лікувально-оздоровчий комплекс «Ялинка» на 300 місць. Під час СРСР сюди приїжджали на лікування туристи з Німеччини, Австрії, Чехії, Угорщини, Словаччини. Нині він у занедбаному стані.
Важливе місце в с. Лази займає санаторій «Чорна вода», де з-під землі б’ють три унікальні джерела цілющої води, яка за насиченістю сірководнем набула чорного кольору. Побудований санаторій у 1970-х роках колгоспом «Перемога», мав статус всесоюзного, але на початку 1980-х був закритий. 1997 року на 36 місць був заново відкритий.
Мінеральну «Чорну воду» використовують у лікуванні шлунково-кишкового тракту, печінки та підшлункової залози.
Ще один санаторій «Мінерал» на 100 місць був відкритий 1991 року в с. Нижня Апша. Тут гідротерапією лікують шкірні захворювання, нервову систему, органи дихання та руху.
Велика Уголька на Тячівщині знана туристами завдяки мінеральному джерелу типу Буркут – гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення.
Джерело розташоване на Бучмонському струмку. Вода у ньому насичена залізом. При кип'ятінні набуває іржавого кольору.
У с. Луги 1958 року колгосп «Перемога» на базі сірчаного джерела для лікування ревматизму відкрив колгоспну здравницю на 100 місць. Сюди для лікування приїжджали з багатьох куточків колишнього Радянського Союзу.
У селі Руська Мокра за часів Чехословаччини діяли два лікувальні джерела з лазнями в будівлі здвома кабінами та дерев’яною будівлею для гостей на 10 кімнат.
Село Теребля також багате на мінеральні родзинки, відомі туристам.
У 50-х роках ХХ ст. на території населеного пункту буровики шукали нафту, а знаходили сіль, мінеральні та термальні води. Згодом тут зробили ванни для лікування опорно-рухового апарату, радикуліту та шкірних захворювань. а знаходили сіль, мінеральні та термальні води.
Багатий населений пункт і унікальними термальними водами. У їх складі – величезний вміст мінералів, йоду та солі. Вода на поверхні прогрівається до 89 градусів.
Також у Тереблі розташовано і ряд прісних джерел. Одне із них можна побачити поряд із автодорогою Буштино-Теребля. Джерело називають «Руська криниця».
Гідрологічною пам’яткою місцевого значення у Тереблі є водойма під назвою Солоне озеро. Воно об’єднує у собі п'ять невеликих озер загальною площею майже 4 га. Озеро карстового походження.
Лікувальна водойма протікає в урочищі «Дубник». Вода володіє лікувальним ефектом.
Розповідають, що раніше в селі розташовувались соляні копальні. Є місця, де можна розкопати сіль навіть на глибині 16 метрів.
«З глибин озера лунає дзвін. Потрібно лише прислухатись»
За легендою Солоне озеро виникло у XVIII столітті на місці соляної шахти, Над нею колись була церква.
Під час буревію маленький струмочок розлився та затопив шахту. Відтак утворилося озеро, а сама церква, за переказами, опинилась на чималій глибині новоутвореної водойми. Якщо добре прислухатися, можна почути дзвін, який лунає з глибини озера. Можливо в дзвін вдаряють підводні течії, що й створює містичний звук.
За іншою легендою, Солоне озеро утворилось в Тереблі тоді, як на його місці перестали видобувати сіль. Одного дня гора, що розташовувалась над шахтою, здвинулась і знищила частину будівель. Храм опинився на дні озера, яке утворилось на місці шахти. Після катастрофи дивом вцілів один з дзвонів церкви, який зачепився між деревами і тріснув. Пізніше його відремонтували та встановили у відбудованому храмі в центрі села Нересниця.
Фото з відкритих джерел.
Нагадаємо, Закарпатець Ковбаснюк встановив рекорд України у швидкісному спуску на Олімпіаді
Читайте також:
- Блекаут й електрика "в горах": ще один грізний об'єкт "вріже світлом" у закарпатській громаді (ВІДЕО)
- Уже тричі зафіксовано приліт у Закарпатській області: в Україні укотре - масштабна тривога
- Чому українці не йдуть на фронт? Командир 3-ї штурмової розкриває болючу правду
- Вінницький ракетний завод "Porohtar" презентував новий ОТРК "Ліщина" — мем у дії
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 9500 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 12662 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 5865 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 9821 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1609 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 3211 0 Суспільство