1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На Закарпатті понад 40 організацій та лідерок зробили важливе звернення до керівнитцва області

22.12.2021 09:42 Суспільство

На Закарпатті закликали депутатів області не підтримувати насильників.

На Закарпатті закликали депутатів області не підтримувати насильників.

Понад 40 організацій, лідерок та експерток Закарпаття, представників організацій та установ, що надають допомогу постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, інші небайдужі звернулися до керівництва обласної ради із проханням підтримати звернення до Офісу Президента України та Верховної Ради України щодо ратифікації Конвенція Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульської Конвенції). 

У зверненні йдеться, зокрема, про те, що за 9 місяців 2021 року надійшло 12 223 47 звернень щодо домашнього насильства на лінію «102» ГУНП в Закарпатській області надійшло 16.. Жінки та дівчата складають основну частину постраждалих від домашнього насильства (близько 90%). На обліку Головного управління Національної поліції у Закарпатській області перебувають 2 620 кривдників, з яких чоловіків – 2 461, жінок – 159, дітей – 7.

У Закарпатській області немає жодного спеціалізованого закладу надання допомоги постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Єдиним закладом, який може надавати послуги притулку постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі є Закарпатський обласний центр соціально-психологічної допомоги. Сьогодні цей центр розміщується на 81 кв. метр орендованого приміщення. Протягом 2021 року Центр надав допомогу 122 жінкам з дітьми, які потребували допомоги як особи постраждалі від домашнього насильства. Центр не може задовільнити потребу надання соціальних послуг для усіх постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, які її потребують, окрім того відповідно до законодавства України ця допомога не є спеціалізованою.

«Зважаючи на наявні виклики у наданні допомоги особам постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі у Закарпатській області просимо вас підтримати звернення щодо ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.

Також звертаємося до вас із проханням не ухвалювати хибних рішень щодо провокативних звернень про нератифікацію Конвенції через нібито «загрозу сімейним цінностям». До цілей Конвенції не відноситься регулювання сімейного життя або складу сім’ї, саме тому вона не містить визначення поняття «сім’я» і не відстоює та не пропагує конкретний тип сімейних відносин або конфігурацію сімей».

Напередодні стало відомо (інформувала депутатка Наталія Штефуца), що на чергову сесію облради за ініціативи окремих депутатів підготовано відповідне звернення, яке закликає депутатів «не голосувати на Стамбульську конвенцію» і таким чином толерувати насильників. Депутати прикриваються високоморальністю та духовністю, зовсім не розуміючи, що саме передбачає ратифікація Стамбульської Конвенції. 

«Питання про підтримку Стамбульської конвенції ми навіть не планували розглядати на сесії цього року, бо хотіли провести роз’яснювальну роботу серед депутатів. Вони взагалі не читали документ, і при цьому підготували звернення на сесію, в якому закликають не ратифікувати Стамбульську конвенцію, - коментує Наталія Штефуца.

-  Україна ніяк не спроможеться ратифікувати документ через такі от хвилювання окремих депутатів про загрози сімейним цінностям, які вони чомусь вбачають у документі. При цьому, на питання, «чи знаєте ви, про що взагалі йдеться у конвенції», вони нічого не можуть сказати. А відповідь одного з депутатів, противника ратифікації Конвенції, взагалі важко коментувати. Каже, що це загроза гомосексуалістів. Зауважу, що нещодавно Стамбульську конвенцію ратифікувала Молдова, раніше такі країни східно християнського обряду як Сербія та Чорногорія, а крім них ще понад 30 країн світу.  Я прошу назвати депутатів, конкретно проти яких сімейних цінностей цей документ, вони сказати не можуть. У сім’ї не може бути насильства, хіба духовенство виступає за те, щоб чоловік бив жінку чи дітей? Папа Римський Франциск публічно засудив вчинення насильства однії людини над іншою. А наші депутати - підтримують».

Що ж передбачає Стамбульська Конвенція?

«Конвенція із запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами – це законодавча база Ради Європи для боротьби з насильством щодо жінок та дівчат. Конвенція пропонує урядам країн необхідні стандарти для боротьби з насильством щодо жінок і дівчат та визначає, які саме дії уряди повинні робити для запобігання насильству, для захисту жертв і притягнення до відповідальності винних осіб, - пояснює Маріанна Колодій, керівниця Центру гендерної освіти при Ужгородському національному університеті.

- Зміст Конвенції розгортається навколо двох основних принципів, стовпів Конвенції: захисту постраждалих від насильства та покарання кривдників. До них варто додати ще один, а саме – відповідальність держави за здійснення ефективної політики запобігання та протидії насильству та допомоги тим, хто її потребує. Документ базується на багаторічному досвіді відповідної роботи та визначенні найоптимальніших шляхів подолання домашнього насильства та для його попередження. Конвенція має юридичну силу, тому будь-яка країна, яка її ратифікує (надає силу закону), повинна дотримуватися її положень».

Україна була серед підписантів Конвенції у 2011 році. Із 47-ми країн, які підписали документ, 34 його ратифікували. Україна до цього кроку йде вже 10 років.

«Якщо Конвенція ратифікована, вона отримує юридичну силу, - коментує Маріанна Колодій. - Хоча в Україні є закон про запобігання та протидію домашнього насильства, там не враховані всі складові. Коли ратифікують Конвенцію, ми матимемо шанс налагодити систему попередження домашнього насильства. З одного боку конвенція передбачає надання допомоги, з іншого- притягнення до відповідальності кривдників та надання відповідної допомоги і їм. По-друге, держава виносить питання домашнього насильства у сферу політичних відносин, а не залишає це питанням окремої сім’ї. Чому йдеться про захист прав жінок? Бо згідно з даними різних країн, 90% потерпілих – це жінки. Але в конвенції не йдеться про захист виключно жінок. Документ ратифікували у тому числі і мусульманські країни, де є різні види шлюбів. Вони засуджують насильство у будь-якій формі». 

Читайте на ГК:Романтик, ідеаліст, християнин, хоробрий воїн: Обороняючи Київ загинув командир бойової групи “Карпатська Січ”
Читайте на ГК:«Закрити небо над Україною»: звернення міського голови Ужгорода та депутатів
Читайте на ГК:«Це позитив, нові емоції та враження»: в Ужгороді для дітей-переселенців провели уроки гончарства (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська