1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На Закарпатті римо-католики уже поспішають чистити черевики

05.12.2021 11:50 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Саме сьогодні вночі до закарпатців, римо-католиків, ходитиме Святий Мікулаш та розноситиме гостинці слухняній малечі.

Саме сьогодні вночі до закарпатців, римо-католиків, ходитиме Святий Мікулаш та розноситиме гостинці слухняній малечі.

Із нетерпінням очікують Мікулаша у власних оселях на Перечинщині. На вулиці Садовій у Перечині вже поставили та прикрасили й першу у цьому році ялинку поряд зі скульптурою Святого Миколая.

За словами місцевих, із початком встановлення ялинки поряд зі статуєю святителя на цій вулиці, і починаються Новорічно-Різдвяні свята у місті.

У той же час, головну ялинку у центальній частині Перечина, біля скверу із пам’ятником листоноші Федору Фекеті, починають вбирати до 19 грудня.

Готуються до приходу Святого і у родинах римо-католиків на Турянщині. Зокрема, одним із сіл, де споконвіку шанують традиції місцевих словаків, є Тур’я-Ремета. Із року у рік, дітлахи та дорослі очікують цієї миті із неабиякою радістю і піднесеним настроєм.

Дітлахи поспішають поставити на підвіконня почищені черевики, аби уже зранку знайти у них подарунки. Приходить найперше Святий Мікулаш до римо-католицького костелу Святого Юрая. До слова у Тур’я-Реметі є три святині – православний, греко-католицький та римокатолицький храми. У день Святого Мікулаша 6 грудня в римо-католиків ходять по хатах переодягнені постаті (Мікулаш, Чорт, Ангели) в масках та роздають подарунки.

Діти мають показати Святому Мікулашу, що вміють молитися, аби отримати хороший гостинець. Що стосується різдвяного дерева, то у римо католиків є традиція прикрашати до новорічних свят окрім ялинки і будь-яке інше дерево поряд з будинком. Між іншим, така традиція збереглася у Чехії.

Про життя святого Миколая (Мікулаша) відомо небагато. Святий Миколай з Мири (місто в стародавній Лікії, нині місто Демре в Туреччині), відомий як Миколай Чудотворець, народився 15 березня 270 року. За переказами, він був сином заможних батьків з Патари в Лікії, провінції Малої Азії. За богоугодне життя святий був обраний єпископом Мири, де й помер 6 грудня 346 року.

Найперша згадка його імені відноситься до IV-V століть. Федір Читець, що жив в VI ст., включає єпископа Мири Миколая в перелік учасників першого Вселенського Собору, що проходив в 325 році в Никеї, на якому був розроблений перший варіант Символу Віри, званого нині Нікео-Константинопольським.

Народні легенди оповідають про те, що святий Миколай допомагав бідним і нещасним. Своїм небесним заступником його обрали моряки, ув'язнені, пекарі і купці. У Німеччині, Швейцарії та Австрії діти увечері 5 грудня виставляють взуття за поріг будинку, щоб до них прийшов вночі Ніколаус і залишив їм солодощі та маленькі подарунки.

Хто був слухняним, обов’язково знайде в чобітку подарунок, у той же час на неслухів очікує різка або ж вуглина. За однією з легенд, Микола весь день перед святом випікає печиво у формі зірок, а потім їх підкладає вночі під подушку малечі. Ці солодощі називають ще миколайчиками. Подарунки до святого Миколая дарують і дітям в інтернатних закладах, де також його очікують, одиноким та людям із обмеженими можливостями, адже добро не оминає нікого в цей час.

Фото: Андрій Скрип

Читайте на ГК:Полонина Руна - без бетону та ВЕС: як виглядає смарагдова точка в цю пору? (ВІДЕО)
Читайте на ГК:"Якісь мізки під листям": що за знахідки цієї пори відшукують з палицями у закарпатських лісах?
Читайте на ГК:"Не було чим дихати, ширма була густою": чимало закарпатців налякались напередодні шокуючого видовища
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська