1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Громадськість Берегова згадувала чоловіків-угорців, репресованих у сталінські табори (ФОТО)

20.11.2021 11:23 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Згідно з архівними документами їх було понад 30 тисяч. Додому з них повернулася лише третя частина.

Широкомасштабні вшанування розпочалися покладанням вінків до скульптури “Гужбан”, встановленої на подвір’ї Закарпатського угорського інституту. Автор монументу – Петер Матл, образно назвав свій твір “Пута”. Продовжувалися урочистості в міській реформаторській церкві божественною літургією, яку провели священики трьох різних конфесій – римо-католицької (о.Янош Молнар), греко-католицької (о.Іштван Мароші) та реформаторської (Ференц Тороцкезі). Викладач ЗУІ Єлизавета Молнар коротко нагадала історію відправки чоловіків-угорців Закарпатитя у сталінські концентраційні табори в листопаді 1944 року.

“ За останніми даними їх було понад 30 тисяч, додому повернулася лише тертина та й то більшість немічними, із різними захворюваннями, поневіченими,” - наголосила виступаюча.

Присутні на церемонії керівники вишу та міста, викладачі та студенти, запрошені гості, угорські дипломати і священослужителі по черзі поіменно зачитували прізвища загиблих у далекому Сибіру. Загалом у храмі прозвучало понад 300 імен.

По закінченні богослужіння присутні вишикувалися в колону та із запаленими свічками рушили до пам’ятника репресованим, що знаходиться поблизу міського кладовища. По дорозі зупинилися біля ЗОШ № 5, на фасаді якої встановлено меморіальну дошку на знак шани в’язням збірного пункту, що тут знаходився, і звідкіля затриманих відправляли далі у Сваляву, а потім у табори. Запевняли, що забирають чоловіків лише на триденні роботи, а насправді вивозили в Сибір та ГУЛАГ. До пам’ятного знаку були покладені вінки та квіти.

Далі колона попрямувала до цвинтаря, де біля монументу репресованим відбулися основні вшанування. Перед численним зібранням виступили в.о. Генерального консула Угорщини в Берегові Мігай Андраш Беке, президент ЗУІ Ілдика Орос, голова Берегівської ОТГ Золтан Бабяк.

“Держава по-сьогодні не попросила вибачення у родин репресованих, які загинули в радянських концентраційних таборах,- акцентувала керівник вишу.- На Закарпатті майже не має сім’ї, з якої б не забрали когось на “маленькі роботи”. Тоді надвоє переломилося життя багатьох родин краю, діти росли без батьків і знайомилися з ними лише за фотографіями. Ми зобов’язані пам’ятати імена тих, хто не повернувся з Сибіру, і передати прийдешнім поколінням.”

Під дзвін колоколу учасники маніфестації покладали вінки і квіти пам’яті до підніжжя символічного монументу, закарбовуючи в серцях спогади про тих, хто безневинно загинув чи повернувся зкаліченим фізично й морально зі сталінських катівень.

 Нагадаємо, Берегівчани напередодні Дня Гідності та Свободи вшанували полеглих за незалежність і цілісність країни (ФОТО) 

Читайте на ГК:Закарпатка потрапила у руки тирана-чоловіка: кривдник погрожував розправою (ФОТО)
Читайте на ГК:Серце щемить від болю: на Закарпатті пожежа забрала життя 19-ти чотирилапих пухнастиків (ФОТО)
Читайте на ГК:“Мама хоче закрити його від усього світу”: на Закарпатті на світ з'явилося “дитинча” з обличчям у формі серця (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська