1. Новини Закарпаття
  2. >

На Закарпатті два полігони заповнені на 95 та 80%: як вирішити проблему сміття (ВІДЕО)

10.11.2021 16:48 0 Суспільство ВАЖЛИВО

На Закарпатті є 62 сміттєзвалища, майже в половині з них нема місця для відходів, а інші заповнені на 85%.

Про це Суспільному повідомив начальник обласного відділу поводження з відходами Віталій Ковач. Також в області є два полігони для сміття. Вони розташовані в Ужгородському та Мукачівському районах.

Полігон для захоронення сміття в селі Барвінок Ужгородського району має площу 3,7 га. Це єдине місце, куди привозять сміття жителі Ужгородської громади. У департаменті міського господарства від коментарів Суспільному відмовилися. Прессекретарка Ужгородської міськради Алла Кохан повідомила, що наразі полігон заповнений на 95%, на його експлуатацію цього року з міського бюджету виділили 740 тисяч гривень.

На цей полігон з Ужгорода вивозить сміття компанія "АВЕ". Його директорка Наталія Якубик розповіла: за 10 місяців цього року працівники вивезли на захоронення близько 180-ти тисяч кубічних метрів відходів.

"Минулого року, якщо брати для порівняння, тенденція плюс-мінус тримається однакова щодо кількісті відходів. Можливо, трішки більше цього року вивезено. У місяць з Ужгорода десь 18 тисяч метрів кубічних сміття вивезли. У середньому в Україні так і тримається, якщо брати на одного мешканця, то близько два метри кубічні в рік один мешканець утворює побутових відходів", — розповідає Наталія Якубик. "Приблизно 10% всіх відходів наші мешканці сортують. Відсортоване сміття забирається іншим типом машин. Тут на місці ще його пересортовуємо. Сортуємо за кольорами. Пресуємо й відправляємо на переробку".

За словами директорки компанії, вивозять сміття на полігон в село Барвінок, оскільки іншого місця немає. "На жаль, наш полігон повністю заповнений. Питання щодо нового полігону чи нового сортувального й переробного заводу піднімається на рівні області — облдержамдіністрації".

Полігон у Мукачівському районі: протягом року привозять близько 48 тисяч тонн

На полігон у селі Верхній Коропець привозять сміття з Мукачева й району. Його площа — 12,5 га. За словами директорки Мукачівського комунального підприємства "Чисте місто" Душки Масалової, полігон для захоронення сміття заповнений на 80%.

"У нашому місті один полігон твердих побутових відходів, який експлуатується з вересня 2008 року терміном експлуатації 16, 5 років. На даний час він ще не використав свій ресурс. У нас на полігоні є автомобільна вага: приймаємо відходи зважуванням, заїжджає спеціальна машина. Приблизно добова норма приймання і захоронення виходить 140 тонн, у місяць – 3,5-4 тис. тонн, а протягом року приблизно 47-48 тис. тонн", — розповіла директорка комунального підприємства.

Душка Масалова каже: поки не шукали ділянок для нового полігону: "Немає такого, щоб підшукувати інший полігон, тому що термін експлуатації ще не спливає і полігон не переповнений, нам надають послуги компактори для ущільнення відходів, тому ще буде продовження терміну на декілька років після закінчення терміну його експлуатації", — зазначила директорка комунального підприємства.

Як вирішити проблему сміття в області

Начальник обласного відділу поводження з відходами Закарпатської ОДА Віталій Ковач каже: в області зареєстровані два полігони для захоронення сміття та 62 сміттєзвалища. "Із них є ті, які працюють, та ті, які не працюють. 29 з тих, які не працюють, уже підлягають рекультивації, всі інші поки працюють, але заповнені на 85%, і це є проблемою", — каже Віталій Ковач.

"Аби вирішити цю проблему, необхідно залучити якісь інвестиції для створення сміттєсортувальних ліній та сміттєпереробних заводів. На даний момент у нас розробляється план управління відходів, ми комунікуємо з територіальними громадами, надали їм опитувальник для написання цього плану, на цей момент тільки 50% надали нам відповіді на цей опитувальник", — повідомив начальник обласного відділу поводження з відходами.

За словами екологині Оксани Станкевич-Волосянчук, захоронення сміття на полігонах можливе після того, як воно буде відсортоване: "Існують небезпечні відходи, існують такі відходи, які потребують відповідних полігонів, на жаль, у нас таких немає. Фактично, сьогодні експлуатується Ужгородський полігон за надзвичайно низькою ціною, коли він відпрацює свій ресурс, Ужгород не буде мати можливості кудись вивозити сміття і навряд нам будь-яка сусідня громада дасть територію для облаштування якогось іншого заводу, полігону чи якогось іншого об’єкту управління відходами", — каже екологиня.

"Поки в області немає сміттєперорбних заводів, необхідно сортувати та компостувати сміття. Наприклад, досвід Львова, де вже існують компостувальні станції. Комунальне підприємство щороку продає добриво на енну суму, тобто це додаткові доходи в бюджет і це є абсолютно екологічний спосіб переробки органіки. Люди сортують, люди виносять в особливі контейнери ось цю органіку і, фактично, на полігон не попадає та фракція, яка гниє, яка реально забруднює довкілля. При цьому не викидаються в атмосферу метан та інші парникові гази, а в результаті отримується екологічний продукт", — розповіла екологиня.

Оксана Станкевич-Волосянчук додала: на місці полігонів, які не використовуються, можна збудувати парк чи інші зони відпочинку, якщо правильно очистити ґрунт.

Нагадаємо, На Закарпатті поліцейські припинили ще один факт незаконного видобутку гравію (ФОТО)

Читайте на ГК:“Наші жінки навіть штучному інтелекту мозок винесуть”: як закарпатка з Siri спілкувалася (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Закарпатський “Аквамен”: за дві хвилини  чоловік втік Тисою у Румунію (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Повернувся, бо треба боронити країну: історія закарпатця про службу на фронті (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська