1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Зодіак, винобрання, релігії, ініціали, звірі та птахи: що таїть найбільша кінна скульптура Закарпаття у Мукачеві (ФОТО)

03.11.2021 14:50 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Скульптурна композиція на честь покровителя Мукачева - св. Мартина - важить понад 33 тони, має висоту понад 5 метрів і таїть у собі чимало цікавих деталей.

Святий Мартин -  покровитель міста Мукачево з 1376 року.  Пам’ятник на його честь був закладений до 1700-річчя від дня народження св. Мартина та встановлений у 2019 році. Монумент був завершений барельєфами 11 листопада 2020-го року. Меценат виготовлення та встановлення скульптурної композиції – Михайло Кіш, а скульпторами, які виготовили пам’ятник, є Степан Федорин та Микола Гурмак.  Сам пам‘ятник - із бронзи, а також в скульптурі використаний панонський травертин, адже святий походив із провінції Панонія.

Ма́ртин Ту́рський (лат. Martinus Turonensis; 317 — 8 листопада 397) — римський офіцер, християнський священик, святий. Єпископ Турський (371—397). Засновник капеланства. Народився у Саварії, Панонія. Дитинство провів у Павії, Італія. Більшу частину свого життя провів у Галлії. Заснував Мармутьєрьске абатство (372). Помер у Канді, Галлія. Життєпис записаний його сучасником Сульпіцієм Севером. Вшановується у більшості християнських церков. День вшанування — 11 листопада в католицькій, лютеранській та англіканській церквах; 12 (25 жовтня) — в православних церквах. В іконографії та живописі зображується у вигляді воїна-вершника, що дає частину свого плаща жебракові; чоловіка, що розрізає свій плащ, тощо. Вважається захисником від бідності й пияцтва; патрон жебраків, злиденних, шинкарів, виноробів, вершників, вояків тощо.

Втім, мукачівська скульптурна композиція на честь святого Мартина включає в себе чимало цікавих деталей, як, власне, і встановлені на підніжжі монументу барельєфи.

А ви звертали на них увагу?

Якщо уважно придивитись і роздивитись деталі, на пам'ятнику можна помітити знаки зодіаку, херувимів, зображення звірів і птахів та інші символи.

Усі вони, вочевидь, потрапили сюди не випадково.Річ у тім, що святий Мартин був римським воїном, а, як правило, римські офіцери виділялися з натовпу звичайних людей. Носили сорочку з шкіряним, кольчужним або лускатим обладунком і металеві наплічники, а на ногах у них кріпилися металеві наголінні щитки. З лівого плеча звисав плащ з елегантними складками. Меч також висів зліва.

Вирізняв їх також багато прикрашений ремінь – Cingulum Militaryare – це частина давньоримської військової амуніції у вигляді пояса, прикрашеного металевою фурнітурою, яку солдати та чиновники носили в якості звання рангу. Багато прикладів було знайдено саме в римської провінції Паннонія.

Серед зображень на цих ременях могли зустрічатися і знаки зодіаку. На мукачівській скульптурі можна побачити зодіакальних Риб, Овна, а також Рись. Остання, згідно із зороастрійським гороскопом, символізує сліпу силу і лють. Швидше за все, ці знаки позначали той астрологічний цикл, в який був створений легіон або допоміжна когорта, чи то народження імператора тощо. 

Зустрічалися також туніки, плащі або кінська збруя, прикрашені своєрідним різновидом свастики, зображенням у вигляді сонця з променями. Щось схоже можна помітити і на мукачівському монументі. Ймовірно, що ця прикраса якось пов'язана з культом бога-сонця, принесеним за часів імператора Авреліана.

Водночас, обладунки на пам'ятнику св. Мартину в мукачві прикрашені зображенням шестикрилого херувима чи то серафима та левів. 

Цікаво, що Серафим та Херувим — в християнській традиції найвищі ангельські чини, найбільш наближені до Бога.



"...що стосується до найменування Серафимів, то воно ясно показує невпинне та повсякчасне їхнє прагнення до Божественного, їхню гарячковість та швидкість, їхню палку, постійну, неослабну та неухильну стрімкість, — також їхню здатність дійсно возводити нижчих в горішні, пробуджувати та запалювати їх до подібного жару; так само як означає здатність, опалюючи й спалюючи, таким чином очищати їх, — завжди відкриту, невгасиму, постійно однакову, світлоподібну та просвітлювальну силу їх, яка проганяє та нищить будь-яку тьму... Найменування ж Херувимів означає їхню силу - знати і споглядати Бога, здатність приймати вищий світ і споглядати Божественне при першому його прояві, їхнє мудре мистецтво - викладати і повідомляти рясно іншим даровану їм самим мудрість.", - писав свого часу  Діонісій Ареопагіт у своєму творі "про небесну ієрархію".



Крім того, за інформацією з різних джерел та в різні часи, у зображеннях херувим мав дві подоби - людину та молодого лева. А от в епоху Відродження вже було популярно зображати херувимів як крилатих немовлят.

На барельєфах скульптурної композиції також можна побачити чимало цікавих деталей.

Зокрема, з одного боку на барельєфі зображений "винний сюжет", а саме винобрання на тлі замку Паланок – збір винограду, виготовлення вина, а також давньогрецький бог Діоніс, який сидить на бочці з вином. Останній - один з найпопулярніших богів Давньої Греції, бог рослинності, родючості, вологи, покровитель виноградарства й виноробства. У переносному розумінні Діоніс Бахус-Вакх — вино і пов'язані з ним веселощі.

З іншого боку – сюжети про три хвилі християнізації, які вплинули на Закарпаття та Мукачево.

Звісно ж, не обійшлося й без зображень птахів, а саме голуба та гусака.

Адже, християнство визнає Бога-Духа як голубку - вигляді голуба Святий Дух зійшов з неба під час хрещення Ісуса. 

Щодо гусака, то за легендою св. Мартин спочатку зумів втекти від своїх надокучливих шанувальників і сховатися з гускою (символом рятування Риму), але та видала його звуками свого крякання. Гуси одного разу перервали проповідь Мартина (любив навчати притчами). Гуси вважалися в римлян священними птахами Марса, на честь якого і був названий майбутній святий Мартин. Тому першою справою Мартина на новій посаді був наказ засмажити гуску. На єпископській посаді Мартин проявив себе безкомпромісним борцем з язичництвом (поганством), руйнував капища язичницьких ідолів і всіляко викорінював дохристиянські вірування. Зрештою засмажені гуси за наказом Мартина символізували свідоме і послідовне зречення від римського поганства, від традиції в якій намагалися його виховати батько та матір, яких Мартин незадовго до їх смерті схилив до хрещення.

Також на пам’ятнику можна помітити виразні ініціали "МК". Ймовірно, що їх втілили на честь мецената Михайла Кіша.

Більше детальних фото скульптурної композиції на честь св. Мартина у Мукачеві – дивіться у фотогалереї ГОЛОСУ КАРПАТ на початку статті.

Читайте на ГК:Неподалік пішохідного переходу хлопчика збило авто: перші подробиці аварії в Мукачеві (ФОТО)
Читайте на ГК:Непідкупні поліцейські "запакували" жінку-порушницю: відомо що сталося (ФОТО)
Читайте на ГК:Закарпатка зробила “непристойну” пропозицію патрульним: як жінка поплатиться за свою витівку? (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська