1. Суспільство

На Перечинщині поспішають зібрати хмільний урожай (ФОТО)

20.10.2021 17:15

На сьогодні на полицях магазинів та супермаркетів – чималий вибір вин різної вартості. Але найкраще вино, зізнаються господарі, звісно – домашнє.

Наразі у всіх селах області у активному розпалі збір сонцесяйної та ароматної хмільної «родзинки». Стартував, зокрема, цей процес уже на Виноградівщині, Берегівщині та Ужгородщині. У зборі й переробці винограду беруть участь і аматори й більш досвідчені професіонали. У різних районах області виноград звуть по-різному.

Зокрема, на Свалявщині його називають «вином», на Перечинщині – «грозном». Збір винограду – процес не легкий і одній людині тут звісно не впоратись, коли мова іде про значну кількість. На Перечинщині у кожному дворі від двох і більше ароматних ловгошів винограду.

Найчастіше, тут можна побачити виноград Ізабелла – один із найкращих сортів та найбільш пристосованих до погодніх умов регіону. За словами місцевих господарів, які не один уже рік давлять вино зі свого винограду, смачнішим та ароматнішим за Ізабеллу вина не має.

Ізабелла (офіційна назва Ізабелла Банська) – сорт винограду, що з'явився мимовільно, в результаті природного селекції. На думку більшості ботаніків, це сталося в результаті перезапилення благородної європейської лози Vitis Vinifera з місцевою Vitis Lambrusca.

Ізабелла є одним із найпоширеніших у світі сортів винограду. За призначенням він є столово-технічним, тобто універсальним. Його можна вживати у свіжому вигляді, робити вино, варити компоти, варення, желе і багато чого іншого. Популярністю у садівників цей сорт зобов'язаний загальною невимогливістю у догляді, високою урожайністю і здатністю протистояти більшості типових хвороб, на відміну від інших сортів винограду. Шкідники різного роду теж рідко з’являються на виноградній лозі. Комах відлякує мускатний аромат Ізабелли, який міститься в шкірці ягід. Навіть оси і бджоли оминають кущі Ізабелли.

У зрілих ягодах міститься чимала кількість калію. Вживання їх у їжу позитивно впливає на серцево-судинну систему. На сьогодні є багато найрізніших способів виноробства, та кожен господар має свій власний, перевірений часом та досвідом метод.

А ось і один із рецептів червоного вина сорту Ізабелла. Ним поділився із нашим виданням один із господарів. На 10 кг винограду потрібно 3, 5 кг цукру. Відокремлені ягоди розімнути руками. Додати до них один з половиною кілограм цукру та вилити суміш у бутель. Ємність накрити марлею та залишити на 3-4 дні у теплому місці, аби викисло.

На четвертий день роблять водяний затвір. Десь на 9-15 день за допомогою шланга зливаємо сік із бутля в зручну емалеву посудину (краще відро). Віджимки з винограду (мезгу), що опустилась на дно, кладуть у друшлак, застелений марлею та вичавлюють. Згодом усю цю суміш разом із соком переливають у бутель та ставлять водяний затвір.

Інші відходи (мезгу) що залишилась, заливають водою та залишають на 10-12 годин, час від часу помішуючи. Відтак, віджимки знову вичавлюють за допомогою марлі та викидають. У рідину всипають другу порцію цукру, розчиняють його та виливають у бутель. Сік винограду доливають так, аби рівень сусла був на 5-7 см від вінця бутля.

Через місяць покуштуйте сусло у бутлях. Якщо ж виноград буде кислий, додати ще цукру. Вино слід знімати двічі з осаду. Освітлений напій із водяним затвором переносять на холод на один-два місяці, аби вино очистилось від кам’яної кислоти. Готове вино слід розлити у банки, надійно їх закупоривши та залишити на зберігання у холодному місці.

Пан Михайло із Перечинщини зберігає вино у мурованій пивниці із каменя у саду. За словами господаря, свого вина вистачає і на Великдень та Різдвяні свята. Крім запашного вина з Ізабелли на Перечинщині також готують смачні варення, компоти та джеми. Виноградне повидло додають до популярних у регіоні кіфликів (замішують на вині й тісто) й іншої випічки.

Нагадаємо, Андрій Жупанин із Виноградова може стати новим Міністром екології.

Читайте на ГК:Прикордонний Перечин та сакуроманія: одне із міст Закарпаття "вбиває сюрпризами" у цей  період (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Цвітуть "найдорожчі" лісові ягоди і є вже білі гриби: весняний феномен облетів Україну
Читайте на ГК:Човни й раритетні "амфібії" на закарпатських водоймах: що називали "гайовом" й чи були кораблі в регіоні?