1. Новини Закарпаття
  2. >

Місцеві вибори в Естонії очима журналістки із Закарпаття (ФОТО)

20.10.2021 16:12 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Спойлер - доступність, відсутність "дня тиші" та інформаційна екологія.

Спойлер - доступність, відсутність

Минулого тижня в Естонії проходили чергові місцеві вибори. Процес голосування розпочався у понеділок, 11 жовтня, і тривав до 20-години неділі, 17 жовтня. Ця важлива для балтійської країни подія, стала ключовою темою престуру українських регіональних журналістів, організованого Український кризовии медіа-центром та Естонським кентром міжнародного партнерства.

Тут виборчий процес якісно відрізняється від виборів у нашій країні. У першу чергу доступністю та чистотою інформаційного простору. А також безпекою. І ця безпека не технічна із кодовими замками та бронежилетами, а у головах естонців. Тут питання про порушення демократичного процесу на прикладах України - щонайменше нетактовні.

Приклади бігбордів, розтяжок і сітілайтів, які є на фото внизу - те, як рекламують себе партії і кандидати на вулицях. Є, також, друкована продукція, яка роздається справжніми прихильниками партії (а не неповнолітніми!) біля виборчих дільниць. Зустрічаються агітаційні авто. І все.

На фото: передвиборча агітація в Тарту і Таллінні

Жодних обклеєних вітрин магазинів, зупинок чи огорож. Жодних викинутих пачок агітації на вулиці чи біля смітників. Жодних авто, з яких у гучномовець лунають заклики голосувати за ту чи іншу політсилу. Тут майже немає рекламних бордів на дорогах.

У порівнянні з Україною інформаційна екологія в Естонії просто вражаюча!

Політичний популізм. Не помітили. А якщо і існує, то не толерується і, скоріше, вважається моветоном, ніж необхідною складовою тутешньої політики.

Під час поїздки жкрналісти мали зустріч з мером Тарту Урмасом Клаасом по темі місцевих виборів та розвитку міста. Більше чули про інфраструктуру, культурні традиції, залучення студентів і молоді у життя міста та міжнародну співпрацю, ніж про політичні хвилювання та сподівання перемоги. До речі, його переобрали.

Мер Тарту Урмас Клаас

А тепер кілька фактів про виборчий процес у Естонії, почутих в ході онлайн-брифінгу із представником виборчого комітету. Спойлер - доступність і відсутність "дня тиші".

Тінейджери теж можуть обирати місцевих депутатів

На місцевих виборах голосують естонці віком від 16-ти років та резиденти країни з ЄС та інших країн, яких тут 74 тисячі.

Але естонці 16-17 років та резиденти не приймають участь у виборах до Парламенту та Європарламенту. До слова, Президента тут обирає Парламент, а мерів і старост місцеві депутати.

Вік виборців зменшили, щоб активніше залучати молодь до суспільно-політичного життя в країні. Експеримент виявився вдалим і зараз у естонського електорату +26 тисяч активних тінейджерів. Більшість з них голосують не через інтернет, а вживу.

Як голосують естонці на місцевих виборах

Естонія - перша країна Європи, що запровадила електронну систему голосування. На цих виборах нею скористалося 275 тисяч осіб.

Кількість разів онлайн-волевиявлення у виборців не обмежена. При кожній спробі попередній голос анулюється системою. Але при поєднанні електронного та особистого голосування, зараховується "живий" вибір, який і вважається остаточним.

По усій країні працювало 400 виборчих дільниць. У Таллінні - вісім. З понеділка по четвер можна було голосувати без прив'язки до дільниці, за якою зареєстрований виборець. Із п'ятниці до неділі - вже тільки за місцем реєстрації.

Списки виборців лише в електронному вигляді. Ідентифікація за допомогою ідентифікаційного номера, що присвоюється від народження.

Підрахунок голосів виборців, що голосували на дому

Де можна проголосувати

Майже усюди. Виборчі дільниці знаходяться на авто- та залізничних вокзалах, ботанічних садах, культурних та торгових центрах, школах, органах місцевого самоврядування тощо. Крім того, розміщені спеціальні виборчі дільниці.

За словами представника виборчого комітету, найпопулярніші місця для голосування - торгові центри.

Через пандемію COVID-19 голосували також "на дому". Виїзну бригаду формували два представники дільничною виборчої комісії та незалежний спостерігач.

На фото: виборчі дільниці в Тарту і Таллінні

Хто може балотуватись у місцеві депутати

На цих місцевих виборах балотувались 10 тисяч кандидатів. Найменша кількість депутатських крісел - це сім осіб (один із островів Естонії). Найбільша у Таллінні - 79 депутатів.

Кандидати висуваються від політичних партій, виборчих союзів (їх не потрібно реєструвати як юрособу), чи як незалежні кандидати.

Для того, щоб пройти незалежному кандидату потрібно набрати особисту квоту. Зазвичай, це складний і програшний варіант.

У Естонії немає гендерних квот. Також серед депутатів мало людей молодого віку. Найбільша група кандидатів на цьогорічних виборах - це чоловіки у віці від 45 до 54 років.

Вища освіта для кандидатів не є вимогою. Дозволяють балотуватись як людям, що мають декілька вищих освіт, так і з неповною середньою освітою (9 класів).

На місцевих виборах балотуватись можуть естонці та резиденти країни з ЄС.

Фінансування партій в Естонії

Політичні партії, що пройшли у Парламент, фінансує держава. Бюджет 5 мільйонів Євро у пік. Сума фінансування для кожної політсили залежить від кількості мандатів.

Фінансують партії через членські внески та приватні пожертви (крім юросіб). Також партії тут володіють нерухомістю.

Головна вимога - все це вказувати у деклараціях.

Агітація і "день тиші"

У Естонії немає "дня тиші". Агітацію можна вести увесь виборчий тиждень.

На виборчих дільницях не дозволено жодної агітації. В той же час представники партій можуть агітувати безпосередньо перед входом на дільницю.

До 2004 року в країні діяла заборона на зовнішню передвиборчу рекламу. Також кілька років тому тут зняли усі заборони на агітацію, крім агітації на виборчій дільниці.

Висвітлення кампанії у ЗМІ

Для незалежного мовника (три телеканали і п'ять радіостанцій) строго регламентується рівний розподіл ефірного часу однаково між усіма кандидатами та політичними партіями.

Для приватних ЗМІ це правило не діє.

За політичною рекламою у медіа слідкує, також, незалежна комісія по контролю за фінансуванням партій. Вимога комісії - прозорість фінансування такої реклами і джерел, з яких за неї платять.

Пряме включення зі штабу під час підрахунку голосів у Таллінні

Підготовка до прямого ефіру журналістів естонського суспільного мовника ETV+

Спостереження за виборами і контроль

Спостерігачем на виборах може бути будь-хто без жодних реєстрації та посвідчень. Єдине прохання повідомити про це виборчу комісію дільниці.

Єдині обмеження - це правда карантину.

Вже згадана незалежна комісія по контролю за фінансуванням партій, вимагає декларування джерел фінансування політичних партій та коаліцій партій. За невиконання цих вимог ця комісія та ЦВК складають припис.

Скандали, порушення і втручання

Зі слів представника виборчого комітету, масштабні спроби підкупу та "гречкосійство" на виборах у Естонії мали місце у 90-их. А зараз це тут не спостерігається.

Інколи ІТ-фахівці фіксують спроби "стуку у двері" (зовнішнє втручання). Але це незначні спроби. Їх мінімізували електронним голосуванням.

Зазвичай усі порушення вирішуються на рівні дільничних комісій. Випадки, коли суперечка вирішується на рівні ЦВК чи Верховного Суду трапляються рідко.

Як і в Україні, тут траплялись випадки фінансування партій бабусями. Щоправда у менших масштабах.

 

Цей матеріал підготовлено у рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного партнерства.

Олена Мудра для Голосу Карпат

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська