1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

«Колись тут був лютеранський костел»: у селі Сімер на Закарпатті є два Храми Покрови Пресвятої Богородиці (ФОТО)

14.10.2021 11:35 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Село Сімер на Перечинщині (зараз Ужгородський район) знане відвідувачами із різних куточків. Тут діють два храми Покрови Пресвятої Богородиці – православний та греко-католицький.

Раніше, розповідають «сімеряни» – місцеві жителі у глибинці також був лютеранський костел.

14 жовтня у Сімері відзначають престольний празник. Сюди з’їжджаються вірники із ближніх сіл та священнослужителі. Місцеві газдині печуть калачі на Покрову та зустрічають гостей у домівках. Із нагоди престольного свята сходяться родичі.

У 1751 році селяни згадують дерев’яну церкву святої Параскевії, з двома дзвонами. Проіснувати їй судилось 31 рік. У 1782 році святиню було зруйновано.

Пізніше у селі збудували новий, уже мурований храм Покрови Пресвятої Богородиці. Новий храм було освячено архідияконом Віктором Карцубом 14 вересня 1929 року.

Теперішня церква – типова мурована базиліка. Храм оновлений стараннями о. Дезидерія Натолі, що коштувало громаді 35 000 корон.

У 1956 р. дахи перекрили бляхою. Тоді ж встановили іконостас роботи Івана Павлишинця, родом з Мукачівщини. Майстер також виготовив іконостаси й для інших храмів на Перечинщині та Березнянщини.

Спорудження каркасної дзвіниці нового храму у Сімері закінчили 28 квітня 1983 р. Ремонт проведено у 1966 -1975 роках.

Великий дзвін виготовила фірма «Акорд» у 1926 р. на пожертви вірників із Старої Сімери, що проживали в Америці. Менший дзвін має напис: «ВАЦЛАВЪ ЧЕРВЕНІЙ ГРАДЕЦЬ КРАЛОВЕ 550 В ЧЕХІИ». Розповідають, що на місцині, яка зветься «Церковці», стояв колись лютеранський костел.

Після ліквідації радянською владою греко-католицької Церкви, Свято-покровську церкву у селі Сімер було підпорядковано Московському патріархату.

Оновлену греко-католицьку громаду, після легалізації Мукачівської греко-католицької єпархії зареєстровано 1991 року.

Впродовж дванадцятьох років греко-католицька громада с.Сімер проводила богослужіння в приміщенні дитячого садочку. У 2006 році сільською радою було виділено земельну ділянку для будівництва нової греко-католицької церкви. 20 серпня цього ж року владика Мілан Шашік провів освячення хреста на місці майбутньої церкви, ділянки під будівництво та наріжного каменю. У 2008 році залито фундамент під будівництво нової церкви. За три роки тут збудували нову греко-католицьку церкву.

20 лютого 2010 року владика Мілан (нині покійний) провадив освячення хрестів для церкви Покрова Пресвятої Богородиці у селі Сімер. Новозбудований храм Покрови Приесвятої Борогородиці у селі було освячено Владикою Міланом 14 червня 2011 року.

На сьогодні в селі діють два храми Прокрова Пресвятої Богородиці (православний та греко-католицький) Поряд із цим у селі також є і помісна церква євангельських християн-баптистів

У селі розташоване джерело, добре відоме численним туристам. Його знайти не важко – поруч із головною дорогою. Джерело облаштоване на сьогодні. Вода витікає великим струменем зі спеціального крана.

Гідрологічну родзинку поряд із лісом ще називають «срібним джерелом» і не даремно – за його цінність. За словами місцевих, у джерельній воді, яку можна пити сирою, міститься багато іонів срібла, а отже вона володіє дезінфікуючими властивостями. Також вода зі «срібного джерела» не має осаду та цвілі, через це у тарі її можна зберігати і більше двох тижнів.

На архівних фото з мережі у галереї видання "Голос Карпат" – архієрейська служба Божа у греко-католицькому храмі Покрови Пресвятої Богородиці у Сімері. На світлинах - багато вірників зокрема із Тур’я-Ремети. Серед них - Юлія Фекета (автор книги про оновлений греко-католицький храм Архистратига Михаїла у Тур’я-Реметі).

На чорнобілій світлині - храм Покрови Пресвятої Богородиці (УПЦ) у селі Сімер 1782 року. Світлина датована 1996 роком.

Сьогодні також відзначають День захисників та захисниць України та День українського козацтва. «Голос Карпат» щиро вітає усіх читачів із цими важливими датами.

«Сила нескорених»

Під таким гаслом українці уперше відзначали свято Дня захисника України 14 жовтня.

10 жовтня 2015 року Президент України Петро Порошенко під час виступу на Всеукраїнському форумі учасників антитерористичної операції зазначив, що саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором.

Президент наголосив, що захист Вітчизни став справою всіх українців, тому День захисника України, який визначено вихідним днем, має стати всенародним святом, таким же значимим як Різдво, Великдень чи День незалежності.

14 липня 2021 року Верховна Рада України перейменувала свято на «День захисників і захисниць України».

Свято встановлене 14 жовтня 2014 р. указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості.

Нагадаємо, з’явилось унікальне фото із прокладання вузькоколійної дороги на Перечинщині (ФОТО)

Читайте на ГК:Прикордонний Перечин та сакуроманія: одне із міст Закарпаття "вбиває сюрпризами" у цей  період (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Цвітуть "найдорожчі" лісові ягоди і є вже білі гриби: весняний феномен облетів Україну
Читайте на ГК:Човни й раритетні "амфібії" на закарпатських водоймах: що називали "гайовом" й чи були кораблі в регіоні?

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська