6 жовтня в Угорщині оголошено Днем трауру.
Саме в цей день 1849 року в місті Арад було страчено 13 генералів угорського війська, яке виступило проти гніту австрійської династії Габсбургів.
Під час революції 1848-49 років було взято під контроль всю територію угорського королівства, а 14 жовтня 1848-го прийнято декрет про відсторонення Габсбургів від угорського престолу і проголошено незалежність країни. Поета-революціонера Лайоша Кошута призначили правителем-президентом. Однак все змінила російська інтервенція.
21 червня 1849 року на територію східних комітатів Угорщини увійшла російська армія під командуванням генерал-фельдмаршала Паскевича, одночасно розпочався і наступ австрійців. 12 серпня угорський уряд подав у відставку, передавши диктаторські повноваження генералу Артуру Гергелю. Кошут і його соратники емігрували в Османську імперію. А 13 серпня Гергель оголосив про капітуляцію угорської армії і здався на милість росіян. 17 серпня склав зброю Арад, 26 – Мункач, 5 вересня – Комаром. Революція в Угорщині зазнала поразки.
6 жовтня 1849 року за наказом австрійського фельдцехмейстера Юліуса Якоба фон Гайнау 13 генералів, що командували угорськими військами, були повішені в Араді.
“Тепер в народі їх згадують як Арадських мучеників, щороку 6 жовтня ми згадуємо їх імена як перших провісників боротьби за незалежність країни,”- наголосив на покладанні вінків до пам’ятного знаку на честь мужніх військових бібліотекар Центру підтримки розвитку культури угорського Європейського дому в Берегові Тібор Сабов.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих.
Подібна церемонія відбулась і біля колишнього маєтку барона Жігмонда Перені, на фасаді якого встановлено меморіальну дошку на честь його господаря, який теж постраждав за ідеали вільної Угорщини. Вина 64-річного політика, яку йому інкримінували, була в тому, що ініціював прийняття декларації про відсторонення представників династії Габсбургів від влади над Угорщиною та проголошення незалежності країни. Окрім цього, Жігмонд Перені був заступником керівника штабу Лайоша Кошута, який керував повстанням. 16 серпня 1849 року барона арештували, а 24 жовтня - стратили у Пешті.
На зібранні з екскурсами в минуле виступили завідуючий кафедрою історії та суспільствознавства Закарпатського угорського інституту Дьєрдь Чотарі та викладач цього ж наукового відділення Дьєрдь Данч. Вони ж уквітчали меморіальну дошку вінками.
Пізно пообіді тут же вшановували пам’ять Арадських мучеників активісти Товариства угорської культури Закарпаття. Перед присутніми виступили Генеральний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі та викладач ЗУІ, депутат міської ОТГ, очільник первинного осередку КМКС Іштван Д.Молнар, Вони закликали присутніх завжди пам’ятати героїв, що віддали життя за свободу й незалежність.
Думку продовжив настоятель римо-католицького храму в Берегові о.Янош Молнар, який акцентував, що “людина з допомогою Господа готова віддати найдорожче за цінності, яких не може зректися.”
На церемонії основні віхи з життя уроженця тодішнього присілку міста Чопівки, його участі у революції згадували учні Берегівського угорського ліцею ім.Габора Бетлена. Церковинй хор реформаторської громади міста виконав кілька духовних пісень.
Насамкінець відбулося покладання вінків до меморіальної дошки мужньому революціонеру.
Нагадаємо, закарпатка Аліна Паш випустила спільний трек із всесвітньовідомим Apashe (ВІДЕО)
Читайте також: