Свою історію про те, як «став наркоманом», згідно зі складеним поліцейськими протоколом, та судову справу, яку закрили, ГОЛОСУ КАРПАТ розповів закарпатець Святослав Гудачек.
На пана Святослава влітку цього року було складено протокол про адмінправопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП - керування транспортним засобом в стані наркотичного спяніння.
Під час обстеження на стан наркотичного спяніння в Мукачівській ЦРЛ в нього виявили в сечі морфін.
Свою вину у вчиненні правопорушення чоловік не визнав, в поясненні до протоколу про адміністративне правопорушення зазначав, що ніколи не вживав наркотичні засоби. Втім, щоб довести свою невинуватість йому довелося звернутися до захисника та встановлювати це через суд.
Найперше, що порадила йому адвокат – це здати відповідний тест у іншому медичному закладі.
«В той же день, через годину після обстеження в КНП «Мукачівській ЦРЛ» на стан наркотичного сп’яніння, я звернувся в медичну лабораторію «ASTRA DIA» для дослідження сечі на виявлення наркотичних речовин. Наркотиків у сечі ( морфіну, маріхуани, кокаїну, амфетаміну, метамфетаміну, екстазі, трамадолу, метадону, бупренорфіну, синтетичної марихуани) не виявлено (негативний результат).
Як мені роз’яснили, за 8 год виводиться 80% дози морфіну, за 24 год — 64-90%, через 72-100 год у сечі визначають лише сліди морфіну. Тому, очевидно, що я не міг бути у стані наркотичного сп'яніння о 09 год. 35 хв. під час первинного огляду, а вже в 10 год.35 хв. того ж дня під час повторного огляду наркотичних речовин у мене виявлено не було.
Крім цього, був і відеозапис, зроблений за допомогою нагрудної камери поліцейського, на якому видно, що у мене були відсутні ознаки наркотичного сп’яніння у вигляді звужених зіниць очей, які не реагують на світло, порушення мови, порушення координації рухів. Я поводив себе адекватно, спілкувався із поліцейськими, логічно висловлював свої міркування, був скоординований у своїх рухах. Втім, протокол за ч.1 ст.130 КУпАП - керування транспортним засобом в стані наркотичного сп’яніння, я таки отримав», - розповів ГОЛОСУ КАРПАТ пан Святослав.
Відтак, чоловік був змушений доводити свою невинуватість у суді.
Деталі справи розповіла його адвокат Ірина Лисничка.
«На адвокатський запит адміністрацією КНП «Мукачівська ЦРЛ» було надано відповідь про те, що у Гудачек С.Ю. відбирався зразок біологічного середовища – сеча в одну ємність, яка зберігається у відділенні невідкладних станів КНП «Мукачівська ЦРЛ» протягом 90 діб, після чого буде утилізована. Тест-система, яка використовувалась для визначення наркотичних речовин – Wondfo комбінований тест на наркотики № 6.
Також було надано Акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 277 від 03.07.2021 року, де вказано, що проводився медичний огляд на стан алкогольного сп’яніння 03.07.2021 року на 09.30 год. Drager 5820 – результат обстеження 0,00 %., а після цього проводилося обстеження на наркотичне сп’яніння: в досліджуваному матеріалі (сечі) виявлено морфін.
Важливо, що в інструкції тест-системи Wondfo комбінований тест на наркотики № 6 зазначено «тест-система не відрізняє наркотичні засоби від лікарських препаратів. Позитивний результат може бути отримано від деяких харчових продуктів чи харчових добавок».
Тому зразки повинні бути підтверджені більш точними специфічними методами в лабораторних умовах, оскільки результат може бути «хибно» позитивним», - розповіла адвокат Ірина Лисничка.
В результаті Мукачівським міськрайоннимсудом було вирішено закрити провадження у справі про притягнення Святослава Г. до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Відтак тепер чоловік має намір позиватися з поліцією про відшкодування завданої йому моральної шкоди.
Насамкінець правозахисниця зауважила, що згідно п.7 розділу 3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції "Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов’язкове".
Тому водіям необхідно вимагати підтвердження результатів тесту лабораторними дослідженнями.
Зважаючи на вищенаведене, складається враження, що Департамент патрульної поліції банально спрощує собі роботу, ігноруючи чинну Інструкцію та складаючи на водіїв подібні протоколи на підставі сумнівних тест-систем. Тим часом, через недосконалу систему освідчення, навіть невинуваті керманичі транспортних засобів продовжують отримувати протоколи, що тягнуть за собою не лише накладення штрафу, а й позбавлення "прав" та, навіть, вилучення ТЗ.